HaberlerYurttan Haberler

Can Dündar’ın, son 3 yılını konu alan “Tutuklandık” adlı tiyatro oyunu, Royal Shakespeare Company tarafından sahnelendi.

Cumhuriyet Gazetesi Eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın, son üç yılını konu alan “Tutuklandık” oyunu, Shakespeare’in doğduğu köy olan Stratford-upon-Avon’da, The Other Place Tiyatrosunda sahnelendi.

Can Dündar’ın da seyirciler arasında olduğu oyun, Dündar’ın MİT TIR’ları davasını, cezaevi günlerini, sürgündeki yaşamını ve ailesi ile olan diyaloglarını konu alıyor. Sophie Ivatts’ın yönettiği oyunda, Can Dündar’ı Peter Hamilton Dyer, oğlunu Jamie Cameron, karısını Indra Ove ve silahlı saldırıda bulunan kişiyi de Alvaro Flores oynuyor.
Basın ve ifade özgürlüğünün olmadığı bir ülkede, gerçekleri halkın bilgisine sunmanın bir bedeli olabileceğini anlatan oyunda, içeridekilerle dışarıdakilerin dayanışma içinde olmasının sonuç vereceği, belirgin ifadelerle yansıtılıyor.
Evrensel Gazetesi’nden Arif Bektaş’a oyunla ilgili görüşlerini belirten Can Dündar: “Oyun hazırlanırken, sonradan bir karar verip bütün isimleri çıkardılar. Benimki, Türkiye, Cumhuriyet gazetesi dahil. Böylece hikayeyi biraz daha evrensel bir hale getirmek istediler ve şimdi bu oyun Arjantin’de de oynansa, Filipinler’de de oynansa, bir şey söylüyor dünyaya. O açıdan hoşuma gitti. Böylece mesajımızı daha geniş bir kitleye ulaştırmış olduk!” dedi.

Arif Bektaş’ın Can Dündar ve Peter Hamilton ile olan röportajının tamamını
okumak için buraya tıklayınız! 

 
Kaynak: Evrensel.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu