Haberler

Bakırköy Belediye Tiyatrosu Basın Açıklaması

BASIN VE KAMUOYUNA
 
Bizler Belediye-İş Sendikasına üye Bakırköy Belediyesi Tiyatro Müdürlüğü oyuncularıyız. Sanatın ve sanatçının fazlasıyla yıpratıldığı bu günlerde sanata ve sanatçıya sahip çıkmanın önemi gittikçe artmaktadır.
 
Seçim bildirgesinde sanata ve sanatçıya sahip çıkmaktan, taşeron işçiliği bitirmekten ve her çalışanı kadroya almaktan bahsedilen bu günlerde CHP’nin Bakırköy belediyesinde sanatçı kıyımı yapması hepimizi şaşırtmış aynı zamanda endişeye sürüklemiştir. 417 çalışanın olduğu tiyatro müdürlüğü bünyesinde sayıştay uyarısıyla küçülmeye gidildiği açıklaması yapılırken, bu küçülmenin tiyatronun belkemiği olan oyuncular ve müzisyenler işten atılarak yapılması abesle iştigaldir.
 
En çok 15 ve en az 3 yıldır çalışan 26 BBT oyuncusunun ve 3 müzisyenin sözleşmelerini hiç bir gerekçe göstermeden fesheden Bakırköy Belediyesi’nin bu 26 oyuncunun ve 3 müzisyenin yürürlükte olan Toplu İş Sözleşmesine dahil olduğu gerçeğini de göz ardı etmesi bizlere CHP’nin her işçisini kadrolu yapma vaatlerini hatırlatmıştır.
 
Bu 29 sanatçının gerekçe gösterilecek hiç bir yüz kızartıcı suçu ve disiplin suçu da yoktur.
 
Seyirci ilgisizliğini öne sürerek kaldırdığı halkın bütçeleriyle sahnelenen 10 oyunun biri 7 temsilden sonra, bir diğeri de 5 sezondur kapalı gişe devam ederken kaldırılmıştır. Öne sürülen gerekçenin hiç de gerçekçi olmadığı barizdir. Bu durum bizi hoş olmayan sorularla baş başa bırakmış, bu oyun kaldırmaların 26 oyuncunun ve 3 müzisyenin görevlerine son verebilmek için hazırlanmış bir planın sonucu olduğunu düşünmeye zorlamıştır.
 
Bu oyunların sahnelenmesinde halkın vergilerinin desteği olduğuna ve bu söz konusu 10 oyununda halk tarafında ilgiyle takip edildiğine bir kez daha dikkat çekmek isteriz.
 
Yıllardır konuk sanatçı adı altında geçici işçi sözleşmesiyle işçi yasalarına aykırı bir şekilde  çalıştırdığı 26 oyuncu ve 3 müzisyenin buna dur demek istemesi kuşkusuz kurumdan çıkarılmalarında etkili olmuştur. Kadrolu sanatçıların  Sanat yönetmeni atamasında ve yönetim kuruluyla ilgili haklı taleplerine destek olan bu 26 oyuncu ve 3 müzisyenin şu an tiyatro dışında olması da manidardır.
 
Yıllardır her sezon başı geçici iş sözleşmesi imzalatarak işe aldığı, hiç bir iş tanımı yapmadan sezon boyunca çalıştırdığı, her sezon sonunda sezon bitti gerekçesiyle işten çıkardığı oyuncu ve müzisyenlerin geçen sene başlattığı mücadeleler sonucunda toplu iş sözleşmesi imzalanırken sezon içinde bu uygulamaların düzeltileceği,  taleplerin yerine getirileceği sözü Bakırköy Belediye Başkanı Sn. Bülent KERİMOĞLU tarafından verilmiş olmasına rağmen bu konuyla ilgili Bakırköy Belediye Tiyatrosu Yönetiminin bu güne kadar hiç bir girişimi olmamıştır.
 
Üstelik 01.03.2016’a kadar Toplu İş Sözleşmesine dahil olan 26 oyuncu ve 3 müzisyen yine geçici iş sözleşmesi feshedilerek işten çıkarılmıştır.
 
Yaşanan süreçte Yönetim Kurulunun tamamlanmış olmadığı ve Sanat yönetmeninin vekaleten görevde olduğunu hatırlatmak ve buna da dikkat çekmek isteriz.
 
Yaşanan bu sıkıntılar sanata ve sanatçıya maddi, manevi darbe olmakla birlikte  bununla ilgili büyük bir üzüntü içinde olduğumuzu dillendirmek bizim için kaçınılmazdır.
 
Tüm bunların halkın sanata ulaşmasının önünde engel teşkil ettiğini vurgulamak ve aşağıda belirtilen taleplerimizin Belediye başkanı Sn. Bülent KERİMOĞLU tarafından ivedilikle yerine getirilmesini beklediğimizi kamuoyuna duyurmak isteriz.
 
T A L E P L E R İ M İ Z :
 

  1. Genel işler statüsünde değerlendirilen sanatçıların mesleki niteliklerine uygun bir şekilde mesleki tanımlamalarının yapılarak toplu iş sözleşmelerinin yeniden düzenlenmesi.

 

  1. Haksız yere işten çıkartılan Tiyatro müdürlüğüne bağlı tüm oyuncu ve müzisyenlerin işe iadelerinin yukardaki talebin yerine getirilerek yapılması.

 
 
Bizler taleplerimiz yerine getirilene dek burada bulunmaya kararlıyız. Bugün burada İdarenin haksız hukuksuz uygulamaları karşısında, bizlere katkı sunan herkese ve emekçi basın mensuplarına teşekkür ederiz.
 
Bu daha başlangıç, Mücadeleye devam…!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu