DünyadanHaberler

Asghar Farhadi’den İran’daki protestolara destek çağrısı: “Sokaklardaki öfkeyi ve umudu gördüm”

İranlı yönetmen Asghar Farhadi, insanlık onuruna ve özgürlüğüne inanan herkesi İran’da direnen insanlarla dayanışmaya çağırdı.

İran’lı yönetmen Asghar Farhadi, 14 Eylül’de “ahlak” polisi olarak da bilinen İrşad devriyeleri tarafından darp edildikten sonra hastaneye kaldırılıp hayatını kaybeden Mahsa Amini için yapılan eylemlere destek verdiğini duyurdu.

Farhadi, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda İran’da protestolara öncülük eden kadın ve erkeklerin, devletin yıllardır esirgediği temel haklarına sahip çıktıklarını söyledi.

“Sokaklardaki öfkeyi ve umudu gördüm”

Dünyanın her yerinden tüm sanatçıları, sinemacıları, entelektüelleri, ve insanlık onuruna, özgürlüğüne inanan herkesi İran’da direnen insanlarla dayanışmaya çağıran Farhadi, şunları söyledi:

İran’daki son haberleri duymuş ve insan hakları için protestolara öncülük eden ilerici ve cesur kadın ve erkeklerin görüntülerini görmüş olmalısınız. Devletin yıllardır esirgediği basit ama temel haklarını arıyorlar. Bu toplum, özellikle de bu kadınlar, buraya varana dek çetin ve acılı bir yol katetti. Ve şimdi bir dönüm noktasındalar. Onları yakından gördüm. Çoğu çok genç, 17-20 yaşında. Sokaklardaki yürüyüşlerinde yüzlerindeki öfkeyi ve umudu gördüm. Onlara derin bir saygı duyuyorum.

Maruz kaldıkları tüm vahşete rağmen özgürlük mücadelelerine ve kendi kaderlerini seçme haklarına derin saygı duyuyorum. Ülkemin güçlü kadınlarıyla gurur duyuyorum ve içtenlikle, hedeflerine ulaşmalarını umuyorum. Bu video aracılığıyla dünyanın her yerinden tüm sanatçıları, sinemacıları, entelektüelleri, sivil haklar aktivistlerini ve insanlık onuruna, özgürlüğüne inanan herkesi video çekerek, yazarak veya başka bir yol ile İran’ın güçlü ve cesur kadın ve erkekleriyle dayanışmaya davet ediyorum. Bu insani bir sorumluluk. İranlıların bu güzel ve büyük hedefe ulaşma umudu daha da güçlendirilebilir. Kadınların, daha iyi bir yarın için en önemli dönüşümlerin temellerini atacağından şüphem yok.

Kaynak: Sendika.org

Başa dön tuşu