DünyadanHaberlerNeler Oluyor Hayatta

Berlin sokaklarında yapılan gamalı haç grafitileri ile savaşmanın parlak bir yolunu bulan sanatçıların birbirinden ilginç eserleri

Berlin’deki bir grup grafiti sanatçısı, Nazi sembollerini çiçekler, arabalar ve hayvanlar gibi renkli sanat eserlerine dönüştürüyor.

Paintback adı verilen proje kapsamında projeyi başlatan grafiti sanatçısı ve grafiti malzemeleri dükkan sahibi olan Ibo Omari Reuters’a verdiği röportajda “Turistler Berlin’e gelip bir duvara bakıp gamalı haçları görünce şöyle düşünecekler:“ Burada neler oluyor? Her yerde Naziler var! ‘ Ve biz bunu istemiyoruz, ”dedi

Painback projesi kapsamında bir araya gelen ve sanatçılar, nefret dolu sembolleri sevimli tavşanlara, baykuşlara ve diğer yaratıcı tasarımlara dönüştürerek ‘düzeltmeye’ başladılar. 

“Sanatsal bir sembol çirkin bir mesajdan çok daha hoş görünüyor ve sonra insanlar yüzlerinde bir gülümsemeyle şehirde yürüyorlar.”

Omari’nin aklına Paintback projesinin fikri 2015 yılında, bir adam ve oğlu parkta oyun oynarken gördüğü bir gamalı haçı kapatmak için sprey boya almaya giderken geliyor.

Paintback hareketine benzer girişimler sanatçılar nefretle savaşmaya devam ettikçe tüm ülkeye yayılmaya başladı. Bazı örneklerini görmek isterseniz altta bulunan videoyu izleyebilirsiniz.


Bu yazı demilked sitesinden Müstehak tarafından çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu