#NedenAtıldık

Burçak Çöllü / "Onlarca oyunumuz oynanamaz hale getirilebildiği için çok üzgünüm." #NedenAtıldık

Burçak Çöllü / “Onlarca oyunumuz oynanamaz hale getirilebildiği için çok üzgünüm.”

burcak colluŞehir Tiyatroları’ ndaki işinden çıkarılan 20 taşeron sözleşmeli sanatçı içinde, orkestra bayrağını taşımak bana kısmet oldu. ( Şehir Tiyatroları, Türkiye’ de bu çapta yerleşik bir orkestrası olan tek tiyatrodur. ) Bu yazıyı yazdığım 13 Ağustos tarihinde işten çıkarılma sebebimizi henüz öğrenebilmiş değiliz Belki işimize iade edileceğiz, belki edilmeyeceğiz. Bilmiyorum. Bir sebeple haksızlığa uğradığımız ortada, ama kızgın mısın derseniz, hayır, kızgın değilim. Sadece çok üzgünüm. Cumhuriyetten bile eski bir sanat kurumu olan Darülbedayi için çok, çok üzgünüm. Yıllardır değiştirilmesi için mücadele ettiğimiz bu yönetmelik, tiyatro yönetiminin fikri alınmadan bizi işten çıkarmaya izin verdiği için üzgünüm. Bir anda onlarca oyunumuz oynanamaz hale getirilebildiği için çok üzgünüm.
Aklım erdi ereli gözlemliyorum, aynı havayı soluyup aynı memleketi seven insanlar birbirini hor görüyor, birbirine kin besliyor, birbirine saldırıp duruyor. Fikirler giderek kutuplaşıyor, tahammülsüzlük erdem olmaya başlıyor. Yıllardır istikrarla süren birbirini küçümseme, kötüleme eğilimiyle, toplumu bir arada tutan kültür tutkalı eriyor. Kendim için üzülmüyorum. Canımdan çok sevdiğim memleketimdeki sevgisizlik ve hoyratlık için üzülüyorum.
Gandhi’ nin ünlü sözünü bilirsiniz. “Dünyada görmek istediğin değişimin kendisi ol.” Uğradığımız haksızlık karşısında benim kişisel tercihim, mücadele enerjimi kendime çevirmek yönünde. Daha iyi, daha ehil, daha “liyakatli” bir tiyatro insanı olmak için çalışmaya, uzlaşı ve hoşgörünün sorumluluğunu taşımaya devam edeceğim. Çünkü ayrışmanın ve çatışmanın böylesine iştahla körüklenmediği bir dünya hayal ediyorum.
Sevgiyle ve teşekkürlerimle…

BURÇAK ÇÖLLÜ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu