Haberler

Bir gün herkes 15 dakikalığına ‘hain’ olacak: Bu kez tiyatrocu Yazıcıoğlu ‘ihanet’le suçlandı

“Hayatımı verdim ama ne yazık ki bazı arkadaşlarıma yaranamadığım gibi yönetime hiç yaranamadım” diyerek Şehir Tiyatroları’ndaki ‘genel sanat yönetmenliği’ görevine veda eden Erhan Yazıcıoğlu, Star gazetesinde ‘tiyatroya ihanet’le suçlandı.
Star’ın, Yazıcıoğlu’nun istifasını sorduğu oyuncu Ahmet Yenilmez, “Sayın Yazıcıoğlu, tiyatro mesleğine ve Darülbedayi’nin Anadolu coğrafyasına aşıladığı tiyatro aşkına ihanet etmiştir” dedi.
Meyhane birliktelikleri üzerinden kadrolaşma
Türk tiyatrosunun yapılanma ve kadrosunun ideolojik olduğunu ve ‘evlat-baba, emmi-dayı’ ilişkisiyle şekillendiğini savunan Yenilmez, “Yani özellikle Şehir Tiyatroları’ında tüm kadrolara, soyisimler, akrabalık bağları, gönül ilişkileri, meyhane birliktelikleri üzerinden bir kadrolaşma getirilmiştir. Diyorum ki gelin bunu konuşalım. Dünyanın neresinde böyle bir kadro yüzdesi, böyle bir kadro tahsisi vardır?” ifadelerini kullandı.

Son kaleleri olan tiyatro, sinema ve sanat kurumları

Şehir Tiyatroları’nı ‘Anadolu coğrafyasının dokusuna uygun‘ sanatçıların yönetmesi gerektiğini belirten Yenilmez, “Siyasette, ticarette, bürokrasideki o belli zihniyet memleket insanını nasıl inim inim inlettiyse, aynı zihniyet bugün son kaleleri olan tiyatro, sinema, sanat kurumlarında da aynı zulmü uyguluyor. Onlarla beraber olmadığınız, onların değirmenine su taşımadığınız sürece hemen itibarsızlaştırma kampanyasına başlarlar” diye konuştu.
Kaynak: Diken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu