Köşe YazarlarıTop 10Yurttan Haberler

Baysan Pamay / Mayıs Top 10

Oyunlar alfabetik olarak sıralanmıştır.

16 Mart 2018 – 16 Nisan 2018 tarihleri arasında izlenen oyunlaran seçilmiştir.

Babamın Toprakları – Kadıköy Theatron
Leyla Yazıcı’nın yazıp yönettiği tek kişilik oyunda Benav karakterini daha önce Apaçi Gızlar oyununda seyrettiğim Beste Tunçay canlandırıyor. Benav, tepelerin ardındaki bir köyde yaşayan bir çocuk ve  bir çocuk merakı ile kendisinden saklananın, sonunda her şeyi kaybetme ihtimali de olsa, peşinden gitme cesaretini gösteriyor. Adeta bir meddah gibi hem hikâye anlatıyor hem de hikâyeyi yaşıyor. Beste Tunçay, çok başarılı oyunu ile seyirciyi hikâyeye ortak ediyor

Elektra’ya Yas Yaraşır – Tiyatro Arden
Yazar Eugene O’neill, konusunu Yunan mitolojisinden alan oyununda Elektra’nın cinayetten sonraki yaşamını merak etmiş ve onun trajik sonunu ortaya koyan üç bölümlük oyunu yazmış ve mitolojik oyundaki karakter isimleri ile fonetik yakınlığı olan isimler kullanmıştır. Yeni bir grup olan Tiyatro Arden’in bu ilk oyununu Doğan Keçin yönetiyor. Genç ama yetenekli kadroda Ceren Koç, Sezer Arıçay, Dilşah Demir, Cansu Özkan, Barkın Sarp, Ali Kemal Birinci, Erdinç Güven ve Hüseyin Murat Düz yer alıyor. Oyunun trajik  gelişimine büyük katkıda bulunan müzikler ise Orhan Enes Kuzu’ya ait.

Erkek Aklı – Bir Oksimoron – Tatbikat Sahnesi
Robert Dubac’ın yazıp Özge Kayakutlu’nun Türkçe’ye çevirdiği oyun Zeki Enes Akkan tarafından uyarlamış, yönetmen ise Erdal Beşikçioğlu. Tek kişilik oyunda Emre Karayel, bir ayrılık hikâyesi üzerinden kadın ve erkek ilişkilerine daha doğrusu, sekslerin savaşına eğlenceli bir yorum getiriyor. Çok uzun zamandır salonun tamamının belden aşağı olmayan küfürsüz esprilere bu kadar çok güldüğünü görmemiştim. Adem ile Havva’dan beri devam eden “Kadınlar  ne ister?” sorusuna verilen cevaplar için Emre Karayel’in büyük bir başarı ile oynadığı bu oyun bence sezonun seyredilmeye değer oyunlardan biri.

Girdap – No.2 Atölye
Girdap, doğum sancılarına şahit olduğum, DEHLİZ ismi altında ilk okuduğum teksti halen bilgisayarımda saklı olan bir oyun. Sevgili dostum Özay Özgüler’in kurduğu No.2 Atölye’nin ilk oyunu GİRDAP’ın yazarı ve yönetmeni İstanbul Drama Sanat  Akademisi eğitmenlerinden Nazlı Başaran. Var olmaya çalışan bir kadın ve bir erkeğin ilişkilerinin zaman içinde nasıl sınırlar içinde, kurallar yumağında hapsolduklarını ve kendilerini değiştirmek yerine karşısındakini değiştirmeye çalışarak ayrılığa giden girdaba çekilmelerini anlatan oyunda Nazlı Başaran ve Özay Özgüler rol alıyor.

Gözlerin Ardında – Tiyatro Keyfi
Aralık 2017’de hayata veda eden İsrailli yazar, şair ve gazeteci Nava Semel’in kaleme aldığı Gözlerin Ardında Müzikali/ The Child Behind The Eyes, konser/tiyatro formunda sahneye aktarılmış. Yönetmenliğini Kemal Başar’ın üstlendiği oyunda down sendromlu oğlunun doğumundan sonra herkesçe yalnız bırakılan anneyi Eda Kandulu oynuyor. Kendi de bir down sendromlu babası olan ünlü pop sanatçısı Özgün ve orkestrası klasik eserlerinin yanı sıra  oyun için yaptığı yeni besteleri de sahnede canlı olarak icra ediyor. “Hepimizin ablak yüzü, çekik gözleri var; ama biz bunları saklayabiliyoruz…” 

Işıklar Söndüğünde – Semaver Kumpanya
Geçen yıl Semaver Kumpanya tarafından sahnelenen Mağrur Fil Ölüleri oyununun yazarı Hakan Tabakan’ın 2017 yılında kaleme aldığı ve para ile insan ilişkisinin acımasız yönlerini ortaya koyan oyun, psikolojik bir gerilim. Yönetmenliğini Volkan Sarıöz’ün, dramaturjisini Bilgesu Kasapoğlu’nun, dekor tasarımını Başak Özdoğan’ın, ışık tasarımını Mustafa Karakoyun’un yaptığı oyunda Can Deniz Erzaim, Elif Nur Kerkük, Güçlü Yalçıner, Mehmet Konu, Melis Yıldıran, Mertcan Ertürk, Metin Alpargun, Nilsu Akman, Onur Şenol, Ozan Erdönmez, Reyhan Özdilek, Rukiye Yenigül, Selen Şenay, Uğur Senkeri rol alıyor.

Kıran Resimleri – Bakırköy Belediye Tiyatrosu
İnci Aral’ın 1978 Kahramanmaraş’ta yaşanan trajediden bir yıl sonra bölgeyi gezerek faciayı,  yaşayanlarla yaptığı konuşmalardan derlediği “Yüz beş insan öldü, iki yüzden fazla kişi yaralandı” cümlesinin ardında yatanları kadınların gözünden, dilinden, yüreğinden aktarmıştı kitabında. Emrah Eren ise çok etkili bir sahne tasarımı ile aktarıyordu bunları bize. Evet uzundu ama, içimde bu kırana uyanan tepki, öfke ve gözyaşları ile izledim oyunu. Davulların  dövülmesi ve bestelenen semahların söylenmesi eşliğinde yedi kadın iki erkeğin hikâyesini hem dinledik hem izledik. Lütfen ne izleyeceğinizi bilerek ama mutlaka gidin izleyin, zira halen de biz ve ötekiler ayrımı aynen devam ediyor.

Sanat –Aysa Prodüksiyon
Cüneyt Türel, Cihan Ünal ve Can Gürzap’ın 20 yıl önce birlikte rol aldıkları Fransız yazar Yasmine Reza’nın “Sanat” oyunu, usta oyuncu Türel’in anısına yeniden perde açıyor. Yeni “Sanat”ın kadrosunda Cihan Ünal ve Can Gürzap’a bu defa Mutlu Güney eşlik ediyor. Gencay Gürün’ün dilimize çevirip yönettiği oyunun yapımı AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’na, sahne tasarımı ise Barış Dinçel’e ait. Yasmina Reza’nın yaşadığı bir olaydan yola çıkarak kaleme aldığı “Sanat”, satın alınan bir sanat eseriyle sorgulanan bir dostluk hikâyesi, entelektüel tartışmaların satır arasına gizlenmiş bir hesaplaşma…

Travis Pine- Halktan Biri – Komedia Türk
‘Komedia Türk’ Almanya’da kurulan tiyatrolarından biri olmasının yanı sıra aynı zamanda bir tiyatro – sinema oyunculuk okulu. Ve ilk oyunları da Sam Bobrick’in kaleme aldığı, çevirmenliğini Ekin Tuncay Turan’ın, yönetmenliğini ise Bahtiyar Engin’in yaptığı TRAVİS PİNE ‘Halktan Biri’. Sahne ve dekor tasarımını Barış Dinçel’in yaptığı oyunun müzikleri ise rap müzisyen Da Poet’e (Ozan Erdoğan) ait.
Sahnelerde pek rastlayamadığımız politik  komedi türündeki eser, Amerika Birleşik Devletleri başkanları ve onların uzantılarının, pek zekice olmayan ve son derece keyfi uygulamalarının Amerika ve dünya üzerinde insanlığa verdiği ağır hasarları sert bir dille ele alıyor. Oyunda Travis Pine karakterini başarılı oyuncu Levent Ülgen üstenirken, Ajan Tom Walker rolünde ise Galip Erdal’ı seyrediyoruz

Yan Rol – İkinci Kat
İkinci Kat Tiyatro’nun sezon oyunlarından biri olan “Yan Rol” üç kadının elinden çıktı. Yazar Deniz Madanoğlu, Türkiye’de kadın oyuncu olmayı tüm ironisiyle anlatırken aynı zamanda bir kadının kendi hayatında bile çoğu zaman esas kızın arkadaşı olarak konumlanmasını da dahil ederek hayatın içinde olan her şeyi yazmış. Pınar Çağlar Gençtürk, daha önce kendisine oynanması için teklif de edilmiş oyunla ilk tiyatro yönetmenliği deneyimini yaşamış. Başak Kara ise hayatı boyunca başkalarının hikâyelerinde yan rolü oynamış ancak kendi hikâyesinde baş rol oynama zamanı gelmiş kadın oyuncuyu başarıyla canlandırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu