Top 10

Baysan Pamay / Mart Top 10

Oyunlar alfabetik olarak sıralanmıştır…
Keşke Top 20 olsaydı.
Airswimming/Havada Yüzmek / Tiyatro Jest
airswimmingYazan: Charlotte Jones
Yöneten: Murat Sarı
Oynayanlar: Neriman uğurlu, Zeynep Gülmez
Oyun, ahlak kurallarına uymadıkları gerekçesi ile dünya tarihinin utanç sayfalarında yer alan, sabıkalı akıl hastalıkları hastanesine hapsedilmiş iki kadın Persephone ve Dora’nın hikayesini anlatıyor
Bunu Ben de Yaparım / Dot Tiyatro
bunu ben de yaparım2Yazan: Nick Hornby
Yöneten: Serkan Salihoğlu
Oynayan: İbrahim Selim
38 yaşında, adam gibi eğitimi olmayan, adam gibi bir işi olmayan, bir sanat galerisinde çalışmaya başlayan Dave’in hikayesi İbrahim Selim tarafından muhteşem bir performansla anlatılıyor. Komik olmayan bu komediyi kaçırmayın.
 
Ceza Külliyesi / Tatbikat sahnesi
ceza külliyesi.1Franz Kafka’nın öykülerinden çeviren uyarlayan ve yöneten: Cem Emüler
Oynayanlar: Tansel Öngel, , Bahadır Tecimen
Barış Dinçel’in olağanüstü dekorunda Cem Emüler’in harika uyarlaması ile Kafka’nın ünlü eseri Tansel Öngel’in fevkalade performansı ile sahneleniyor.
 
Fehim Paşa Konağı / İ.B.B.Ş.T.
Fehim Paşa KonağıYazan: Turgut Özakman
Yöneten: Kemal Kocatürk
Turgut Özakman’a 1979 yılında Büyük Ödül kazandıran Fehim Paşa Konağı, 1908 yılında, 2. Meşrutiyetin arifesinde, Abdülhamit’in İstibdadının son dönemlerinde geçer. Kemal Kocatürk, seyircinin ilgisini devamlı oyunda tutan bir kurgulama yapmış. Şehir Tiyatrosu’nun kıdemli oyuncularının rol aldığı oyunda Yusuf rolünde Çağatay Palabıyık hem sesiyle hem de fiziğiyle de o kadar başarılı ki, rol yapmıyor adeta Yusuf oluyor.
 
İnsandan Kaçan / Tatavla Tiyatro
insandan kaçan-8Yazan: Jean Baptiste Poquelin Moliere
Yöneten: Yiğit Sertdemir
40 sene önce Devlet Tiyatroları tarafından sahnelenmiş oyunu Tatavla Tiyatro büyük bir cesaretle yeniden sahneliyor. Kalabalık bir kadro ile sahnelenen oyun, bir adamın insandan kaçma serüvenini anlatıyor. Daha önce de Cadı Kazanı’nı başarıyla sahneleyen Tiyatro Tatavla, özel tiyatroların alternatif mekanlarda olmazı olur yapacaklarını ispat ediyor.
 
İz / Galata Perform
iz (2)Yazan: Ahmet Sami Özbudak
Yöneten: Yeşim Özsoy Gülan
Oyuncular: Okan Urun, Burak Safa Çalış, Batur Belirdi, Bertan Dirikolu, Yeşim Özsoy, Ceren Demirel, Görkem Doğan
GalataPerform’un ilk kez 2013 yılında sahneye koyduğu ve kapalı gişe oynadığı “İz” seyirciden gelen yoğun istek üzerine (istek sahiplerinden biri de bendim) yeniden seyirciyle buluştu. Türkiye’nin yakın tarihindeki üç farklı dönem, Tarlabaşı’ndaki yüzyıllık bir binada aynı anda yaşanırsa nasıl ‘İz’ler bırakır? Sahnedeki yedi oyuncu da olağanüstü güzel performanslar sergiliyor.
 
Kabileler / İkinci Kat Tiyatro
kabilelerYazan: Nina Raine
Yöneten: Sami Berat Marçalı
Oynayanlar: İbrahim Halaçoğlu, Ayşe Lebriz Berkem, Haydar Köyel, Gülce Oral, Barış Gönenen, Tuğçe Altuğ
Nina Raine’in izlediği bir belgeseldeki işitme özürlü bir aileden esinlenerek yazdığı oyun, üç çocuklu Bir İngiliz Yahudi aile hakkında. Bu aile, kendini her şeyden soyutlamış zırdeli bir kabile! İletişim, aile ve sevgi üçgenini, entelektüel ve gürültü seviyesi yüksek bir aile, bir kabilenin ağzından anlatan oyun, sessizliğin gücünü sahneye taşıyor. O kadar beğendim ki, bu ay içinde iki kere izledim.
 
Medet / Tiyatro Yanetki
google.com.tr embedded (2)Yazan: Deniz Madanoğlu
Yöneten: Serkan Üstüner
Oyuncular: Melike Güner, Faruk Barman, Sinem Reyhan Kıroğlu
Yeni sezonu yeni sahnelerinde açan grup sanırım ilk defa yerli bir yazarın oyununu sahneliyor, ya da ben hep yabancı yazar oyunlarını izlemişim. Çiçek, başına gelen korkunç bir olay yüzünden eski bir tanıdıktan yardım ister. Ancak bu yardımın niteliği Durukan’ın inandığı her şeye aykırıdır. Çiçek onu ikna edebilmek için tüm kozlarını oynar. Peki, mesleğiyle vicdanı arasında kalan bir doktor, ne yapar?
 
Puslu Hayatlar / Tiyatro Akla Kara
puslu hayatlarYazan: Kobi Brawn
Yöneten: Kerem Kobanbay
Oyuncular: Hakan Çeliker, Elif Erdal, Hakan Altuntaş, Can Esendal, Adem Türker, Gizem Yönel, Arda Meriçliler
Tiyatro Ak’la Kara, yeni sezonun üçüncü oyunu Puslu Hayatlar’da, bazı zevklerin bedelinin ağır ödendiğini konu alıyor. Babasız büyüyen Carl, erken yaşta kendini uyuşturucu dünyasının içinde bulur. Hem kullanıcı, hem de satıcı olarak. Annesinin çabaları sonuçsuz kalır. Uyuşturucu tacirinin kölesi haline gelir ve önce tek tek sevdiklerini kaybeder, ardından da kaçınılmaz sona doğru sürüklenir.
 
Sessizliğin İçinden / D.T. İstanbul
sessizliğin içindenYazan: Mark Medoff
Yöneten: Faik Ertener
Uzun zamandır Devlet Tiyatrosu’nda beni bu kadar etkileyen bir oyun izlemedim. Sanki o sessizliği içimde hissediyordum. Tüm oyuncular çok başarılı ama Cem Zeynel Kılıç ve de bu rol için dört ay çalıştığını duyduğum Ebru Aytük Evren fevkaladenin fevkinde oyun sergiliyorlar. Lütfen zaman yaratın, fırsat yaratın ve bu oyunu izleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu