Köşe YazarlarıTop 10Yurttan Haberler

Baysan Pamay / Nisan Top 10

1. Avrupa – İstanbul Devlet Tiyatrosu
İlk izlediğimde “Bence, İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun ayakta alkışlanacak oyunlarından biri olmuş” dediğim oyunu ikinci kere ve aynı zevkle izledim. David Greig’in 1994 yılında yazdığı eseri Hakan Silahsızoğlu Türkçe’ye çevirmiş. Yönetmenliğini Mehmet Birkiye’nin, kostüm ve dekor tasarımını Şirin Dağtekin Yenen’in yaptığı oyunda Atilla Şendil ve Salih Dündar Müftüoğlu’nun oyunculukları muhteşem.
90’ların Avrupası’nda bir sınır kasabası, bu kasabaya ülkelerindeki savaştan kaçarak gelen iki mülteci, bu mültecilerin ekonomik sorunlar yüzünden yerli halkın ırkçılık kurbanı olmaları… Ne kadar tanıdık, değil mi?


2. Cambazın Cenazesi – Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu
2014 yılında İkinci Kat Tiyatro’nun yaz oyunları projesi başladığında “Dönüşüm” projesi olarak tamamen sipariş üzerine Firuze Engin iki erkek üzerinden olağanüstü güzel bir hikâye yaratmış ve Berfin Zenderlioğlu’nun rejisi ile sahnelenen oyunu iki değişik casttan toplamda dört kere izlemiştim. Bu kez yönetmenliğini çok güzel rejilerine şahit olduğum Doğu Yaşar Akal’ın yaptığı Nilüfer Tiyatrosu’nun oyununda oyuncu kadrosu üçe çıkmış. Oyundaki yirmi iki karakteri Ayşe Gülerman, Gökhan Kum ve Mesut Özsoy üçlüsü başarı ile canlandırıyor. Hele Gökhan Kum’un Dişlek Dilek için göğsünü ileri çıkartıp poposunu geriye atarak tam hayalimizdeki komşu kadını canlandırması kopardı beni. Fırsat yaratıp izleyiniz.

3. Çocuk İstiyorum – Tiyatro Keyfi
Bo Sahne’de yağmurlu bir günde izlediğim “Rain Man” oyunu ile tanıştığım Tiyatro Keyfi’nin daha sonraki oyunlarını zevkle izlemiş ancak bu sezon oyunlarına fırsat bulamamıştım. Nihayet Bekir Aksoy’un yazıp Turgay Kantürk’ün yönettiği oyunu Duru Tiyatro’da izleyebildim. Hayat, ilişkiler ve evlilik üzerine incelikli esprilerin yer aldığı oyunda fettan kadın olarak sevgili Çiçek Dilligil, yakışıklı popüler doktor olarak 2009’2da izlediğim Ay Tedirginliği üzerinden geçen dokuz senede aynı fiziği ve karizmasını korumuş Bekir Aksoy, Ted Bundy’deki karakterden çok farklı bir rolde oyun boyunca devamlı hareket hâlindeki Kemal Başar, para avcısı genç ve güzel kadın olarak Defne Bölükbaşıoğlu rol almış.


4. Kara Sohbet – Tiyatro Merdiven
Her seferinde farklı uyarlamalar olarak 2005 yılında Duru Tiyatro’dan 2012’de Ekip Tiyatrosu’ndan izlediğim Amelie Nothomb’un oyunu bu kez Hüseyin İnan Kuzel tarafından uyarlanıp yönetilmiş. İki ana karakter olarak Jerome Angust’u Ruşen Gülen ve Textor Texel’i ise Hüseyin İnan Kuzel, uyarlamaya göre kilit karakter polisi ise Özer Yarımcalı canlandırmış. Oyun, uçağının rötar yapması ile havaalanında beklemeye başlayan Jerome Angust’un yanına Textor Textel isimli gizemli bir adamın yaklaşması ile başlar. Textel küçüklüğünde yediği kedi mamasından, tecavüz ve cinayete varan birçok saplantısından bahseder ve bu sohbet Angust’u çileden çıkaracak bir işkenceye dönüşür. Oyunun finalinde Angust korkunç bir gerçekle yüzleşir.


5. Kral – Tiyatro Martı
Tiyatro Martı, dördüncü oyunu olarak absürt tiyatronun en güzel örneklerinden Eugene Ionesco’nun “Kral Ölüyor” adlı komedisini bizzat Erdal Özyağcılar tarafından uzun süren yeni bir dramaturji ve metin çalışmasıyla “Kral” adıyla sahneliyor. Oyunda Erdal Özyağcılar, Güzin Özyağcılar, Nihan Büyükağaç, Barış Kıralioğlu, Gözde Çetiner ve Ferdi Alver rol alıyor. Usta tiyatrocular Erdal Özyağcılar ile eşi Güzin Özyağcılar’ın 40 yıl aradan sonra aynı sahnede buluştuğu oyun, ebediyen yaşamak isteyen Kral’ın iktidar tutkusuyla alay ederken öte yandan insanın ölüm karşısında çaresizliğini, ölmemek için direnişini komik ve eleştirel bir şekilde sunuyor.


6. Leenane’in Güzellik Kraliçesi – Hasan Özkaya Yapım
İşte tiyatroda hoşça vakit geçirmek için değil, çarpıcı bir konuyu ustaların yorumlarından görmek isteyenler için bir oyun. İrlandalı yazar Martin McDonagh’ın 17 sene önce sahnelenmiş oyununu aynı oyuncular Ruçhan Çalışkur, Sumru Yavrucuk, Hakkı Ergök ve Yurdaer Okur sahneliyor. Yaşı geçkin bir kız ve yaşlı annesinin gergin ilişkileri, günün birinde kızın hayatına giren bir erkek yüzünden tehlikeye girer. Anne, kızının elinden alınmasından; kız ise hayatının son fırsatını değerlendirememekten korkmaktadır. Tüm oyun boyunca gerilimli havada şiddet, acıma ve acımasızlık duyguları yaşar oyun karakterleri.


7. Ölümcül Çocuk Parkı Yaraları – Toy
Hint asıllı Amerikalı yazar Rajiv Joseph’in B Planı gurubu tarafından sahnelenen oyunu Taj’ın Nöbetçileri oyunundan sonra aynı yazarın Ölümcül Çocuk Parkı Yaraları oyununu Toy-İstanbul sahneliyor. Yönetmenliğini Barış Gönenen’in yaptığı oyunda Merve Bulut ve Ümit Yaşar Bekar muhtelif yaşlardaki Kayleen ve Doug olarak sahnedeki başarılı oyunları ile dikkat çekiyor. Daha önce Tiyatro Oyun Alanı gurubu tarafından “Talihsiz Çocuk Parkı Yaralanmaları” ismi altında seyrettiğim oyun sevmek, sevilmek, büyümek, yaralanmak ve yaraları sarmakla ilgili tüm yaşanmışlıklarımıza ışık tutan, aşkı kendimizde yeniden keşfetmemiz için cesaretlendiren, kışkırtıcı, yalnız ve hüzünlü çağdaş bir aşk masalı.


8. Plastik Aşklar – Tiyatro Cef
Ali Cüneyt Kılcıoğlu’nun yazdığı kitabı oyunu izlemeden önce okuduğum zaman hayran kalmıştım. Buna bir de yönetmen Burak Karaman’ın seyircinin yazarın hazırladığı oyunun başlangıcındaki düğümün geçmişe dönülerek kronolojik bir sırayla çözülmesini sağlayarak seyircinin oyunu kavraması ve oyuna dahil olmasını eklenince ortaya küfürsüz, hakaretsiz güldürmenin inceliklerini yansıtan bir oyun çıkmış. Kocasının terk ettiği kadın rolünde Öykü Gürman, kocanın uğruna karısını terk ettiği sevgili rolünde de gerçek kuzeni Asena Ongan var. İki zıt karakterdeki kadının aynı adama aşık olması ancak her ikisinin de aşık oldukları adam tarafından terk edilmiş olmaları bize kokusuyla, dokusuyla günümüzdeki aşkların plastik olduğunu, yani yırtılıp atılabileceğini izlemek için bu oyunu izleyin.


9. Tüy Kalemler – Tatbikat Sahnesi
Quills – Tüy Kalemler, Doug Wright tarafından yazılan ve edebiyatın en aykırı isimlerinden birisi olarak kabul edilen Marquis de Sade’ın hayatının bir bölümünü anlatan oyunu yöneten Erdak Beşikçioğlu aynı zamanda Marquis de Sade karakterini de canlandırıyor. Diğer rollerde Gökhan Soylu, nefis bir rahip karakteri yaratan Saygın Soysal, Madelaine rolü ile harikalar yaratan Melisa Şenolsun, Işık Erdoğan, Diren Yurtsever, Onur Eroluş, Buğra Orhan, Beril Öztarakçı, Sena Kelahmet, Metehan Aktaş, Ceren Aydın var. Hayran kaldığım sahne tasarımı Barış Dinçel’e ait; yükseltili ve böylece farklı bölümlere ayrılmış bir sahne yaparak sahne değişimi yapılmaksızın aynı anda sahnenin farklı bölümlerinde oyunun akıcı olarak ilerlemesini sağlamış. Böylece karşımıza sadece bir sahne değil, yaşayan bir akıl hastanesi görüyoruz. Yukarıda belirttiğim gibi oyun sadece Marquis de Sade’ın hayatının bir bölümünü anlattığı için oyunu izleyecekler mutlaka hayat hikâyesinin tamamını bilerek oyuna gidilmesini ve fakat bu muhteşem oyunun mutlaka izlenmesini öneririm.


10. Vale – Gel ve Hoşçakal – Tiyatral
2014 yılında kurulan Tiyatral’ın dördüncü oyununu da diğerleri gibi Sibel Yıldırım yazmış. Yönetmenliğini Kubilay Karslıoğlu’nun yaptığı oyunda Esra Ülger, Sibel Yıldırım, Gökhan Türkal ve Cemre Buğra Ün rol alıyor. Vale (Elveda) ya da “Gel ve Hoşçakal” bir aile komedisi. Aileyi bir arada tutmaya çalışan bir abla ve üç kardeş. Sahnenin ortasında duran bir cenaze ve yaşadıkları travmaların etkisiyle başkalaşan dünyalarında yalnızlaşmış, derin kara deliklerinde her şeye rağmen tünelin ışığını görmeye çalışan aile bireyleri. Zaman içinde ailenin bütün sırları kara kutunun içine dolmuş. Ama nereye giderlerse gitsinler, o kutudaki arızalı yaşanmışlıklar peşlerini hiç bırakmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu