HaberlerYurttan

Celal Mordeniz’den hakkında yapılan ifşa iddialarına yanıt

Şubat ayında Tiyatro Medrese’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz’in, taciz ve cinsel saldırısına maruz kaldığını sosyal medyada ifşa eden “Ayşe” isimli anonim hesabın ardından 3 kadın daha cinsel taciz ve psikolojik şiddet iddiasında bulunmuştu.

Şubat ayından bu yana sessizliğini koruyan Mordeniz, kendi blok sayfası üzerinden “Bir “ifşa” üzerine notlar” başlığıyla açıklama yayınlamaya başladı. Mordeniz açıklmasında; “İfşa kampanyası başlayınca herkes hemen bir açıklama yapmamı talep etti. Cinsel taciz ve saldırı gibi ağır bir suçlama karşısında hemen konuşmamın doğru olmadığına karar verdim. İddialarla ilgili tüm detayları bir araya getirmek için zamana ihtiyacım vardı.” diyerek. Açıklama metnini bölümler halinde yayınlayacağını ve hukuki süreci başlattığını belirtti.

Celal Mordeniz’in açıklama metninin tamamı ise şöyle;

BİR “İFŞA” ÜZERİNE NOTLAR – GİRİŞ

Bir süredir (Ocak-Şubat 2021) sosyal medya ve mail yoluyla bana ve kurucusu olduğum Tiyatro Medresesi’ne yönelik bir “ifşa” kampanyası organize ediliyor. 

“İfşa kampanyası başlayınca herkes hemen bir açıklama yapmamı talep etti. Cinsel taciz ve saldırı gibi ağır bir suçlama karşısında hemen konuşmamın doğru olmadığına karar verdim. İddialarla ilgili tüm detayları bir araya getirmek için zamana ihtiyacım vardı. Tüm detayları bir araya getirmeden yapacağım açıklamanın gerçekleri açığa çıkarmayacağını ve kimseye bir faydası olmayacağını düşündüm. Lisans formasyonu felsefe olan biri olarak bu tarz travmatik olaylarda düşünce ile yoğun duyguların birbirine karışarak meseleyi daha da çözülmez hale getireceğini az çok biliyordum. Düşüncelerle duyguların ayrışabilmesi için de zamana ihtiyacım vardı. Özetle evrensel bir insan hakkı olan susma hakkımı kullanmayı tercih ettim diyebilirim. Şimdi konuşmaya hazırım.

Bu notları benden beklenen klasik bir “açıklama” olarak yani bir inkâr ya da ikrar metni olarak kurgulamadım. Öncelikle kendim ve tiyatro pratiğim üzerine bir düşünme fırsatı olarak gördüm yaşadıklarımı. Benim başıma gelen olayların analizinin, günümüz tiyatro dünyasının bir fotoğrafını çekmek için de bir fırsat vereceğini düşündüm. Burada bana yönelik “ifşa” kampanyasına girişenlerin ve sonrasında oluşan linç ortamına katılanların eylem analizlerini yapmak günümüzün insan ilişkilerine de bir ışık tutacak diye düşünüyorum.

Bu “ifşa” kampanyasının açık ve gizil sebeplerinin daha iyi anlaşılmasına yardım edecek hatırladığım ve kaydettiğim her detayı aktaracağım. Mümkün olduğu kadar olgulara bağlı kalarak yorumu okuyucuya bırakmaya gayret edeceğim. 

Bana yönelik cinsel taciz ve cinsel saldırı suçlamalarından 6 ay önce Temmuz 2020’de Medrese’de benimle yapılan bir görüşme kaydıyla başlayacağım. Görüşme sahne sanatlarında cinsel taciz hakkındadır. Görüşmeyi bir yüksek lisans öğrencisi yaptı. Bu öğrenci hazırladığı yüksek lisans tezi çalışması için birçok tiyatrocuyla görüştü. Bunlardan biri de bendim. Bu görüşmede sahne sanatlarında cinsel taciz ve ifşa konusuna henüz bana yönelik böyle bir kampanya yapılmamışken nasıl yaklaştığım açıkça görülebilir. 

Bu görüşme kaydının ardından “Ayşe” ve “Ahmet” takma adlarıyla beni “ifşa” eden iki eski kamp katılımcım ile yaşadığım tüm olayları, mesajlaşmalarımız ve bazı ses kayıtlarıyla destekleyerek aktaracağım. Ardından “Ayşe” ve “Ahmet”ten sonra ortaya çıkan dört “ifşa”cıyla ilgili  detayları açıklayacağım. Daha sonra “ifşa” kampanyasını düzenleyen Güray Dinçol, Firuze Engin, Erkan Uyanıksoy, Elif Temuçin, Pınar Akkuzu ve bu ekibin içinde olan ama adını gizli tutan yakın çalışma arkadaşları olan birine değineceğim. 

Ayrıca olayla ilgili olan bazı yorumları, yazışmaları ve toplantı kayıtlarının dökümlerini de aktaracağım. 

Son olarak da eski dostlarımın bu süreçteki bazı eylemlerini analiz etmeye çalışacağım. Bu bölüm belki de bu sürecin en çarpıcı kısmını oluşturacak.  

Metnin tümünü bölüm bölüm yayınlayacağım. Bu metni yayınlarken hukuki süreci de başlatacağımı duyurmak istiyorum. 

Bu açıklamanın ardından Mordeniz, iki bölüm daha yayınladı. “Bir “ifşa” üzerine notlar -1″ başlığıyla yayınladığı bölümde; “Bana yönelik cinsel taciz ve cinsel saldırı iddialarından 6 ay önce Temmuz 2020’de Tiyatro Medresesi’nde bir görüşme gerçekleştirmiştim. Bir yüksek lisans öğrencisi hazırladığı “Sahne Sanatlarında Cinsel Taciz” konulu yüksek lisans tezi için birçok tiyatro insanıyla görüştü. Bu görüşmecilerden biri de bendim. Normal koşullarda görüşme kaydı üzerine görüşmeyi yapan kişi eksik kalmış bazı noktaları daha sonra ekleyebilir, bazı konuşmaları çıkarabilir. Ancak bu görüşmeyi bazı gereksiz tekrarları çıkarmak ve düşük cümleleri düzeltmek dışında yapısal bir müdahalede bulunmadan yani yeni bir şey eklemeden ve değiştirmeden yazıya aktardım. diyerek kendisiyle yapılan görüşmenin yazılı halini paylaştı.

Celal Mordeniz’in kendi adıyla açtığı blog sayfasından yaptığı açıklamanın tamamına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu