Çeviri HaberlerDünyadanHaberler

Arjantin’de 98 milyon yıllık bir dinozor fosili bulundu, şimdiye kadar ‘bulunan en büyük kara hayvanı’ olabileceği açıklandı

Arjantin’de paleontologlar 36 boyuna yaklaşan bir dinozor fosili buldu.

98 milyon yıllık bir fosile ulaşan paleontologlar kısmen çıkartılan fosilin, yeryüzünde yürüyen en büyük hayvan olabileceğini açıkladı.

Arjantin’in Neuquén Eyaletinde 2012 yılından beri devam eden kazılarda 24 omurdan oluşan devasa bir fosile rastlandı. Bulunan fosilin yapılan ilk çalışmalar sonucu “titanosaur” adı verilen uzun boyunlu, bitki yiyen bir dinozor olduğu açıklandı.

Bununla birlikte bilim insanları, “MOZ-Pv 1221” olarak adlandırılan fosil örneklerinin,  dev sauropod dinozorlarının milyonlarca yıl önce nasıl evrimleştiğini ve yaşadığını daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını söyledi. Öte yandan, yeni keşfe rağmen tarihteki bilinen en büyük hayvan unvanı 33,6 metre uzunluğa sahip olan bir mavi balina tarafından tutuluyor.


smithsonianmag.com’da Alex Fox imzasıyla yayımlanan “Dinosaur Unearthed in Argentina Could Be Largest Land Animal Ever” başlıklı yazıdan çevrilmiştir. 

Başa dön tuşu