DünyadanHaberler

Arkeologlar, Amazon yağmur ormanlarının derinliklerinde yaklaşık 12.500 yıl öncesine dayanan binlerce mağara resmi keşfetti

Arkeologlar Amazon yağmur ormanlarının derinliklerinde mükemmel şekilde korunmuş binlerce mağara resmi keşfetti.

José Iriarte liderliğindeki bir arkeolog ekibi, Amazon yağmur ormanlarının 8 mil derinliğinde bulunan bir uçurumda mükemmel şekilde korunmuş mağara resimleri keşfetti.

Yaklaşık 12.500 yıl öncesine dayanan mağara resimleri, dev tembel hayvanlar, deve yavruları ve mastodonlar gibi soyu tükenmiş olanlar da dahil olmak üzere çeşitli hayvanların resimlerini içeriyor. 

Exeter Üniversitesi’nde profesör olan ve araştırma ekibinin bir parçası olan Dr. Mark Robinson, görüntülerin batı Amazon’da yaşayan ilk insanlar tarafından üretildiğini açıkladı. 

Mağaranın yeri şu an için gizli tutuluyor ancak Aralık ayında yayınlanacak olan Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon adlı  belgeselde mağaranın tüm ayrıntılarına yer verileceği açıklandı.

Resimleri keşfeden ekipte bulunan Arkeolog José Iriarte; “Oradayken, duygularınız akıp gidiyor. Burada on binlerce resimden bahsediyoruz” dedi.

Bulunan çizimlerin arasında nesli tükenmiş olanlar hayvanlarda da dahil olmak üzere on binlerce resim bulunuyor.

Bu haber Demilked sitesinden çevrilmiştir.

Başa dön tuşu