HaberlerVideoYurttan Haberler

Atatürk Kültür Merkezi "yıkım lansmanı" yapıldı: "Elit Bir Grubun Değil, Milletin Geldiği Bir Yer Olacak"

AKP’nin Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkarak yerine yapmak istediği yeni projenin “lansman”ı Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Projenin 2019’un ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni AKM’nin sadece bir elit grubun değil, milletin geldiği bir yer olacağını vurguladı. Erdoğan ayrıca Taksim Meydanı’nda araç trafiğinin tamamen yer altına alınacağını söyledi.
Toplantıda “Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi”nin tanıtıldığı bir video yayınlandı. Haliç Kongre Merkezi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un ev sahipliğinde düzenlenen tanıtım toplantısına, milletvekilleri, belediye  aşkanlarının yanı sıra, aralarında sanatçılar Orhan Gencabay, Ajda Pekkan ile modacı Cemil İpekçi, Metin Özülkü, Ahmet Selçuk İlkan, Ahmet Selçuk İlkan, İntizar, Reyhan Karaca, Polat Yağcı,  Cengiz Kurtoğlu, Berdan Mardini, Hakan Aysev, Hande Yener, Sevim Emre, Fatih Ürek, Sevim Emre, Hande Yener, Sami Savni Özer, Ebru Yaşar, Oya Başar, Şahin Özer ve Serkan Çağrı’nın da yer aldığı kişiler katıldı.

“Yeni Atatürk Kültür Merkezi” Tanıtım Filmi:

Atatürk Kültür Merkezi “yıkım lansmanı” yapıldı…

Atatürk Kültür Merkezi “yıkım lansmanı” yapıldı: “Elit Bir Grubun Değil, Milletin Geldiği Bir Yer Olacak”http://www.gazetemustehak.com/ataturk-kultur-merkezi-yikim-lansmani-yapildi-elit-bir-grubun-degil-milletin-geldigi-bir-yer-olacak/

Gepostet von Gazete Müstehak am Montag, 6. November 2017

İşte “Yeni Atatürk Kültür Merkezi” görüntüleri ve özellikleri

Daha önce 1300 kişilik olan AKM yenilendikten sonra 2500 kişilik büyük bir opera salonuna kavuşacağı ve bu büyük salonun her operada olduğu gibi doğal bir akustiğe sahip olacağı söylenenler arasında.


Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş yeni AKM’nin 2019’da hizmete gireceğini ifade etti.

Konser salonları, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkanları ve bunların arasında yer alan kafeler ve restoranlar gibi ikincil mekanları, daha etkin hizmet verebilecekleri şekilde, senelerce çürümeye terkedilmiş olan depo ve otopark alanıda, tamamen baştan kurgulandı.


Cumhurbaşkanı Erdoğan Taksim Meydanı’nın yayalaştırılacağını ve araç trafiğinin tamamen yer altına alınacağını açıkladı.

Mevcut AKM’ye eklenecek yeni binada ise 800 kişilik Tiyatro Salonu, 1.000 kişilik Konferans Salonu, 285 kişilik Sinema Salonu, 250 kişilik Oda Tiyatrosu, bir Sergi Salonu, bir Kütüphane, 885 araçlık otopark bulunuyor.

Zemin ve birinci kattan fuayelerin birleşmesi vasıtasıyla birbirlerine ve nihayetinde ana binaya bağlanan alçak yapılardan oluşan bu ikincil üniteler sokak seviyesinde, kolay erişilebilir, bağımsız mekanlardan ibaret olacak.

İçinden geçilen kültür merkezi sokağı boyunca, bahsedilen tüm fonksiyonlara ait mekanlar sokağın etrafında, çeşitli kotlarda konumlanacak.

AKM’nin tek bir binadan, geniş kapsamlı, büyük bir kompleksine döneceği söylendi.

Bu yeni planda, Atatürk Kitaplığı ve Teknik Üniversite’nin yer aldığı kongre vadisi yönünde ikinci bir meydan oluşacak. Yeni oluşan bu kademeli binaların üzerinde ise bir park yer alacak.

Binanın eski Boğaz panoramasına tamamıyla açık en üst noktasında ise bir restoran yer alacak. İkinci köprüden Tarihi Yarımada’ya uzan bir manzaraya sahip bu yeni buluşma mekanı artık izleyicilerin erişimine açık, Boğaz’ın görülebileceği, keyifli bir bekleme noktası olacak.


 
Erdoğan projenin detaylarına ilişkin şöyle konuştu: 
“İçindeki opera binası 2 bin 500 kişilik olacak, dünyanın en büyük operaları arasına girecek. Aynı zamanda 800 kişilik konser salonu, tiyatro salonu, oda tiyatrosu, kütüphaneler, kafeler ve restoranlar olacak. Bizim 365 gün kullanabileceğimiz bir bina olacak. Bir önemli şey daha var. Operalar genellikle zengin ailelerin gittiği bir yerdi. Ama artık operalar hepimizin gittiği, baleler hepimizin gittiği yer olmalı. Tüm cepheyi aynı zamanda içeride temsiller yapılırken burada çeşitli balelerin, operaların dışarıda gösterilmesi için büyük bir dev ekran haline getireceğiz. Bunun dünyada uygulamaları var ama bu en güzeli olacak. Bu kültür sokağımız AKM’nin içinden 365 gün insanların gezebileceği, kitap okuyabileceği, tiyatrolara gidebileceği bir bölge. Burası bence cıvıl cıvıl İstanbul’un yeni merkezi olacak. Binanın en üst noktasında bence İstanbul’un en güzel lokantası olmalı.
Ağızlarını her açtıklarında batılılıktan, modernlikten, çağdaşlıktan söz edenlere soralım bakalım. Dünya çapında hangi eserleri ortaya koyabilmişler? Örneğin dünya çapında bir opera sanatçısı, bir aktör, bir gitarist yetiştirebilmişler mi? nasıl bir uçak, telefon, işletim sistemi ortaya çıkartamamışsak, kültür ve sanat alanında aynı başarısızlığı ne yazık ki yaşadık. Bu bir ortam, iklim, zihniyet meseledir. İklim çorak olunca, bir taraf kavrulurken bir taraf yeşermiyor. Aslında hedef doğruydu, yöntemler yanlış olunca hedefe ulaşılamadı.
Türkiye taklit seviyesinin bile gerisinde bir kültür üretimine mahkum edilmiştir. Bugün biz de muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefini isabetli buluyor ve ona sahip çıkıyoruz.
Ülkemizde bir kesim eskiden beri belirli alanları kendi tekelinde görmekte, kimseyi buralara yaklaştırmamaya çalışmaktadır. Kültür sanat da bunun başında geliyor. Şu acı gerçeği tespit etmek durumundayız. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra üç tarzlı siyasetten muasırlaşma yolunda kati bir tercih ortaya konmuştur. Ancak sorun bu tercihin altının doldurulamamış olmasıdır. Türkiye taklit seviyesinin gerisinde bir kültür üretimine mahkum edilmiştir.
Tabii binanın kendisi kadar burada ortaya konulacak kültür-sanat faaliyetlerinin zenginliği de önemli. Burada belli bir elitin gelip programları izlediği bir yer olmayacak. Burada tüm halkımızın, milletin gelip bu programları izlediği bir yer olacak.”


Kaynak: SoL, T24, Onedio, Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu