Yurttan Haberler

Bir Delinin Hatıra Defteri – Dostlar Tiyatrosu

Genco Erkal, ilk kez 27 yaşındayken sahnelediği ve kendisiyle özdeşleşen “Bir Delinin Hatıra Defteri”ni 77 yaşında yeniden oynamaya başladı. 27 yaşındayken ilk kez anneannesinin izlediği oyunu şimdi, Erkal’ın torunları izleyecek.
İlk kez Erkal’ın, 1965 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelediği, daha sonra 1969 ve 1993 yıllarında değişik yorumlarla iki kez daha yönetip, oynadığı Nikolay Gogol imzalı oyun, Türkiye’de oynanan ilk tek kişilik oyun olarak da tarihe geçti. Usta oyuncuya bir çok ödül de getiren “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Erkal’ın ilk oynayışının 50. yılına özel günümüze ışık tutan göndermelerle, yeniden tiyatro severlerle buluştu.
Nikolay Gogol’un yazdığı ve Coşkun Tunçtan’ın Türkçeleştirdiği efsane oyun Kenter Tiyatrosunda başladı. Turne programı da yavaş yavaş oluşuyor.
Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen, yönetmenliğini usta oyuncunun yaptığı “Bir Delinin Hatıra Defteri”nde müzikler Mete Sakpınar’a, sahne tasarımı Duygu Sağıroğlu’na, kostümler ise Özlem Kaya’ya ait.
Ülkemizde oynanan ilk tek kişilik oyun olan Bir Delinin Hatıra Defteri’ni Genco Erkal 50 yıl sonra yeniden yorumluyor.
Nikolay Gogol’un en sevilen öykülerinden olan bir Delinin Hatıra Defteri 1965 yılında sahneye uyarlanmış ve ülkemizde ilk tek kişilik oyun olarak Genco Erkal tarafından Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oynanmıştı. Yıllar boyunca sanatçı aynı eseri üç kez, üç değişik yorumla sahneledi. Şimdiki yapım oyunun 50. yıl kutlaması olarak gündeme geliyor. Gogol’un toplumsal kara mizah başyapıtı bir kez daha güldürürken içimizi acıtacak.
Yazan:
Nikolay Gogol
Türkçesi:
Coşkun Tunçtan
Uyarlayan-Yöneten-Oynayan:
Genco Erkal
Müzik:
Mete Sakpınar
Sahne tasarımı:
Duygu Sağıroğlu
Giysi:
Özlem Kaya
Fotoğraf:
Vedat Açıkalın
Bir Delinin Hatıra Defteri
Bilgi için:
www.dostlartiyatrosu.com
www.biletix.com
Adres: Kenter Tiyatrosu/ Harbiye
Telefon: 0212 247 36 34
Gişe: 0212 246 35 89

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu