HaberlerYurttan Haberler

Bandırma Belediyesi, Tunç Başaran Müzesi kuruyor

Bandırma Belediyesi Meclisi Şubat Ayı Birleşimi’nde, Türk Sineması’na “Uçurtmayı Vurmasınlar” ve “Piyano Piyano Bacaksız” gibi unutulmaz eserlerler kazandıran, ünlü yönetmen Tunç Başaran’ın isminin Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’ne verilmesi kararlaştırdı.

Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, 18 Aralık 2019’da vefat edip Bandırma’ya defnedilen Tunç Başaran’ın adını verecekleri kültür merkezinde aynı zamanda, Tunç Başaran’ın şahsına ve sanatına ait pek çok anısının sürekli olarak sergileneceğini ve müzeye dönüştürülecek bu alanla her zaman adının Bandırma’da yaşatılacağını belirtti.

Bandırma Belediye Başkanı Tosun, oturumun 22. gündem maddesi olan isim değişikliği ile ilgili yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Her zaman onun düşüncesinden, birikiminden, fikirlerinden, tecrübesinden yararlandık.”

“Geçen ay sevgili Tunç Başaran ağabeyimizi kaybettik.Ailesinin, Bandırma’mızın ve Türk Sineması’nın başı sağ olsun. Son on yılını Bandırma’da geçirdi, Bandırma’nın kültürüne, sanatına çok ciddi katkıları oldu. Ben de geçmişte Tunç Başaran ağabey ile birlikte Festival Genel Sekreterliği’nde kendisiyle beraber görev yaptım. Bu konuda kendimi şanslı olarak nitelendiriyorum. Her zaman onun düşüncesinden, birikiminden, fikirlerinden, tecrübesinden yararlandık. Kendisi Bandırma için büyük bir kazanç oldu.

“Bandırma’da Tunç Başaran yaşamaya devam edecek.”

Vefatından sonrası ailesi İstanbul’a defnedilmesini istedi. Biz ise onun Bandırma’da defnedilmesi gerektiğini, onun adını Bandırma’da yaşatacağımızı söyledik. Onu mezarı başında anacağımızı söyledik. Sağ olsunlar ailesi bizi kırmadı. Annesi Pakize Hanım olsun, kardeşi Meriç Hanım olsun bizleri kırmadılar. Bandırma’da Tunç Başaran yaşamaya devam edecek.

“Kültür Merkezi, Tunç Başaran’a ait bir müzeye de dönüşecek”

Bandırma Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nin adını değiştirerek Bandırma Belediyesi Tunç Başaran Kültür ve Sanat Merkezi olmasını istedik. Kendisine orada bir köşe ayırıp geçmiş dönemde yaptığı işlerle ilgili şeyler paylaşacağız. Orası ona ait bir müzeye de dönüşecek ve vefat yıl dönümlerinde sınırlamayıp orada Tunç Başaran gibi büyük bir değerimizi her gün anacağız. Buradan kendisini tekrar rahmetle ve minnetle anıyorum.”

Bandırma Belediye Başkanı Tosun’un konuşmasının ardından, kültür merkezinin isim değişikliği ve müze kararı tüm partilerin oy birliği ile kabul edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu