Top 10

Baysan Pamay / Alternatif Top 10 >Ekim015

 1. AYNUR HANIMIN BEBEĞİ – İKİNCİKAT
  aynurKonusu, irade/savaş olarak belirlenen ikincikat 2015 yaz oyunlarının birincisi olan oyunun yazarı Murat Mahmutyazıcıoğlu, yönetmeni Oğuz Arıcı. Oyuncular Canan Atalay, Haydar Köyel ve Neslihan Arslan. Kadına şiddet ve aile ilişkilerinin farklı bir şekilde anlatıldığı oyunda adı konmamış hayal kırıklıkları ve geçmişle hesaplaşmalar üç oyuncunun başarılı oyunlarıyla canlandırılıyor. Daha önceden izlemiş olduğum iki harika kadın oyuncunun yanında ikincikat sahnesine ilk defa adım atan Haydar Köyel, bence o kadar başarılı ki; oyun sırasında canlandırdığı karakter tüm antipatimi kazandığı için oyun sonunda o kızgınlıkla tebrik etmek istemedim kendisini. Umarım sezonda devam eder.
 2. BAHARDAN KALAN İLKYAZ OYUNCULARI
  bahardan kalanMalum, yeni grupları ve yeni oyunları izlemeyi çok seviyorum. Bu oyunu izlemeye giderken de oyun ve grup hakkında hiçbir bilgim yoktu. Ancak oyun, gerek çok farklı konusu, gerekse çok beğendiğim oyunculuklarla (ısrarla söylüyorum, ben tiyatro eleştirmeni değilim) beni çok etkiledi.Barış Bıçakçı’nın “Bir Süre Yere Paralel Gittikten Sonra” kitabından esinlenerek kolektif olarak yaratılan oyun, ‘bir intiharın evresindeki insanlar’ olarak özetlenebilir. Kadro Bilal Akar, Dila Okuş, Mustafa Yıldız, Müge Uyar ve Tülin Ebcioğlu’ndan kurulu ve uyarlama ve sahneleme de kolektif olarak yapılmış. 2015-2016 sezonunda devam ederlerse kaçırmayın.
 3. BEYAZ FİL – TEATRON
  beyaz fil“Eğer çocuğunuz varsa, onu vücudunuzun bütün hücreleriyle sevin”. Çocuğunuz var ise mutlaka izlemeniz gereken bir oyun. Yeni bir topluluk olan Teatron’un ilk oyunu “Beyaz Fil”i genç Kanadalı yazar Nicolas Billon yazmış, Sami Duru tercüme etmiş, Metin Belgin yönetmiş. Oyuncu kadrosunda ise Eser Ali, Yosi Mizrahi ve Nur Gürkan var. Çarpıcı konu, yönetmen Metin Belgin tarafından olağanüstü titizlikle işlenmiş, iki ana karakter olarak Eser Ali ve Yosi Mizrahi’nin oyunu da sizi büyülüyor.
 4. GÖL KIYISI – TALİMHANE TİYATROSU
  Talimhane Tiyatrosu’nun 2014 Tiyatro Festivali için hazırlamış olduğu oyunu kadro değiştiği için yeniden izledim. Theresa Rebeck tarafından yazılan eseri Mehmet Ergen Türkçe’ye çevirmiş olup, aynı zamanda yönetmenliğini yapıyor. Yeni kadro Meltem Cumbul, Pelin Ermiş, Seren Şirince, Ushan Çakır ve Yiğit Özşener’den oluşuyor. Göl kıyısında bir ev ve kıyıda yaşanan korkunç olayın bir ailenin yaşamında neleri değiştireceğini anlatan oyunda Meltem Cumbul ve Yiğit Özşener müthiş uyumlu bir oyun sergilemiş; Ushan Çakır ve Pelin Ermiş ise ailenin problemli iki çocuğunu olağanüstü güzel canlandırıyor. Yeni sezonda devam ederse kaçırmayın derim.
 5. İSTENMEYEN
  istenmeyen (2)İşte 2014 Festivali için yapılmış ve zevkle ikinci defa izlediğim bir oyun daha! Ceren Ercan ve Gülce Uğurlu tarafından yazılıp Ceren Ercan tarafından yönetilen oyun; İstanbul Kurtuluş’ta bir apartman dairesinde, Kahire’nin Maadi semtinde bir evde, New York’taki bir arap mahallesinde gezinen üç karakterin hikayesini anlatıyor. Gezi İsyanı ve Mısır’daki Arap Baharı kıvılcımları, kültürler arası önyargılar, uyumsuzluklar düzgün bir metin içinde aktarılıyor. Titizlikle yapılan reji ve ayakta alkışlanacak oyunculuklar size iyi bir tiyatro eserinin nasıl olacağını çok güzel anlatıyor. Umarım bu sezon da devam ederler.
 6. KABUK – GALATA PERFORM
  kabukGenç oyun yazarı Ayşıl Akşehirli’nin oyunu Mine Çerçi tarafından sahneleniyor. Oyuncular ise Burak Sefa Çalış ve İpek Erdem. İstanbul’da yüksek katlı bir apartman dairesinde yan yana iki dairede yaşayan takıntılı bir kadın ve aynalarla konuşan bir adam… “Kabuk”, günümüzün anlamlı bir yakınlık kurma korkusuyla kendini eve kapatan, kapılarını ilişkilere ve getireceklerine kilitleyen şehir insanının bir tesadüf sonucu kendini adım adım iilişkiye bırakış sürecine tanıklık ediyor. Mine Çerçi, fiziksel tiyatro konusundaki ustalığını bir kere daha ortaya koyuyor; oyunun senkronizasyonu İpek Erdem ve Burak Sefa Çalış’ın titiz oyunculukları ile aksaksız sağlanıyor ve ortaya çok başarılı bir oyun çıkıyor.
 7. KAR KÜRESİNDE BİR TAVŞAN – İKİNCİ KAT
  Konusu porno/barış olarak belirlenen ikincikat 2015 yaz oyunlarının üçüncüsü için 9 Eylül’de başlayan ve sadece 16 kere oynanacak oyunu mutlaka izleyin diyorum. Neden mi? 1) Ahmet Sami Özbudak, günlük konuşma lisanında ve alışkın olmadığımız ne varsa onları kapsayan harika masallar zinciri yaratmış, 2) Firuze Engin, güzel bir metin ve iki harika oyuncunun verdiği avantajlara kendi yaratıcılığını (bkz. “Cambazın Cenazesi”) katarak çok titiz çalışmış, 3) Ve de farklı etamin işleyişlerinden halı mizleyişlerine kadar ‘işte oyunculuk budur!’ dedirten “Yalnızlar Kulübü” oyunundaki yeteneksiz menajer ile hayran olduğum Pınar Çağlar Gençtürk ve ‘iyi ki mecburi kast değişikliği olmuş’ dedirten Defne Halman…
 8. O’NDAN SONRA – MEKAN ARTI
  O'NDAN SONRAYıllar önce Galata sokaklarında “Takip” projesini gerçekleştiren Mekan Artı, sahnesinin kapanmasının ardından yeniden sokaklara dönüyor. Didem Kaplan’ın yazdığı oyunun yönetmeni Ufuk Tan Altunkaya, seyircinin Karaköy’ün farklı sokaklarda takip ettiği dört farklı karakteri Candaş Çetinkaya, Ceylan Dizdar, Demet Ergün ve Onur Adıgüzel canlandırıyor. Özel bir kurguyla seyirci dört ayrı karakterin hikayelerine, hayatlarına, varoluşlarına doğru bir yolculuğa çıkıyor ve taktıkları kulaklıklardan duydukları ile birbirini hiç tanımayan bu dört kişinin ortak noktalarını bulmaya çalışıyor. Oyunu çok beğendiğim gibi, ayrıca onun sayesinde Karaköy’de daha önce hiç bilmediğim sokakları ve mekanları da keşfetmiş oldum.
 9. SEHER İLE ALİ – MEKAN
  seher ile aliBu sezon İstanbul sahnelerinde bol bol izleyeceğimiz Mekan grubunun”Otel Oyunları I” isimli projesinin ikinci oyunu, İstanbul prömiyerini Kadıköy Theatron Sahnesi’nde yaptı. Şamil Yılmaz, bildiğimiz bir konuyu şiirsel bir karamsar dille yazmış; yönetmen koltuğunda ise Pelin Temur, Utku Akgün ve Şamil Yılmaz var. Mekan’ın, diğer oyunlarında olduğu gibi hikaye, sürpriz bir sonla bitiyor ve ummadığımız karamsar bir gerçekle karşı karşıya geliyoruz. Sezen Keser ve Baran Can Eraslan, daha önce izlemediğim iki oyuncu. Belki ilk oyun olduğu için bazı sahnelerde Seher ve Ali yerine Sezen ve Baran’ı görmeme karşılık, genelde abartısız oyunculuklar sergileniyor. Sanırım yıl sonuna kadar bir kere daha izleyeceğim.
 10. SHIRLEY – TEBDİL-İ MEKAN PRODÜKSİYON TİYATROSU
  shirleyWilly Russel’ın Shirley Valentine isimli oyunundan “Shirley” ismiyle Türkçe’ye uyarlanan tek kişilik müzikli bir komedi… Günümüz hayatının monotonluğu içinde kaybolmuş ve hayallerini bile unutmuş bir kadının kendini keşfedişinin komik ve eğlenceli hikayesi, Sumru Yavrucuk’un aynı zamanda yönetmenliğini yaptığı oyundaki harika yorumuyla hayat buluyor. Orjinal oyunda Yunan adaları yolculuğu, adaptasyon sonucu Bodrum seyahatine dönüşünce müzikler de Yunan müziği yerine Türk pop şarkıları olmuş. Sumru Yavrucuk, “Yalnız Kadın” ve “Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi” oyunlarından sonra yine bir tek kişilik oyunda. Oyunun unutmayacağım repliği ise, “Bundan sonra, ne yazık ki 42 yaşındayım diyeceğime; henüz 42 yaşındayım diyeceğim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu