HaberlerYurttan Haberler

#BaşrolDayanışmanın Oyuncular Sendikası taban fiyatlarını belirledi

Oyuncular Sendikası tarafından uzun çalışmalar sonucunda beklenen karar geldi. 1 Ağustos tarihi itibarıyla seslendirme stüdyolarında taban fiyat uygulamasına geçiliyor. Oyuncular Sendikası; yoğun çalışmalar sonucu haklı başarılar elde etmeye devam ediyor. Bünyesinde; sahne, perde, ekran, mikrofon oyuncuları bulunduran sendika, tüm oyuncuların hakları için mücadele etmeye devam ediyor.

Yaklaşık 2 yıldır süregelen seslendirme taban fiyatları çalışmaları sonuca ulaştı. Seslendirme mesleğinde ilk kez bir alanda ‘taban tarife’ uygulamasına geçilerek seslendirme oyuncularının emeğine karşılık gelen ‘minimum’ değerlerin belirlenmesi üzerine önemli bir adım atıldı. 1 Ağustos tarihi itibarıyla yürürlüğe giren uygulamada Yabancı bir dijital yayın platformu olan Netflix için Türkçe seslendirilen ve yayın süresi 20 dakika ve üzerinde olan dizi, film, belgesel vb. kayıtlarda seslendirme oyuncularına seslendirdikleri rollerin ağırlığına göre ödenmesi gereken ‘minumum’ ücretler artık sendika onaylı bir tarife ile belirlenecek.
Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul; “Oyuncular Sendikası bünyesinde yer alan mikrofon oyuncuları için iki yıllık çalışmanın sonucunda atılan adım, Türkiye’de fazla görülmeyen biçimde ‘sosyal diyalog’ yoluyla elde edilmiştir ve ‘sosyal diyalog’ sürecine devam edilerek mesleğin öteki yapılanmaya ihtiyaç duyulan alanları onarılacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” şeklinde konuştu. 
Oyuncular Sendikası Seslendirme Yönetim Kurulu Üyesi Sercan Gidişoğlu ise ; ” Yolumuz uzun çünkü seslendirme sektörü maalesef ürettiği artı değerin çok altında bir ekonomik karşılık buluyor, özellikle iç piyasada. Yani mesleğin çözülmesi gereken çok sorunu var. Ama artık sendikanın varlığı ve örgütlülüğümüz sayesinde yeni adımlar atacağımıza olan inancımız tam. Sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Oyuncular Sendikası, tüm seslendirme oyuncusu üyelerini sürece sahip çıkmaya, belirlenen kurallar doğrultusunda hareket etmeye ve yaşanan sorunları sendika ile paylaşmaya davet ediyor.

 Kaynak: CnnTürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu