DünyadanHaberler

Avrupa’nın önde gelen tiyatro yönetmenleri, kapanmaların yalnızca tiyatroların yaşayabilirliğini tehdit etmekle kalmayıp, aynı zamanda yeni nesil tiyatro sanatçılarının gelişimini de ciddi şekilde riske attığı konusunda uyardı

Avrupa’nın önde gelen tiyatro yönetmenleri, pandemik kapanmaların yalnızca tiyatroların uzun vadede yaşayabilirliğini tehdit etmekle kalmayıp, aynı zamanda yeni nesil tiyatro sanatçılarının gelişimini de ciddi şekilde riske attığı konusunda uyardı.

Avrupa’daki 44 büyük tiyatro adına açıklama yapan European Theatre (ETC) yönetim kurulu, sezonun ertelenmesi veya iptal edilmesinin nedeniyle genç sanatçıların “önümüzdeki 3-5 yıl boyunca” Avrupa sahnelerinde performans sergilemeleri, yönetmeleri ve gelişmelerinin riske atıldığını söyledi.

Yönetim kurulu tarafından yaptığı açıklama ile “Bu COVID-19 krizi, tiyatro yapılarımızın ne kadar güvencesiz olduğuna ışık tuttu. Bazı tiyatrolar kalıcı olarak kapanmaya zorlandı ve birçok oyuncu geliri yok ve sektörü terk etmeyi düşünüyor ” diyerek uyarıda bulundu.

European Theatre ayrıca açıklamasında normal şekilde gelişemeyen ve büyüyemeyen genç sanatçılardan ‘kayıp bir nesil’ yaratma riskiyle karşı karşıya” kalacağını söyleyerek “Kamu tarafından finanse edilen tiyatrolar olarak, gelecek nesil sanatçıların yetişmesini sağlama sorumluluğumuz var. Artık yeni zorluklarla karşı karşıyayız ve kaynaklarımızı bir araya getirmemiz ve genç sanatçıları destekleme konusundaki düşünme şeklimizi tamamen değiştirmemiz, hepimiz için kalan küçük parçayı önümüzdeki yıllarda daha büyük ve daha zengin bir şey yaratmak üzere hazırlamamız gerekiyor.” dedi.

europeantheatre.eu ’da yayımlanan “Theatre ‘Production Jam’ Risks Creating a Lost Generation of Young Artists, European Directors Warnbaşlıklı haberden çevrilmiştir. Haberin tamamını okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu