Köşe YazarlarıTop 10

Baysan Pamay / Top Ten Kasım

akciger-tiyatro-in

Akciğer- Tiyatro İN

2012 yılında “Oda ve Adam” oyununda beğeni ile izlediğim iki oyuncu Nergis Öztürk ve Engin Hepileri, bu sefer Duncan Macmillan’ın yazıp Barış Arman’ın Türkçe’ye çevirdiği kara komedide yine karşı karşıya geliyor. Mehmet Birkiye’nin yönettiği oyunun sahne ve ışık tasarımı Cem Yılmazer’e ait. Çocuk yapmalı mı yapmamalı mı? İşte bütün mesele bu. Evli çift bu sorunun olası binlerce cevabını bulmaya çalışıyor ve siz de kendinize soruyorsunuz bu soruyu, çocuk yapmaz iseniz bir probleminiz var, yaparsanız bin problem..
antigone-111710aa

Antigone – Tatavla Tiyatro

Tatavla Sahne bu sezon için M.Ö. 440’da Sophokles tarafından yazılan ‘’Antigone’’yi sahnelemek üzere yola çıkmıştı ancak özel bazı nedenler ile oyunu yeniden yorumlayan yazarlardan biri Jean Anouilh’in eserini sahnelemeye karar vermişti. İyi ki karar değişikliği olmuş diyorum. Sanırım 50 yıl oluyor, oyunu Kenter Tiyatrosu’nda izlediğim zaman çılgınca alkışlamıştım; zira oyun sadece kardeşine mezar arayan bir Antigone hikayesi değildi. Anouilh, oyunu, II. Dünya Savaşı sırasında Fransız direnişini desteklemek amacıyla yeniden yazmıştı. Tatavla Sahne’de oyunu yöneten sevgili Eraslan Sağlam, güce ve zorbalığa başkaldırışı başta Ayça Bildik, tüm oyuncuların başarılı oyunları ile o kadar güzel ortaya koyuyor ki.
ciplak-ayak

Çıplak Ayak, Çıplak Avuçta Bir Kalp – Yanik Kervanla

Bir tesadüf eseri Tatavla Sahne’de izlediğim bu oyunu bilhassa listeme aldım ki gelecek aylarda tekrar sahnelenecek oyunu tiyatro severler izleyebilsin… Almanya’da yaşayan Türk soylu Müslüman bir ailenin ırkçı bir hareketin çıkardığı yangında kurban gitmesini konu alan oyunu İranlı yazar ve yönetmen Alireza Koushk Jalaly ilk 1993’te Almanca olarak yazmış; oyunu Farsça’dan Türkçe’ye Atefeh Saei çevirmiş. Oyunun yönetmenliğini ve dramaturjisini yine bir İranlı, Ma’soumeh Hobabi yapıyor. İranlı oyuncu Hojat Moghadam ise tek kişilik performansıyla oyunu Türkçe olarak sahneliyor. Hem de bizim sahnelerde her zaman karşılaşamadığımız akıcı bir Türkçe ile.
fareler-ve-insanlar

Fareler ve İnsanlar- İstanbul Temaşa Tiyatrosu

İnternette yaptığım araştırmaya göre ilk defa 1950-1951 sezonunda Ankara’da sahnelenen ve Asuman Korad’ın George ve Nuri Altınok’un Lennie’yi canlandırdığı oyun Devlet Tiyatroları tarafından daha sonraki yıllarda sahnelenmiş, ancak sanırım ilk defa bir bağımsız tiyatro tarafından sahneye taşınmış, her şeyden önce bu cesaret için kutluyorum. Sezonun merak ettiğim oyunlarından biri idi. Yalnızlıklarında kaybolmuş insanların arasında var olmaya çalışan iki dostun sürükleyici hikayesini anlatan “Fareler ve İnsanlar” güzel bir sahne tasarımı içinde abartısız oyunculuklarla çok güzel bir ekip oyunu olmuş, oyunu uyarlayan ve yöneten Onur Atacan’ı kutluyorum.
internette-tanisan-son-cift

İnternette Tanışan Son Çift – Bo Sahne

İlk sahneye konulduğunda Akasya Asıltürkmen ve Ozan Akbaba kadrosuyla izlediğim güzel komediyi iki oyuncu da değiştiği için yeni kadrodan izlemek istedim. Sevgili İlker Yiğen, benim Pera Tiyatrosu’ndan tanıyıp çok beğendiğim bir oyuncu, Bennur Duyucu’yu ise ilk gecesinde ilk defa sahnede izleyecektim. Daha önce çok farklı karakterlere bürünen İlker, bu sefer biraz sünepe erkek olarak ve de görmüş geçirmiş kadın olarak Bennur ilk gecesi olmasına karşılık ortaya harika bir performans çıkardılar. Hoşça vakit geçirmek isteyenlere duyurulur.
kundakcci

Kundakçı – Oyun Atölyesi

Rus yazar Grigory Gorin’in 1972 yılında yazdığı oyunun çevirisi Haluk Bilginer’ e ait. Oyunun yönetmenliğini yapan Muharrem Özcan aynı zamanda oyunda rol alıyor. Diğer rollerde Tuna Kırlı, Devrim Özder Akın, Tuğba Çom Makar, Evren Erler, Gözde Kırgız, Timuçin Başgül, Kerem Arslanoğlu, Mithat Ozan Küren ve Serkan Ilgaz var. Sahne tasarımı Özlem Karabay, müzik ise Çağrı Beklen’e ait. İki perdelik kara komedi, eski Yunan’da Artemis Tapınağı’nı yakan Herostratus’un hikayesini anlatıyor. Herostratus’un bu kundakçılığının nedeni adını tarihe geçirmesidir. Nitekim Yunan kralı tarafından isminin anılması yasaklanmasına karşılık Herostratus kelimesi meşhur olmak için suç işlemeye teşebbüs eden tüm kişileri tanımlamada kullanılmaktadır. Aksi düşüncede olanlara saygı duymakla beraber sezonun çok tartışılacak oyunlardan biri olacak Kundakçı’yı farklı bir sahneye konuş şekli nedeniyle listeme aldım…
ne-seninle-ne-sensiz

Ne Seninle Ne Sensiz – Akla Kara Tiyatro

Her sezon biri dram biri komedi tarzında iki oyun (geçen sezon üç oyun olmuştu) hazırlayan Akla Kara’nın ilk oyununu Hilal Çelenk yazmış. Yönetmenliğini Savaş Özdura,l yönetmen yardımcılığını Ozan Dağara’nın yaptığı oyunda Zeynep Gülmez, Yosi Mizrahi, Buket Dereoğlu ve Fatih Gülnar rol alıyor. Oyunun isminden de anlaşılacağı üzere kadın erkek ilişkileri üzerine kurulmuş. Hani bazı ilişkiler biter ama iki taraf da ayrılıktan dolayı üzüntülüdür ama birlikte bu ilişkiyi yürütememişlerdir. Eminim komediyi izlerken hem bekarlar hem de evliler kendi yaşamlarından kesitler bulacaktır. Ekim ayında akşamları sahnelenen oyun, sanırım Kasım’dan itibaren pazar gündüz saatlerinde de sahnelenecek.
othello

Othello – Küçük Salon

Bilir misiniz Küçük Salon Tiyatro’sunu? Bahariye’de Kilise’nin karşı sokağında 2014 yılında kurulmuş, gerçekten kullandığı alan olarak küçücük bir salon. Ancak çıkardığı oyunlar muhteşem. Olağanüstü. Bu sezon için hazırladıkları iki oyunun birincisi bir dünya klasiği Shakespeare’nin Othello’su. Malum oyunda sekiz karakter var ama yönetmen sevgili Emre Tandoğan olunca üç ana karakter ve tek kişilik diğerleri oluyor oyun. Ve de o küçücük salonun duvarları, bodrumu oyun salonu oluyor. Othello (Cenk Dost Verdi), Desdemona(Elif Arman) ve Iago (Ediz Akşehir), diğer karakterlerin tamamı (Rukiye Yenigül) çok başarırılar. Soluksuz izledim oyunu .(Bu sade bir izleyici görüşüdür, ben tiyatro eleştirmeni değilim)
pera-nin-zamani

Pera’nın Zamanı – Kumbaracı 50

Pera Palace Hotel Jumeirah, Kumbaracı50 sahnesi ile birlikte odalarının, balo salonunun ve genel alanlarının kullanıldığı interaktif tiyatro oyunu ile sezona damgasını vuruyor. Çoğumuz Agatha Christie’yi, Greta Garbo’yu ya da Ernest Hemingway’i biliriz ama kaçımız onların Pera Palas’taki odalarını görmüşüzdür, ya da otelin antika asansörünü kullanarak üst katlara çıkmışızdır? Yaman Ömer Erzurumlu’nun yönettiği oyunda ana rollerde Aslı Can Kortan, Aziz Caner İnan, Ertan Kortan, Hakan Emre Ünal, İhsan Dehmen, Merve Öztoprak Kantarcı/Seda Yürük, Özer Arslan, Seyfi Erol ve yardımcı rollerde Doğa Uğurel, Eyüp Çelik, Güray Doğru, Ozan Talay ve Can Erol var.
torun-istiyorum

Torun İstiyorum – Moda Sahnesi

Moda Sahnesi’nin bu sezon için hazırladığı ilk oyun Alman yazar ve aktör Thomas Jonigk’e ait. Oyunu Türkçe’ye Sibel Arslan Yeşilay çevirmiş. Sahne tasarımını Bengi Günay, ışık tasarımını ise İrfan Varlı’nın yaptığı oyunu Kemal Aydoğan yönetiyor. Oyunda Nazan Kesal, Münircan Cindoruk, Caner Cindoruk, Aslı Samat, Hülya Gülşen, Bülent Çolak ve suflöz olarak Ahsen Özercan rol alıyor. Biliyoruz ki Moda Sahnesi’nde oyunlar reji ve öykü aktarımı konusunda çok farklı, yenilikçi çözümlerle yapılır; buna uygun olarak da “Torun İstiyorum”da aile kavramı, muhafazakarlık ve eşcinsellik üzerine oldukça sert bir üslup kullanılmış. Absürd metin, yönetmenin şekillendirdiği formlarda başta Nazan Kesal olmak üzere her bir oyuncunun çarpıcı oyunları ile kimi seyircinin beğenmeyebileceği ancak benim çok farklı bulduğum bir oyun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu