Ekim 2016Köşe YazarlarıTop 10

Baysan Pamay – Ekim Top 10

Listedeki oyunlar alfabetik olarak sıralanmıştır.
16 Nisan -15 Eylül 2016 arasında izlenen 96 oyun arasından seçilmiştir.
an11- An – İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı
Kendisine “Kelimelerin Efendisi” dediğim sevgili Özen Yula’nın kişisel bir anısından kurguladığı ve yönetmenliğini de yaptığı oyun bir yoğun bakım ünitesinde geçiyor. Her oyunda belli sayıda seyirci bir olaya değil bir akışa tanık oluyor. Maalesef festival dışında oynanmayacak olan oyunun 60 dakikası halen beynime kazınmış durumda. Oyuncu kadrosundaki tüm değerli oyuncuların yanında oyunculuk deneyim ve eğitimi olmayan gerçek bir hemşire vardı ve çok başarılıydı.
godoyu-beklerken 2- Godot’yu Beklerken – Studio Oyuncuları
Beckett’in harika oyununu Şahika Tekand yorumlarsa ortaya unutulmaz bir performans çıkar ancak nedense sahne olarak inşası tamamen bitmemiş Uniq Hall sahnesinin seçilmesi iyi olmamıştı. İzleyemeyenler ya da benim gibi Şahika Tekand hayranları için haber vereyim, 7 ve 21 Kasım’da oyun Zorlu PSM’de.
icerdekiler2-209x3003- İçerdekiler – Semaver Kumpanya
Melih Cevdet Anday’ın şaheserlerinden olan oyun, polisin tevkif kararı olmadan herhangi bir kişiyi süresiz olarak tutuklu bulundurabileceği bir ülkede geçmektedir Yönetmenliğini Volkan Sarıöz’ün yaptığı oyunda Serkan Keskin, Nihal Yalçın ve Mustafa Kırantepe rol alıyor. Haddimi aşıp oyunculukları tartışılmaz bu üç oyuncu için yorum yapmayacağım ancak diyorum ki Nihal Yalçın bence Antabus’taki oyununu aşmış.
joker4- Joker – Bo Sahne
Bağımsız tiyatrolarda her zaman her konuda ihtiyaç duyulan, yani joker görevi gören bir tiyatro adamının trajikomik yaşamını anlatan tek kişilik oyunu Ceren Mertadam keyifli bir şekilde yazıp yönetmiş. Onur Alagöz de enerjisi, yeteneği ile çok başarılı sahnede. Kendisi de Bo Sahne için gerçek bir joker olan Onur, bence tek kişilik oyunlar arasında öne çıkıyor.
kiyamete-kadar-kapattim-kalbimi-43945- Kıyamete Kadar Kapattım Kalbimi – Biriken
Festivalin, ya çok beğenildiği ya da hiç beğenilmediği söylenen oyununun yazar ve yönetmeni Melis Tezkan-Okan Urun ikilisi. Gecenin karanlığında kavga, korku ve aşksızlığın bir hikayesi oyun. İzlerken yoruyor insanı. Benim bir ağıt olarak niteleyip çok sevdiğim oyunda Defne Halman, Can Kulan, Okan Urun ve sahnede ilk defa izleyip oyunculuğuna hayran kaldığım Efecan Şenolsun rol alıyor.
kopeklerin-isyan-gunu6- Köpeklerin İsyan Günü – Platform
İstanbul Tiyatro Festivali için hazırlanan oyunun yazarı Ceren Ercan, yönetmenliğini ise Mark Levitas yapıyor.
Sıradışı bir metnin çarpıcı bir sahne tasarımı ile sunulduğu oyunda Zuhal Gençkaya Gencer, Kanbolat Görkem Can, Elif Ürse ve Sercan Gülbahar rol alıyor. Ekim’de Lizbon’da sahnelenecek oyunu kaçıranlar için Kasım başından
itibaren Zorlu’da izleyebilirler.
olu-ozanlar-denegi7- Ölü Ozanlar Derneği – Tiyatro Kedi
1989 yapımı kült film Ölü Ozanlar Derneği, bilhassa Robin Williams’ın şahane oyunculuğu ile hafızalara kazınmıştı. Oyuna giderken film olarak çok çeşitli mekanlarda geçen oyunun sahnede nasıl olacağı konusunda kafamın gerisinde soru işaretleri vardı. Ama beş harika genç (Neil rolündeki Emre Çoldur ve Todd rolündeki Enes Daniş’e dikkat) iki deneyimli oyuncu Tayfun Yılmaz ve Sadi Özen ile Can Gürzap’lı kadro ve sevgili Hakan Altıner’in çok başarılı uygulaması ile filmdeki “hayatı yeniden anlamak, farklı açılardan olaylara bakmak ve anı yaşamak ve bunun için şiiri kullanmak” aynen sahnede canlandı.
pisman-olmazsin8. Pişman Olmazsın – Bo Sahne
Sezonu kapatmadığı gibi sezon sonunda iki yeni oyun çıkaran Bo Sahne’den sıcacık bir komedi. Ata Cengiz Seçkin’in hikayesini Özdemir Çiftçi oyunlaştırıp yönetmiş ve Güler Karaman ile birlikte sahnede rol alıyor. Bilinen bir hikayeyi bana sevdiren oyucular oldu. Sevgili Özdemir Çiftçi, televizyonlarda çok tanınmasına karşılık benim için Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nun unutulmaz karakterlerinden biridir, Gülen Karaman ise o kadar etkileyici bir performans sergiliyor ki muhteşem bir Türkan Sultan oluyor sahnede.
2016-05-19-21-54-449. Vanya, Sonya, Maşa ve Spike – Tiyatro Pera
Amerikalı yazar Christopher Durang’ın 2013 yılında Tony ödülünü almış, Karakterlerin isimleri dahil Çehov oyunlarına göndermeler yaptığı Vanya, Sonya, Maşa ve Spike oyununu Nesrin Kazankaya Türkçe’ye çevirmiş. Yücel Erten’in yönettiği oyunda Şerif Erol, Tilbe Saran, Doğan Akdoğan, Başak Meşe ve Gamze İpek rol alıyor. Şerif Erol’un ve Tilbe Saran’ın coşkulu oyunlarına Tiyatro Pera’nun as oyuncuları Nesrin Kazankaya, Başak Meşe (Kassandra’yı başkası canlandıramazdı) ve Gamze İpek’in da katılınca ortaya bir an katılarak gülerken arkasından hüzünlendiğiniz bir oyun çıkmış.
yastik_adam10. Yastık Adam – Entropi Sahne
Kadıköy’de 2016 yılında faaliyete geçen Entropi Sahne ilk oyun olarak İngiliz oyun ve senaryo yazarı ve film yönetmeni Martin McDonagh’ın “Yastık Adam” oyununu seçmiş. Yusuf Eradam’ın Türkçe’ye çevirdiği oyunun yönetmeni A.Bülent Acar, oynayanlar ise; Tolga Evren, Yurdaer Okur, Deniz Hamzaoğlu, Fatih Topçuoğlu ve Deniz Aylan. Totaliter bir ülkede sorguya çekilen bir yazar, karanlık masallar, işlenen çocuk cinayetleri ve soruşturma boyunca beklenmedik şekilde geçmişlerine yolculuk ettiğimiz kişiliklerin sıra dışı komedisi, oyuncuların çok başarılı oyunları ile soluksuz izleniyor. Geçen sezon, oyuncu sakatlığı ile devam edemeyen oyunu kaçıranlar oyunu 8 Ekim’den itibaren izleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu