HaberlerYurttan Haberler

'Benim Varoş Hikâyem'in yönetmeni Yunus Ozan Korkut'a ve filmin 5 oyuncusuna 'suçu ve suçluyu övmek' suçlamasıyla dava açıldı.

Adana-Ceyhan’ın arka sokaklarını konu edinen, ‘Benim Varoş Hikâyem’in yönetmeni Yunus Ozan Korkut’a ve filmin 5 oyuncusuna ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamasıyla dava açıldı.

‘Benim Varoş Hikayem’in yönetmeni Yunus Ozan Korkut, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, filmi nedeniyle yargılanacağını duyurdu.
Kendisine ve filmin 5 oyuncusuna ‘suçu ve suçluyu övmek’, ‘halkı uyuşturucu kullanmaya özendirmek’ suçlamasıyla dava açıldığını belirten Korkut, “Yaptığım film yüzünden 30 Ocak 2019 tarihinde Ceyhan adliyesinde yargılanacağım. Ne diyeceğimi bilemiyorum artık” ifadesini kullandı.
​Korkut’un yazıp yönettiği ve görüntü yönetmenliğini üstlendiği belgesel, Adana-Ceyhan’ın arka sokaklarında yaşayan insanları konu ediyor. Filmde, Ceyhan’ın ‘varoş’ olarak adlandırılan bölgelerinde yaşayan karakterlerin hikayeleri, onların ağızlarından aktarılıyor.

Yunus Ozan Korkut’un avukatı açılan davaya yönelik bir açıklama yaptı. Avukat yaptığı açıklamada “sanat eserinin yargılanacağı yer mahkemeler değil kamuoyudur” dedi.
Açıklamanın satır başları şöyle:
“Benim Varoş Hikayem” (My Suburban Stories) isimli belgeselin Yönetmeni Yunus Ozan Korkut ve bir kısım oyuncular aleyhinde Ceyhan 4. Asliye Ceza Mahkemesi nezdinde ceza davası açıldığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Her ne kadar suçu ve suçluyu övmek, suça özendirmek ve benzeri iddialar ile bir kamu davası açılmış ise de davaya konu eserin; hiciv ve eleştiri içeren bir sanat eseri olduğu gözardı edilmiştir.
Bir sanat eserinin yaratılışının bir gereği ve özelliği olarak oluşturulan görsel bir ürünün belirli parçalarının bu şekilde değerlendirilmesi mevcutta olduğu gibi hatalı sonuçlara ulaştıracaktır. Gerekli tüm yasal kurumlardan onay alarak yayınlanmış bu sinema eseri pek çok ulusal ve uluslararası film festivalinden davet ve ödüller alarak ülkemizin kültürel zenginliği ve çeşitliliğine katkı sağlamışken bu tarz bir haberle gündemde olması da üzücüdür. Düşük bütçesi ile ve denediği özgün tarz ile destek göreceğini umduğumuz film hakkında başlatılmış yargı surecinin en kısa surede olumlu sonuçlanacağına inanmaktayız.
Çünkü herkesin bildiği üzere bir sanat eserinin yargılanacağı yer mahkemeler değil kamuoyudur.”

 
Kaynak: Medyascope.tv, Sputnik, Twitter
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu