Köşe YazarlarıTop 10Yurttan Haberler

Baysan Pamay / Top 10 Ocak

TOP 10 // 16 Kasım – 15 Aralık 2016 arası
 

  • Bozuşma – Tiyatro Merdiven

Bozuşma, Tiyatro Merdiven’in 2013-2014 sezonunda sahneledikleri bir oyun. O zaman seyredemediğim oyuna kısmet 2016 sezonunda oldu. Ünlü Rus yazarı Gogol’un küçük bir Ukrayna kasabasında yaşayan iki yakın arkadaş ve komşu arazi sahibinin arasındaki anlaşmazlığın hikâyesini anlatan ve sanırım daha önce hiç sahnelenmemiş “Ivan Ivanovic ile Ivan Nikiforovic Nasıl Bozuştu” hikâyesini Ruşen Gülen hem uyarlamış, hem de oyunu yönetmiş. Toplumsal piramidin en üst seviyesinde ortaya çıkan bir bozuşmanın en dip noktaya nasıl yansıdığını, sistemin tüm aşamalarını nasıl işlemez hâle getirdiğini anlatırken, kanun ve kuralların bazıları için nasıl da işlemediğini gözler önüne seren oyunda Hüseyin İnan Kuzel, Filiz Bingöl, Kadir Kayhan Bişkin, Handan Delipınar, Selçuk Delipınar, Deniz Gül, Gürkan Sinan, Mine Altın Sinan ve Ege Delipınar rol alıyor.
 

  • Bu Anlamlı Günde – Karmadrama

Karmadrama Tiyatro’nun 2016-2017 sezonu için hazırladığı oyunun yazarı Zeynep Kaçar, yönetmeni Togay Kılıçoğlu. Oyundaki sekiz karakteri ise Gülsüm Soydan ve Murat Altınok canlandırıyor. Hiçbir şey size anlatıldığı veya göründüğü gibi değildir. Basit bir düğünün ardında yatan gerçekler bambaşka olabilir. Eğer siz o düğünde değilseniz, size anlatılan kadarıyla yetinmek durumundasınız. Medyanın tüm unsurlarıyla bize sadece duymak istediğimizi söylediği bir zamanda geçiyor oyun. Hemen hepimizin tanıdığı insanlara ait öykülere tanıklık ediyoruz. Kadınlar, erkekler, genç kızlar, genç erkekler ve kendi seçimini yapmış bireyler… Medya bize yalan söylüyor… Peki biz buna inanıyor muyuz?
 

  • Geç Kalanlar – İ.B.B.Ş.T.  

Kendisi de tiyatro sanatçısı olan Pervin Ünalp’ın yazdığı, dönem dönem şehir ve devlet tiyatrolarında sahnelenmiş bir oyunun yönetmeni Nihat Alptekin. Oyunda anlatılanlar hepimizin hayatları aslında, zaten yazar da kahramanların yaşadıklarını aktarıyor. Kadroda dört oyuncu var. Elçin Atamgüç, o kadar inandırıcı ki, eşsiz yüz hatlarını mükemmel kullanıyor. Zafer Kırşan ve Defne Gürmen, “seni seviyorum” demeye geç kalınmaması mesajını çok güzel işliyorlar; oyun bitip salondan ayrıldığınızda düşünceler çörekleniyor beyninize. Ve uzun zamandır özlediğimiz Vildan Gürelman, 55 yıllık bir dev, ‘Perşembe’nin Hanımları’nın unutulmaz oyuncusunu sahnede izlemek o kadar muhteşem bir his ki…
 

  • İki Bekar – Duru Tiyatro

‘Tatlı Cadı’ ve ‘Flintstones’ dizilerinin de yazarı olan ve otuzdan fazla tiyatro oyunu yazan Amerikalı yazar Sam Bobrick’in oyununu Emre Kınay yönetiyor ve oyundaki iki karakterden Jack rolünü oynuyor. Karşısında Shanette rolünde ise Evrim Alasya var. Dramaturg Ayşegül Herdern, müzikler ise Serdar Aslan’a ait. Hikâye bildiğimiz bir hikâye; arkadaşlarının çöpçatanlığıyla düğün davetinde iki bekar kişinin aynı masaya oturmasıyla başlıyor. Emre Kınay’ın şarkı söylemedeki ustalığını önce ‘Nafile Dünya’ sonra da Kozzy’deki solo konserinden biliyordum, bir de karşısında pırıl pırıl enerjisiyle Evrim Alasya olunca ve de Durucazz’ın canlı performans müziğini eklerseniz müzikal tadında eğlenceli bir oyun oluyor.
 

  • Joko’nun Doğum Günü – Yolcu Tiyatro

Fransız yazar Roland Topor’un yazdığı ve yazarın yakın arkadaşlarından Mine Kırıkkkanat’ın Türkçe’ye çevirdiği ‘Joko’nun Doğum Günü’ adlı eseri bu sene hem İstanbul’da Yolcu Tiyatro tarafından hem de Ankara’da Devlet Tiyatrosu tarafından sahneleniyor. Oyunun yönetmenliğini ‘Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler’ ve ‘Kapıların Dışında’ oyunlarının yönetmeni Ersin Umut Güler yapıyor. Yüksek performans gerektiren, hareket tasarımı ile projection mapping teknolojisini birleştirerek sunan oyunun oyuncu kadrosunda Tolga İskit, Ayşe Tunaboylu, Cenk Dost Verdi, Efe Ünal, Merve Dağlı, Yasemin Ertorun, Burak Üzen ve Sercan Dede yer alıyor. Sistemin insan bedenini ve aklını kontrol altına alma hırsını, ezen ezilen ilişkisi üzerinden absürd bir anlatım biçimi ile anlatan oyun; su deposunda işçi olarak çalışan Joko’nun başından geçenleri anlatıyor.
 

  • Kenardakiler – Neva Tiyatro

Neva Tiyatro’un ilk oyunu Sedef Ecer tarafından kaleme alınmış “Kenardakiler – À La Périphérie”. Metin o kadar bizden ki, ama o kadar da evrensel. Tabi ki dünyadaki tüm metropolleri görmedim ama ancak İstanbul’da ne kadar varoş dediğimiz semt var ise Paris’te de var; NewYork’da, Hamburg’da, Roma da da… Güzel bir sahne tasarımı, Mert Öner’in metni sorgusuz sualsiz seyirciye anlatan rejisi ve de Neslihan Aker, Nebahat Dağlı, Şakir Güler, Ceren Taşçı, Yezdan Kayacan, Barış Yalçınsoy‘un başarılı yorumları ile ortaya güzel bir oyun çıkmış. Hele sahneye ilk defa adım atan Nebahat Dağlı’nın o heyecanını, oyundaki varoştan kaçıp Paris’e gitmek isteyen genç kızın heyecanına yansıtmasına bayıldım diyebilirim…
 

  • Lost In Language – Kumbaracı 50 ve Fringe Ensemble

Hikâye, İstanbul’da yaşayan 32 yaşında bir Kürt kadının gerçek yaşam öyküsüne dayanıyor. Altı yaşından itibaren ailesiyle birlikte mülteci olarak Almanya’da bulunan B.  12 yaşında Türkiye’ye dönmüş ve 20 yıl boyunca İstanbul ve Anadolu arasında gidip gelmiş. Yönetmen  Frank Heuel’in genç kadınla yaptığı söyleşi, projenin çıkış noktası. Almanca yapılan söyleşi daha sonra Türkçe’ye ve Kürtçe’ye çevrilmiş. Berfin ZenderlioğluGülhan Kadim ve Laila Nielsen’in  Kürtçe, Türkçe ve Almanca olmak üzere kendi ana dillerinde sahneledikleri oyunda performansın bir parçası olarak bir video enstalasyonu kullanılıyor. Metinde yer alan “Kendimi hiçbir zaman Türk hissetmedim, kendimi hiçbir zaman Kürt hissetmedim, kendimi hiçbir zaman Alman da hissedemezdim; ben hep böyle arada bir şeydim” bir anlamda oyunun özeti oluyor…
 

  • Mağrur Fil Ölüleri – Semaver Kumpanya

20 yıldan fazladır Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği yapan Hakan Tabakan tarafından yazılan, Volkan M. Sarıöz tarafından sahnelenen Mağrur Fil Ölüleri, Semaver Kumpanya’nın 2016-2017 sezonunda sahneleyeceği yeni oyunların ilki. 1969 senesinin yılbaşı akşamında geçen oyun, evli bir çiftin yaşadıkları üzerinden bir döneme mercek tutuyor. Ancak hikâyenin o günlerden bugünlere uzanan bir yanı var. Toplumsal ve siyasal düzenin bireyin yaşamına olan etkilerini tartışan bu iki kişilik oyunda Sarp Aydınoğlu ve Sezin Bozacı aynı sahneyi paylaşıyor ve ortaya seyirciyi soluk almadan izleten bir oyun çıkıyor.
 

  • Morg Sokağı Cinayeti – Atlas Tiyatro Araştırmaları

2013 yılında kurulan, tiyatro dışındaki sanat eserlerinin ve olayların sahne diline dönüştürülmesi üzerine araştırma ve çalışmalar yapan Atlas Tiyatro Araştırmaları’nın izlediğim üçüncü oyunu oldu Morg Sokağı Cinayetleri. Edgar Allan Poe’nun birçok yazara ilham kaynağı olan ve Fransa’daki bir gazete haberinden yola çıkarak kurguladığı bu yapıt, Sercan Özinan’ın uyarlama ve rejisiyle sahneye taşınıyor. Oyuncu kadrosunda Deniz Telek, Duhan Şahin, Ece Çelikçapa, Ferhat Akgün, Hasan Ali Yıldırım, Şükrü Veysel Alankaya ve Umut Can Vicnelioğlu var. İlk gerçek dedektiflik öyküsü olarak değerlendirilen bu öyküde Morgue sokağında sıra dışı bir şekilde işlenen cinayetler A. Dupin adında bir çözümleyicinin yardımı ile katilin bulunma sürecini konu ediniyor ve siz sahnede bu sürece şahit oluyorsunuz
 

  • Romeo ve Juliet – Bursa Nilüfer Belediyesi

Klasik aşk hikayesi Romeo ve Juliet, Serdar Biliş gibi bir sihirbazın elinde güncel bir hikâyeye dönüşüyor ve bir lise sınıfında canlanıp aşk ve tutkuyu anlatıyor bize. William Shakespeare’in ünlü aşk hikâyesini kahramanları günümüze taşıyarak, ancak orijinal metnin zarafetini bozmadan uyarlayan Ahmet Sami Özbudak ayrı bir alkışı hak ediyor. Başta Romeo olarak Mert Tiryaki ve Juliet olarak Melisa Akman olmak üzere hepsi de çok başarılı olan oyuncu kadrosunda Cansu Ecem Karabulut, Çağdaş Tekin, Deniz Gürsucu, Elit Andaç Çam, Gökhan Kum, Hakan Kahraman, İbrahim Ersoylu, Meral Kaya, Mesut Özsoy, Suat Onur Çalık, Şeyma Gökçe Cengiz, Yüce Armağan Erkek var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu