HaberlerYurttan Haberler

#KadınlarSahneye çıkmasın diyen Ortacağ karanlığına tepkiler çığ gibi büyüyor. [Güncelleniyor]

TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması’nda kadın tiyatro sanatçıların TBMM Başkanlığının talimatıyla sahneye çıkartılmadığı ifade edildi. Sahneye çıkması engellenen tiyatrocu yaşananları BirGün’e anlattı: “Üç gündür prova yapıyorduk. Bir saat kala kadınların sahneye çıkamayacağı söylendi. Gözyaşlarımızı tutamadık”

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın kadın tiyatro oyunculara izin vermemesi, sosyal medyada kısa süre içinde en çok konuşulan konular arasına girdi. #İsmailKahramanİSTİFA etiketiyle başlayan sosyal medya kampanyası için kısa sürede binlerce sanatçı ve sanatsever paylaşım yaptı.


Oyuncunlar Sendikası:”Ortaçağ karanlığına dönmeyi reddediyoruz” 


Oyuncular Sendikası da İsmail Kahraman talimatıyla gerçekleştirilen skandal ile ilgili bir bildiri yayımlayarak tüm yetkilileri istifaya çağırdı.
Yayımlanan Bildiride: “Dün akşam saat 20:00’de Türkiye Büyük Millet Meclisi F Blokla yer alan salonda ve yaklaşık 350 kişinin izleyici olarak katıldığı “Çanakkale Şehitleri Anma Gecesi”nde, gösteriye 1 saat kala kadın oyuncuların sahnede yer almaması yönünde bazı yetkililer tarafından gösteriye müdahale edildiği ve kadın oyuncuların sahnede görevlerini yapmak yerine, sahne kenarında merdivenlerde ya da sahne arkasında beklemeye zorlandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda da olayın yaşandığını destekleyen bilgilere ulaşılmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bu çağdışı müdahalenin sebebinin, hangi gerekçe ile bu müdahalede bulunulduğunun ve hangi yetkililer tarafından bu talimatın verildiğinin ivedilikle kamuoyuna açıklanması gerekmektedir. 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı veren mecliste, 2018 yılında kadınların sahnede yer alması engelleniyor! Bu vahim duruma sebebiyet veren tüm yetkilileri istifaya davet ediyoruz.
Başta kadın örgütleri olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı ve sivil toplum kuruluşlarını hesap sormaya ve istifa çağrımıza katılmaya davet ediyoruz.” denildi.


Binlerce İnsan imza atarak #İsmailKahrammanİstifa diyor

Konuya dair tepkiler her geçen dakika artıyor. Change.org üzerinden başlatılan bir imza kampanyasıyla “Türkiye halkının iradesini temsil etmesi gereken meclisimizde uygulanan kadına sahne yasağını; gericiliğin ve eşitsizliğin en cüretkar ve resmi ağızdan saldırısı olarak değerlendiriyor, bu yasağı koyan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın bu görevinden derhal istifa etmesini talep ediyoruz.” diyerek sanatçılar ve sanatseverler tüm yetkililerin derhal istifa etmesini talep ediyor.

Eğer imza kampanyasını hâlâ imzalamadıysanız buraya tıklayarak imzalayabilirsiniz.


Konu Sosyal Medyanın Gündemine Oturdu


 


https://twitter.com/Acerakis/status/979389259802169344


https://twitter.com/KomunistBaskann/status/979360817404628995


Devlet Tiyatrosu Şaşırtmadı Yaşanan Skandalı “YALANLADI!”

Devlet Tiyatroları, yaşanan skandala dair yazılı bir basın açıklaması yayımlayarak, sanatçıların anlattıklarını ve çıkan tüm haberleri yalanladı. Yapılan açıklamada “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğümüzden gelen kadın ve erkek sanatçılarımız, TBMM tören salonun iki tarafında ve katılımcıların arasında yerlerini almış, toplantının başında 10 dakikalık bir gösteri düzenleyerek Çanakkale Türküsünü ve Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiirini birlikte icra etmişlerdir” denildi.
 


Bir yalanlama(!) haberi de TBMM’den geldi

Devlet Tiyatroları tarafından yapılan açıklamanın hemen ardından bir açıklama da Türkiye Büyük Millet Meclisi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı tarafından yapıldı.
Yapılan yazılı basın açıklamasında: “Yapılan gösteri ve toplantı kameralar tarafından kayda alınmıştır. Böylesi başarılı bir toplantıyı gölgelemek, tarihe ve şehitlerimize karşı saygısızlık ve kesinlikle maksadını aşan bir dezenformasyondur” denildi.
 


Görevli Müzisyen Oyunda Yaşanan Tüm Gerçekleri Anlattı

Oyunda görevli müzisyen Zafer Gökçer, Fox Tv Ana Haber Bültenine Meclis’teki kadın yasağını anlattı: “Oyunun başlamasına 1 saat kala haber geldi. Kadınlar sahnede olmayacak diye. Oyun böyle değildi. Oyunu kurtarmak için kadınlar sahnede yanlara alındı” dedi.


Prova Görüntüleri Uygulanan Yasağı Gözler Önüne Seriyor

‘Meclis’te kadınlara sahne yasağı’ uygulandığı haberlerine Devlet Tiyatroları ve TBMM’den gelen “kesinlikle maksadını aşan bir dezenformasyondur” açıklamasını çürüten oyunun prova görüntüleri kısa sürede sosyal medyaya düştü. Sosyal medyada yayınlanan video gerçeği gözler önüne seriyordu.
Meclis’teki etkinliği takip eden herkesin tanık olduğu ve TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’nın açıklamasında da ifade edildiği gibi kadın oyuncular ayrı bir köşeye ötelenmişti.
Oyunun provaları esnasında çekilen görüntülerde kadın oyuncuların provalar esnasında sahnenin en önünde sıralandığı görülürken oyun sırasında çekilen görüntülerde kadınların sahnenin kenarlarında ya da erkeklerin arkalarına dizildiği apaçık görülebiliyordu.


CHP Kadın Kolları’ndan 81 İlde Eş  Zamanlı Protesto

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse, sosyaal medya hesabı üzerinden yaptığı bir açıklamayla yarın 81 ilde eş zamanlı açıklama yaparak, Meclisteki tiyatro oyununda kadınların sahneden indirilmesini protesto edeceklerini açıkladı.


BirGün Gazetesi Skandalın Yaşandığı Oyunun Tam Haline Ulaştı

BirGün’ün ulaştığı oyun görüntülerine göre, provalarda bir arada sahnede olan kadın ve erkek oyuncular, oyun sırasında ise yan yana değiller. TBMM Başkanlığı’nın anne-oğul sarılma sahnelerini görünce rahatsız olup müdahale ettiği iddia edildi.

Oyunun tam halini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.


Mecliste Sahneye Çıkarılmayan Kadın Oyuncuların Tehdit Edildiği Ortaya Çıktı

dokuz8HABER‘den  M. İrem Afşin‘in TBMM’de sahneye çıkarılmayan kadınlar ve 1 erkek sanatçı ile konuşarak hazırladığı haberde Ankara Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Volkan Benli dün akşam oyuncularla yaptığı toplantıda, “Meclis’ten iki yetkili sizlerin Facebook ve sosyal medya paylaşımlarınızı, yazışmalarınızı getirdi, kadro madro unutun artık” dediği ve istifa etmek isteyen iki kadrolu oyuncunun da tazminatla tehdit edildiği öğrenildi.
Güvenlik ve hedef gösterilme endişeleri nedeniyle isimlerinin gizli tutulmasını isteyen sanatçılar, olay gerçekleştiğinde gösteriye çıkmak istemediklerini, korodan birkaç kişinin gittiğini, kadın sanatçıların çoğunun ağladıklarını anlattı.
Görüştüğümüz sanatçıların verdiği bilgiler arasında, gösteri bitiminde merdivenlerde bekleyen kadın sanatçılara TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Çanakkale’de de kadınlar ön planda değildi, aferin böyle geride durun” demesi de yer alıyor.

dokuz8HABER‘den  M. İrem Afşin‘in Özel Haberinin tamamını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.


CHP Kadın Kolları’ndan 81 ilde Eş Zamanlı Protesto

CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse’nin çağrısıyla 81 ilde eş zamanlı protesto eylemi yapıldı ve ortak basın açıklaması okundu.


 


Canan Kaftancıoğlu’ndan İsmail Kahraman Tepkisi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: “Benim için şaşırtıcı olan kadınlar sahneden indirilirken sahneden inmeyen erkeklerdir. Çünkü ben eminim ki erkeklere böyle bir baskı uygulansa kadınlar sahneye çıkmazdı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu