Dünyadan

Ayşe Göç / James Graham: Politik Tiyatroya İddialı Bir Dönüş

Tüm sanat dallarının temelini oluşturan şey insan ve düşünce olmasına rağmen, insana dair bazı konular bizi neden bu kadar ürkütüyor acaba? Politik tiyatro, bu ürkerek yaklaşılan alanlardan bir tanesi. Tiyatro oyunlarının, politik olmak sebebiyle eleştiri ve/veya yaptırıma maruz kalması bizim ülkemizde de, maalesef ki, güncelliğini yitirmeyen bir konu. Belki de, temeli tiyatro kavramını ve hattâ ‘’politik’’ kelimesinin anlamını algılayış biçimlerimize dayanıyor bu sorunun. Eğer tiyatroyu sadece hoş zaman geçireceğimiz bir akşam etkinliği olarak görüyorsak, politik meseleler de dâhil düşündürücü hiçbir konuya değinmemesini beklememiz normal. Bir tiyatro izleyicisi olarak, tiyatroda herhangi bir şeyin nasıl olması gerektiğiyle ilgili tüm tartışmayı, bu sanatı icra eden insanlara bırakıp, herhangi bir sanat dalının ‘’politik olmaması’’ için hiçbir sebep olmadığını düşünüyorum. James Graham’ın geçtiğimiz yıl bu zamanlar verdiği bu kısa röportajda, bu konuya çok güzel bir bakış açısı getirdiğini düşündüm ve bu haberi sizlerle paylaşmak istedim. ‘’ Politik oyunlar yazıyorsanız ve sizi arayıp duran avukatlarınız yoksa büyük ihtimalle yanlış bir şeyler yapıyorsunuz. ‘’
                                                                                                          Ayşe GÖÇ
 

James Graham: Politik Tiyatroya İddialı Bir Dönüş

fsahash
(photo by Rob Greig)
James Graham ismini daha önce duymamış olabilirsiniz ancak eminim işlerinden en az birini izlemişsinizdir. 32 yaşındaki genç yazarın en büyüleyici özelliği, ağır politik olayları eğlenceli oyunlarının içine yerleştirme şekli. Peki bunu nasıl başarıyor?
En çok ses getiren oyunun ‘‘This House’’  1974’de İşçi Partisi’nin seçilmesiyle ilgiliydi, seyircinin ilgisi açısından endişelere kapıldın mı?
Dehşete kapılmıştım, çünkü oyun insanların meclis dışında adını duymaya alışkın olmadığı politikacılar hakkındaydı. Ama iyi bir hikayeyi, insani bir şekilde anlatırsanız dikkat çeker. 70’ler en büyük kimlik krizlerinden biri İngiltere için.
Mark Gatiss son televizyon dizin ‘Coalition’da başrol oynuyor, sence bir politikacıyı canlandırmak kolay mı?
Mark’ı çok severim. O benim için Peter Mandelson. Özgürlük kavramını, insanlarla özdeşleştirmek yerine içimizde yakalamamız gereken bir şey olarak düşünüyorum.  Karakterleri veya onların motivasyonlarını yargılamayı hiçbir zaman işim olarak görmedim. Umarım Coalition’da da adil davranabilmişimdir. Bu gerçekten sistemle başa çıkmakla alakalı. Amaç Gordon Brown, Nick Clegg veya David Cameron ile uğraşmak değil.
Yeni oyununun merkezinde bulunan 70’lere ait terörist grup kim?
‘’The Angry Brigade’’, 1970 yılındaki karşı kültür devriminin parçası olan bir grup genç insan. Londra’da yüze yakın bomba patlatıyorlar ve polis onlar hakkında basın yasağı uyguluyor, Time Out bu yasağı kıran birkaç kurumdan biriydi.
Gary Barlow ile birlikte ‘’Finding Neverland’’ isimli bir Broadway müzikali yazdın, seni şov dünyasından alıkoyan gizli bir neden var mıydı?
Kesinlikle hayır. Benim ilk müzikalimdi ve biraz şüpheyle karşılanacağını düşünüyorduk ama provalardan sonra dünyadaki en yetenekli insanlarla çalıştığımı düşündüm. Harika bir şovdu.
Londra’daki tiyatrolarla iletişimin nasıl yazdığın oyunlar için, bu kariyerini nasıl etkiliyor?
Finborough ya da Bush gibi tiyatrolar olmasa, büyük ihtimalle yazar olmazdım. Başka kim 21 yaşında bir çocuğu Anthony Eden ya da Süveyş Krizi hakkında bir oyun için görevlendirir ki? Bana nede iyi ve nede kötü olduğumu öğrenme özgürlüğü verdiler.
Oyunlarındaki tarafsızlığınla biliniyorsun, gerçekten hiçbir politikacıya kızmıyor musun?
Her zaman olan biteni umursadım ve bu konuda tutkuluydum, hatta bu sıralar daha kızgın olmaya başladım. Ancak hiçbir zaman işimin, kendi gündemimi doğrudan seyirciye yansıtmak olduğunu düşünmedim. Bu çok sıkıcı olurdu. Ama artık daha çok avukat tanıyorum, bu gerçekten iyi bir şey çünkü politik oyunlar yazıyorsanız ve sizi arayıp duran avukatlarınız yoksa büyük ihtimalle yanlış bir şeyler yapıyorsunuz.
Daisy Bowie-Sell
http://www.timeout.com/london/theatre/james-graham-the-writer-putting-the-sexy-back-into-political-theatre

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu