HaberlerYurttan Haberler

"Bir ülkenin sanatını yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür!"

Muğla’da KHK ile ihraç edilen Antakya Eğitim Sen üyesi Duygu Şahlar’ın tiyatro oyununun yasaklanmasına tepki gösteren meslek odaları, “Hep birlikte mücadele edelim” çağrısı yaptı

Muğla’da KHK ile ihraç edilen Antakya Eğitim Sen üyesi okul öncesi öğretmeni Duygu Şahlar’ın “Bi’şey Anlatıcam Eee? Kurtulduk mu” isimli tiyatro oyununun yasaklanmasına yönelik tepkiler sürüyor.
Eğitim Sen tarafından gösterimi yapılmak istenen ancak Milas, Bodrum, Fethiye, Marmaris ve Datça Kaymakamlıkları tarafından ‘gösterimi uygun görülmeyen’ oyunla ilgili dün KESK Muğla Şubeler Platformu, DİSK İl temsilciliği, TMMOB İKK ve Muğla Tabip Odası tarafından Oyuncu Duygu Şahlar’ın da katılımıyla KESK binasında basın toplantısı düzenlendi.
Basın metnini KESK Muğla Şubeler Platformu adına SES Muğla Şube Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Başer okudu.
‘Hep birlikte mücadele edelim’
Tiyatro oyunlarının dahi OHAL gerekçesiyle yasaklanmasına kadar giden karanlık bir ortama girildiğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Buradan Muğla kamuoyu başta olmak üzere ülke kamuoyuna, sanatçılara sesleniyoruz. En son Muğla’da yasaklanan tiyatro oyunuyla OHAL’in sanat düşmanı karanlık yönü bir kez daha açığa çıkmıştır. OHAL rejimine son vererek demokrasiyi kazanacak olan, laik, demokratik ve sosyal bir Cumhuriyeti inşa edecek olan bizleriz. O nedenle demokrasiden yana olan tüm kurum ile kuruluşları ve halkımızı OHAL ve KHK rejimine karşı hep birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Duygu Şahlar arkadaşımızın oyununu kendi etkinliklerimizle izin verilmeyen her ilçede ve Muğla merkezde herhalde izledik. Çünkü biz tiyatroyu da hayatlarımızı da OHAL’e teslim etmemeye kararlıyız. Hayat damarlarımızın koparılmasına izin vermeyeceğiz. OHAL değil, tiyatro! Karanlığa son, yaşasın aydınlık!”
‘OHAL yasaklarını inadımızla deleceğiz’
Açıklamanın ardından söz alan Duygu Şahlar ise, şöyle konuştu:
“Bir ülkenin sanatını yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür’ diyenlerden aldık gücümüzü, inadımızı ve ısrarımızı. Burada da bu oyunla, yasaklara rağmen her ilçede gösterim yapıldı. Bu inat ve ısrar ile OHAL ve yasaklarını deleceğiz. KHK’ler ile sadece kamu kuruluşlarında çalışmamız yasaklandı, ama bu uygulama gösteriyor ki bizler hayatın her alanından silinmeye çalışıyoruz. 31 ilde 42’yi aşkın oynanan bu oyunun sadece Muğla ili sınırlarında oynanmasının uygun görülmemesini şaşkınlıkla karşıladık. Buna karşı mücadelemizi şarkılar, masallar, tiyatro oyunları ile anlatmaya devam edeceğiz. Tıpkı göğü iten kuş masalında ki kuşun çabası gibi.”
 
Kaynak: BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu