DünyadanHaberlerVideo Haber

Berlin Filarmoni Orkestrası’nın halka açık ilk test konserinin biletleri 3 dakika içinde tükendi

Berlin Filarmoni Orkestrası, çok katı kurallara uyamak kaydıyla; önceden test edilen 1000 kişilik bir seyirci önünde bir konser verdi. 

Almanya’daki salgın ilerledikçe ve ülkeyi üçüncü bir dalga ile tehdit ederken, 1000 kişi ile gerçekleştirilen test müzik sektörü için umut oldu.

Deneysel konser 20 Mart Cumartesi günü gerçekleşti. Bu vesileyle, Berlin Filarmoni Orkestrası’nın büyük salonu, salgının başlangıcından bu yana ilk kez, son derece sıkı bir sağlık protokolünün ardından daha önce test edilen bin kişiden oluşan geniş bir izleyici kitlesine konser verdi.

Ünlü orkestra, Rus orkestra şefi Kirill Petrenko’nun yönetiminde, bir buçuk saat boyunca sahnedeydi. Programda Pyotr Ilich Çaykovski’nin fantastik uvertürü “Romeo ve Juliet” ve Sergei Rachmaninoff’un İkinci Senfonisi yer aldı.

Satışa çıkartılan 1.000 bilet sadece 3 dakikada tükendi. Bu da halkın konser salonlarına olan ihtiyacını gözler önüne serdi.

Bu olayı mümkün kılmak için organizatörler hiçbir şeyi şansa bırakmadı. Satın alınan her bir kayıtlı biletin sahibine koruyucu giysili doktorlar tarafından konserden 2 saat önce ücretsiz bir test yapıldı. Herhangi bir sonucun pozitif çıkması sonucunda biletin ücretinin iade edilmeyeceği açıklandı.

Testlere ek olarak cerrahi maskelerin takıldığı konser boyunca takıldı koltukların arasında 2 koltuk boş bırakıldı. Ara verilmeyen konserde bar ve soyunma odaları halkın hareketini asgari düzeyde tutmak için kapatıldı. 

Müzisyenler ise birbirlerinden bir metre uzaklıkta durmaya zorlandı.

Berlin’deki diğer mekanlar da aynı programın bir parçası olarak izleyicilerle bu tür etkinliklere ev sahipliği yapıyor. BU mekanlardan bir diğeri ise Bertolt Brecht tarafından kurulan ve 19 Mart’ta yüzlerce izleyicinin katılımıyla gerçekleşen ilk halka açık oyunu sergileyen tiyatro olan Berliner Ensemble.

Etkinliğin haberine altta bulunan videodan ulaşabilirsiniz.


rtbf.be’de Antoine Danhier imzasıyla yayımlanan “Enorme succès pour le premier concert test avec public du Berliner Philharmoniker : les 1000 places vendues en 3 minutes” başlıklı yazıdan çevrilmiştir. 

Başa dön tuşu