HaberlerYurttan

Bakan Ersoy konser yasaklarına ilişkin ilk kez konuştu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, son dönemde art arda gelen konser yasaklarına ilişkin açıklama yaptı. Ersoy, “Geniş resme bakmaya çalışalım. Kültür ve Turizm Bakanı olarak diyorum ki, ‘Sanatın ve kültürün destekçisiyiz.’ Özellikle vurgulayarak söylüyorum, bu bizim hükümet politikamız” dedi.

Aynur Doğan, Niyazi Koyuncu, Apolas Lermi, Melek Mosso gibi sanatçıların konserlerinin iptal edilmesine tepkiler sürerken, Bakan Mehmet Nuri Ersoy’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına katılan Ersoy, son dönemde iptal edilen konserlere ilişkin; “Sonuçta hukuka aksetmiş, yürütmeyi durdurma talep etmişler. Hukukta taleplerini geri çevirmiş! Valilik bir karar almış doğrudur veya yanlıştır. Son merci hukuktur! Hukuk yürütmeyi durdurma talebini reddetmiş yani valiyi haklı bulmuş! Hukuk aşamasından sonra bizim yorum yapmamız doğru kaçmıyor.” diyerek konseri iptal edilen Melek Mosso’nun Beyoğlu Kültür Yolu Festivalinde sahneye çıkacağı açıkladı.

Ersoy, Melek Mosso’nun bu hafta Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nde sahne alacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Her zaman söylüyorum, lütfen ön yargılarımızı bir tarafa bırakalım. Ön yargılarla hareket edersek sonuç alamayız. Geniş resme bakmaya çalışalım. Kültür ve Turizm Bakanı olarak diyorum ki, ‘Sanatın ve kültürün destekçisiyiz.’ Özellikle vurgulayarak söylüyorum, bu bizim hükümet politikamız. Bakanlık, hiç olmadığı kadar festivallere yer açıyor, yoğun bir şekilde, sanatçı kitleleriyle yüzlerce, binlerce etkinlik gerçekleştiriyor. Beyoğlu ve Başkent Kültür Yolu festivalleriyle sınırlı kalmıyoruz. Son baharda Diyarbakır’ı da dahil ediyoruz. Önümüzdeki sene İzmir’i dahil ediyoruz. Arada Adana Portakal Çiçeği Festivali var, onu da sahiplendik. Şu anda çok geniş bir festival de Konya’da yapıyoruz, mistik müzikle ilgili.”

Atatürk’e hakaret ettiği paylaşımların
tespit edilmesi üzerine festivalden çıkarıldı

Ara Malikian‘ın konser iptaline ilişkin açıklama yapan Ersoy, Atatürk’e hakaret ettiği paylaşımlar nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

Festivaller organize edilirken bir firma tarafından İspanyol keman virtüözü Ara Malikian‘ın önerildiğini söyleyen Ersoy, sanatçının sosyal medya hesabında Atatürk’e hakaret ettiği paylaşımlarını tespit edilmesi üzerine, konserin festivalden çıkarıldığını söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Başa dön tuşu