arkeolojiDünyadanHaberler

Bin yıllık antik Maya sarayı keşfedildi

Meksika’nın Cancun şehrinde yarım futbol sahası uzunluğunda ve elit Mayaların yaşadığı bir saray bulundu. Keşfin sadece başlangıç olduğunu belirten arkeologlar daha çok yapının ortaya çıkarılacağını tahmin ediyor.

Arkeologlar, 250-900 arasında şu anki Meksika’nın güneyi, Guatemala, Belize ve Honduras’ın büyük bölümlerini yöneten antik Maya uygarlığıyla ilgili bir diğer keşfe imza attı. Meksika’da bin yıl önce Maya elitleri tarafından kullanıldığı düşünülen bir saray gün yüzüne çıkarıldı.

Meksika Ulusal Antropoloji Enstitüsü (INHA) için çalışan antropoloji uzamları, Cancun şehrinin yakınında bulunan ve Kolomb öncesi Amerika’dan kalma önemli bir arkeolojik bölge olan Kuluba’da bir sarayın bulunduğunu açıkladı.

Kuluba geniş bir ticaret ağına sahip ve büyük bir alana yayılan Ek’ Balam ve Chicken Itza şehirleriyle bağlantıları açıdan da önemli.

Sarayın 6 metre yüksekliğinde ve 55 metre uzunluğunda olduğunu belirten uzmanlar, insanların sarayda MS 600 ve 1050 yıllarında uzun bir süre için yaşadıklarını tahmin ediyor.

Sarayın bodrumu, merdivenleri ve dekoratif sütünler olan pilasterleri bölgede çalışan arkeologların çalışmaları sayesinde ortaya çıkarıldı.

Kaynak: Ntv

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu