HaberlerYurttan Haberler

Berkay Ateş’in yazdığı "HAK" New York'ta bulunan HB Studio'da Prömiyer Yapıyor

Buket Gülbeyaz ve HB Studio İşbirliğiyle Berkay Ateş’in Oyunu HAK New York Prömiyerini Yapıyor

HAK, New York HB Studio’nun konuk sanatçı programıyla Amerika prömiyerini yapıyor. Oyun Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde sahnelendikten sonra İngilizce tercümesiyle ilk kez New York’ta seyirci karşısına çıkıyor.

Berkay Ateş’in Suriyeli oyuncu Amal Omran’ın hayat hikayesinden yola çıkarak yazdığı, yapımcılığını Buket Gülbeyaz’ın üstlendiği HAK Cihangir Duman tarafından yönetildi.

Ülkemizde ve Avrupa’da farklı tiyatrolarda Türkçe ve Arapça oynanan; Almanca ve İngilizce üst yazı ile seyirciye sunulup büyük ilgi gören HAK, Cihangir Duman, Maria Argentina Souza ve Buket Gülbeyaz tarafından New York prömiyeri için İngilizce’ye çevrildi.

İlgilenenler oyun hakkında bilgi edinmek ve rezervasyon yapmak için aşağıdaki link aracılığıyla HB Studio’nun web sitesini ziyaret edebilir. https://hbstudio.org/hb-rehearsal-space-residency-hak/

Berkay Ateş’in yazdığı HAK, Cihangir Duman’ın yorumuyla ortaklaşa yaratım tiyatrosu (devised theatre) teknikleri kullanılarak sahnelendi. Beş karakterin farklı zaman ve mekanlardaki yolculuğunu fiziksel bir dille anlatan oyunun koreografisini Cemre Su Salur düzenledi.

HAK, Maria Argentina Souza, Dahiana Castro, Ricardo Montt, Brian Simmons ve Buket Gülbeyaz’ın oluşturduğu oyuncu kadrosuyla New York seyircisinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Evlerini bırakıp gitmek zorunda kalan insanların bir çığlığı olarak tanımlayabileceğimiz konusuyla, insanlığın en büyük sorunlarından biri olan savaş ve mültecilik karşısındaki tavrımızı sorgulatmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu