HaberlerYurttan Haberler

Bursa'nın 100 yıllık Tophane Saat Kulesi PVC ile kaplandı.

Bursa’da 100 yıllık Tophane Saat Kulesi’nin restorasyonunda kullanılan PVC tartışma yarattı.

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ömer Faruk Şahin, kulenin eski haline getirilmesini talep ettiklerini söylerken, büyükşehir belediyesi tepki çeken restorasyonun eski bir işletme sahibi tarafından yapıldığını savundu.

Osmangazi ilçesindeki Tophane Parkı içinde bulunan 33 metre yükseliğindeki altı katlı kule 1876’da Sultan Abdülaziz döneminde yangın kulesi olarak inşa edilmiş fakat 1900’lü yıllarda yıkılmıştı. Daha sonra saat kulesi olarak kullanılması amacıyla yeniden inşa edilerek yapımı 1905’de tamamlanmıştı. 89 basamaklı ahşap bir merdivenle çıkılan ve en üst katının dört cephesinde saatler bulunan kule Sultan II. Abdülhamid’in tahta çıkışının 30’uncu yılı şerefine dönemin valisi Reşit Mümtaz Paşa tarafından 31 Ağustos 1906’da törenle açılmıştı.

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ömer Faruk Şahin, saat kulesinin ‘kesme taş’ yerine beyaz PVC ile kaplanmasına tepki gösterdi. Şahin, “Yapının üst katındaki PVC kaplama bizleri çok üzüyor. Bu değerdeki bir ürüne daha özenli davranmak lazım”dedi.

Gerekli düzeltmenin yapılacağına inandıklarını söyleyen Şahin, restorasyonun 2019 bütçe planları kapsamında yer aldığını öğrendiklerini ve turistlerin uğrak noktası olması nedeniyle ilgili kurumlardan süreci hızlandırmalarını talep ettiklerini söyledi.

Tarihi yapının üst kısmındaki kaplamanın kötü bir görüntü oluşturduğunu belirten Şahin, şunları kaydetti: “Saat kulesinde dikkatimi çeken şey yukarıdaki plastikler. Çok kötü görünüyor. Ayrıca, o saatin olduğu kısım taş olması gerekiyor. Çünkü Çorum’da, Ankara’daki saat kulelerinde hepsi taş. Tarihi dokuların bozulduğunu gördüğüm zaman çok üzülüyorum.”

Belediye: Restorasyonu biz yapmadık

Büyükşehir belediyesi ise tepki çeken restorasyonun yıllar önce park içindeki işletme sahipleri tarafından yapıldığımı ileri sürdü.

Açıklamada şöyle dendi: “Belediyemizce saat kulesine ait rölöve restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak koruma kurulu onayı alınmıştır. Önümüzdeki yıl yatırım programı ve kurul onaylı projeler doğrultusunda aslına uygun olarak restorasyon uygulamalarına başlanması planlanıyor.” 


Kaynak: Diken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu