HaberlerSinemaYurttan Haberler

Blade Runner 2049 filminde Türkiye'de uygulanan sansür SİYAD'ın tepkisini çekti.

Sony Pictures tarafından, vizyona giren Blade Runner 2049 filminde Türkiye’de uygulanan sansür SİYAD’ın tepkisini çekti. Filimdeki bazı sahnelerin Türkiye’de gösterilmemesinin, buradaki sinema izleyicilerine hakaret olduğu söylendi.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Yönetim Kurulu, vizyona giren Blade Runner 2049 filminde Sony Pictures tarafından Türkiye sinemalarına özel olarak bazı sahnelere uygulanan sansüre tepki gösterdi.
Blade Runner 2049’u Türkiye piyasası için sansürlemenin, Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakaret olduğu söyleyerek paylaşılan açık mektupta şu ifadeler yer aldı:
“Türkiye’ye Blade Runner 2049’ın oto-sansürlü bir versiyonunu sunmanızı infialle karşılıyor ve de bunu “yerel kültüre saygı” olarak meşrulaştırma çabanızdan derin rahatsızlık duyuyoruz. Kendini “yerel bir kültür” için neyin uygun olup neyin uygun olmadığına karar verme yetkisinde görüp bunu söz konusu “kültüre” empoze etmek, o “kültüre” yapılabilecek en büyük saygısızlıkların başında gelir. Türkiye halkının ve özelde Türkiye’deki sinema izleyicilerinin her çeşit çıplaklık görüntüsünden rahatsızlık duyacaklarını varsaymak Türkiye halkına ve Türkiye’deki sinema izleyicilerine hakaret niteliği taşımaktadır.
‘GÜLÜNÇ POZİSYON’
Türkiye’de filmlerin sansürlenmesinden muzdarip olduğumuz bir gerçek olsa da (bizler ulusal sansüre de karşıyız), sizin pozisyonunuz şu ana dek maruz kaldığımız ulusal sansürden bile daha gülünç biçimde darlaştırıcı bir pozisyon.
Bu konuda derhal özür dilenmesini ve mevcut durumun en kısa sürede düzeltilmesini, geçmişte de yaşanmış olabileceği kuşkusu yaratan benzer durumların bir daha tekrarlanmamasını talep ediyoruz.”
 

‘Blade Runner 2049’ Türkiye’de sansürle gösterime girdi


 
Kaynak: Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu