HaberlerYurttan

Celal Mordeniz hakkında 4. taciz ve cinsel saldırı açıklaması

Tiyatro Medrese’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz’in, taciz ve cinsel saldırısına maruz kaldığını sosyal medyada ifşa eden “Ayşe” isimli anonim hesabın ardından 3 kadın daha cinsel taciz ve psikolojik şiddet ifşasında bulundu.

Mordeniz’in çalışma adı altında onayı olmadan bedenine dokunduğunu, bunun bir ‘çalışmadan’ ziyade gizli saklı yapılmaya çalışılan bir taciz ve cinsel saldırı olduğunu açıklayan “Ayşe” isimli hesabın paylaşımını alıntılayan Hatice Koseali’de aynı saldırıya maruz kaldığını duyurmuştu.

13 Şubat’tan bu yana yapılan ifşa paylaşımlarına dair Celal Mordeniz henüz bir açıklama yapmış değil.


 “Yaşadıklarımın sadece benim hafızamda kalmasına izin veremezdim”

Celal Mordeniz’in, taciz ve cinsel saldırısına maruz kaldığını sosyal medyada ilk ifşa eden “Ayşe” isimli anonim hesap yaptığı paylaşımda “yaşadıklarımın yalnızca “bana has ve biricik” deneyimler olmadığını biliyorum ve bunun aynı zamanda toplumsal bir mesele olduğunu savunuyorum. Bu yaşanların sadece Celal Mordeniz ve Tiyatro Medresesi ile sınırlı olmadığını biliyorum. Umuyorum ki bu ifşa benimle birlikte birçok insanın sesi olur ve bu ses faillerin uykularını kaçırır”  diyerek ” İfşa sürecinin benim için çok yıpratıcı olacağını bilsem de yaşadıklarımın sadece benim hafızamda ve bedenimde kalmasına izin veremezdim.” ifadelerini kullandı.


Bu olayın taciz olduğunu kabul etmem ve bununla yüzleşmem çok zor oldu.

İlk ifşayı yapan Ayşe’nin paylaşımını alıntılan Hatice Koseali; “Ben de Tiyatro Medresesi’nde Celal Mordeniz’in tacizine uğramış bir kadınım. Feldenkrais nefes çalışması esnasında kıyafetlerim üzerinden tüm bedenime ve cinsel bölgelerime dokunarak ve elle penetrasyonda bulunarak beni taciz etti. Yaşadığım şokla gözümü dahi açamadım. Bu olayın taciz olduğunu kabul etmem ve bununla yüzleşmem çok zor oldu. Hala olayın etkilerini taşıyorum. Ancak biliyorum ki susarak ve kendi kendimize iyileşmeye çalışarak bu tacizlerin önüne geçemeyiz.” diyerek yaşadığı taciz olayını anlattı.


Eliyle mahremiyet sınırlarımı aşarak mahrem bölgelerime defalarca dokundu.

Hatice Koseali’nin ardından “Fatma” adlı anonim bir hesap (@fatma_nin9) Mordeniz’in kendisini de taciz ederek psikolojik şiddet uyguladığı paylaşımında bulundu.

“Fatma” adlı hesap yaptığı paylaşımda: “Celal Mordeniz beni ‘çalışma’ adı altında, kendimi savunamayacağım bir fiziksel ve psikolojik baskı altına alarak, eliyle mahremiyet sınırlarımı aşarak mahrem bölgelerime defalarca dokundu. Bu işi gizli bir şekilde, ortamda şahit bulunmadan ve kapıyı kilitleyerek yaptı.” dedi.


kıyafetimin üstünden mahrem bölgelerim dahil tüm vücuduma defalarca dokundu

“Fatma” adlı anonim hesabın ardından “Elif” adlı anonim hesap “bu ifşayı kimliğimi gizlemeden yapmayı isterdim ancak, ismimi açıklamadan yapmayı uygun görüyorum” diyerek Mordeniz’in kendisini de taciz ettiğini ve psikolojik şiddet uyguladığını açıkladı.

“Elif” adlı hesap yaptığı paylaşımda: “Hiçbir şekilde çalışma ile ilgili bilgi vermeksizin; kıyafetimin üstünden mahrem bölgelerim dahil tüm vücuduma defalarca dokundu, kıyafetimin altından acı verecek şekilde karın bölgemi sıktı. Bu esnada benim Hamlet tiradını okumamı istedi. Ben tiradı okurken kendisi de tüm tirat boyunca vücuduma dokunmaya, bir yandan da gözümden yaş getirecek şekilde acı vermeye devam etti.” dedi.


Neler Olmuştu?

Celal Mordeniz hakkında taciz ve cinsel saldırı ifşasının ardından, Tiyatro BeReZe bir açıklama yaparak Tiyatro Medresesi ile ilişiklerini kestiklerini bildirdi.

Bereze yaptığı açıklamada “Tiyatro BeReZe olarak seyircilerimizin ve sanatçı arkadaşlarımızın önünde bir kez daha cesaretli ve meslek alanımızda açmış olduğu bu değerli tartışma alanı için Ayşe’ye teşekkür ediyoruz. Bugün kamusal olarak paylaştığı ifşasından sonra uzun yıllar atölye çalışmalarımızı yürüttüğümüz ve çeşitli iş birliklerinde bulunduğumuz Tiyatro Medresesi ile tüm ilişiğimizi kestiğimizi duyururuz.” dedi.


Erdem Şenocak ile Nesrin Uçarlar, Tiyatro Medresesi ve Seyyar Sahne’den Ayrıldı

Tiyatro Medresesi’nin yürütücüleri ve Seyyar Sahne’nin oyuncuları olan Erdem Şenocak ve Nesrin Uçarlar bir açıklama yaparak her iki yapıyla da bağlarını kopardıklarını açıkladılar.

“Bu açıklamayı yapmamıza imkan veren bu kamusal ifşanın tüm sanat alanlarındaki, siyasal ve toplumsal mecralardaki erkek egemenliğini sona erdirmemize vesile olacak tartışmaların önünü açmasını diliyoruz” denildi.


Fiziksel Tiyatro Araştırmaları: “Tiyatro Medresesi İle İlişiğimizi Kestik”

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları bir açıklama yaparak Tiyatro Medresesi ile ilişiklerini kestiklerini bildirdi.

Yapılan açıklamada “Kamusal olarak paylaşılan bu ifşa sonrasında uzun yıllardır işbirliği içinde bulunduğumuz Tiyatro Medresesi ile ilişiğimizi kestiğimizi sizlere duyuruyoruz” denildi.


Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi: “Tacizin, Saldırının Hiçbir Türlüsü Kabul Edilemez!”

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi, Tiyatro Medrese’nin kurucusu ve Seyyar Sahne’nin yönetmeni Celal Mordeniz hakkında taciz ve cinsel saldırı ifşasının ardından bir açıklama yaparak: “Hiçbir meslekte fiziksel ve psikolojik tahakküm kabul edilemez” dedi.  


Kadıköy Tiyatroları Platformu: “Fiziksel ya da Psikolojik Şiddeti Hiçbir Şekilde Kabul Etmiyoruz!”

Kadıköy Tiyatroları Platformu, Celal Mordeniz hakkında taciz ve cinsel saldırı ifşasının ardından bir açıklama yaparak, konunun takipçisi olduklarını ve cinsiyet ayırmaksızın, fiziksel ya da psikolojik şiddet içeren herhangi bir durumu hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini duyurdu. 


Başa dön tuşu