HaberlerYurttan Haberler

“Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkmak topluma karşı işlenen bir suçtur”

AKM’nin yıkılarak yerine daha büyük bir opera salonu yapılması projesine tepki gösteren yaşam alanı savunucuları, bu kültür ve tarih yıkımına derhal son verilmesini istedi.
Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Kültür-Sanat Sen, Yazarlar Sendikası, Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Yardımlaşma Vakfı (TOBAV), Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği (TOMEB), Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN), Özerk Sanat Konseyi, Sanatçılar Girişimi, Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ve İstanbul Kültür Forumu, Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) yıkım projesine ilişkin açıklama yaptı.
Erdoğan’nın açıklamasının ardından yapılan açıklamada, AKM’nin “1. grup anıtsal yapı” olarak tescilli bir yapı olmasının yanı sıra kentsel ve tarihi SİT alanı olan Taksim Meydanı’nın bütünleyici ve tanımlayıcı yapısal bir öğesi olduğu kaydedildi.
AKM’nin taşıdığı kültürel, tarihi, yapısal ve mimari değerleriyle yasal güvence altında olduğu belirtilen açıklama, “16 Aralık 2010 tarihinde korunması yargı güvencesine kavuşmuş, yargı kararı ve koruma hukuku gereği AKM’nin depreme karşı güvenli hale getirilerek aslına uygun olarak restore edilmesi konusunda hazırlanan proje, Koruma Kurulu tarafından onaylanarak Ocak 2010’da Beyoğlu Belediyesi’nce ruhsata bağlanmıştır” denildi.
Buna rağmen yargı kararları yok sayılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 8 yıldır AKM’yi yıkıma terk ettiği hatırlatılan açıklamada, “Yine ve yeniden uyarıyoruz. Yıllardır dünyanın gözü önünde tarihe, kültüre, sanata, topluma ve hukuka karşı taammüden suç işlenmektedir. Derhal onaylı restorasyon projesi uygulamaya sokularak bu kültür ve tarih yıkımına son verilmeli, Atatürk Kültür Merkezi özgün yapısı, kullanımı ve çevresiyle toplumun hizmetine sunulmalıdır”denildi.
Kaynak: ETHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu