DünyadanHaberler

Barselona’da gerçekleşen deneysel konser kültür sektörü için bir umut oldu

Barselona’da Aralık ayında 463 katılımcı ve 496 kişilik kontrol grubu ile gerçekleştirilen konserin ilk sonuçlarına göre, konsere katılanların hiçbirine Covid-19 teşhisi konulmadı.

12 Aralık’ta Barselona’da gerçekleşen deney için yüzlerce kişi, sosyal mesafe kurallarına uymadan, herkesin şarkı söyleyip dans etmesine izin verilerek, canlı gerçekleşen bir konser için bir araya geldi.

İspanyol konser organizatörü Primavera Sound tarafından başlatılan ve Covid-19 enfeksiyonlarını artırmadan canlı bir konser düzenlemek için gereken güvenlik koşullarını belirlemek amacıyla yapılan “PRIMA-CoV klinik” adlı deney için araştırmacılar seyircilerin güvenliğini garanti altına almak için bazı önlemler belirledi. 

Bu önlemlerden ilki antijen testi, yani bir swab yoluyla bir burun çubuğuna dayanan, bir laboratuvar gerektirmeme avantajıyla daha hızlı sonuç veren bir testti. Diğeri ise katılımcıların bir N95 maskesinin takmasıydı.

Araştırmaya göre henüz herhangi bir sonuca varmak için çok erken olduğunu belirten araştırmacılar “gereken önlemlerin alınmasıyla (bir antijen testi, N95 maskeleri ve ayrıca hava kalitesini ve insan akışını izleme), kültürel etkinliklerin yeniden olası hale gelebileceğini” açıkladı.

Burada yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler kültür sanat etkinliklerinin oldukça kısıtlayıcı önlemlerle, tam bir güvenlik içinde tekrar mümkün olabileceğini gösterdi.

Henüz resmi bir bilimsel yayına konu olmadığından, çalışmanın dikkatle ele alınması gerektiğini belirten araştırmacılar “güvenilir sonuçlar çıkarmak ve bunları hukuka çevirmek için henüz çok erken. Ancak bunun kültür sektörü için bir umut olduğunu…” söyledi.

Deneye katılanlara girişte belirtilen kısıtlamalar dışında başka hiçbir kısıtlama koyulmadı ve 900 kişi kapasiteli bu odada şarkı söylemelerine ve özgürce dans etmelerine izin verildi.

463 katılımcı ve 496 kişilik kontrol grubu ile gerçekleştirilen konserin ilk sonuçlarına göre, konsere katılanların hiçbirine Covid-19 teşhisi konulmadı.

Deneye katılanlara konserden önce antijen testi yapıldı ve konserden sonra eve gitmeleri istendi.

Konserden sekiz gün sonra, bu kişiler RT-PCR testi ile yeniden analiz edildi. 

Burada elde edilen sonuçlara göre deney grubundaki 463 katılımcının hiçbiri Covid-19 ile enfekte olmazken, kontrol grubundan 2 kişinin testi pozitif çıktı.

Araştırmayı yöneten Boris Revollo düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi: “Unutulmamalıdır ki, ergenler ve yaşlılar bu çalışmanın dışında tutulmuştur. 18 ila 59 yaşları arasında, risk oluşturabilecek herhangi bir kronik hastalığı olmayan kişiler arasından seçilen katılımcılar ayrıca yaşlı insanlarla yaşamıyor ve son 14 gün içinde Covid-19 teşhisi konmamış kişilerdi.” dedi.


rtbf.be’da Antoine Danhier imzasıyla yayımlanan “Pas de contamination après un concert expérimental à Barcelone : un espoir pour le secteur culturel” başlıklı yazıdan çevrilmiştir. 

Başa dön tuşu