Haberlerİginizi çekebilirİlginizi ÇekebilirNeler Oluyor HayattaVideo

Bong Joon-Ho filmlerindeki simetrik planlar

Altın Palmiyeli Parazit’le gündemde olan Bong Joon-Ho’nun filmlerinde tercih ettiği simetrik kamera açıları ve kompozisyonlara odaklanan video, yönetmenin biçim ve içerik uyumunu belgeliyor.

Vimeo’da yer alan ve ismini Kieslowski’nin ünlü üçlemesinden alan Troiscouleurs adlı hesap, Bong Joon-Ho’nun filmlerindeki simetrik planlardan oluşan bu videoda yönetmenin görsel üslubuna dair önemli ipuçları sunuyor.

Yönetmenin 2000 tarihli ilk filmi Flandersui gae başta olmak üzere, Salinui chueok, Gwoemul, Madea, Snowpiercer ve Okja’dan görüntüler içeriyor. Bu görüntülerde bilhassa yönetmenin sahneyle ilgili izleyiciye ilk izlenimi veren genel planlarda simetrik bir kadrajlamayı tercih ettiği, kamera hareketi olarak da kaydırmayı kullandığı görülüyor.

Yönetmenin takıntılı olduğu bir perde ölçeği olmamakla birlikte, planların içinde oyuncuları yerleştirdiği kompozisyonlarda da belirli bir simetriyi gözettiği dikkat çekici bir diğer unsur olarak kendisini gösteriyor.

Son filmi Parazit – Parasite’ta da bu üslubunu sürdüren Joon-Ho, bilhassa filmin meşhur merdivenler sahnesinde içeriğin biçimle bütünleşmesi hususunda zirve noktasına çıkıyor.

Kaynak: FilmLovers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu