HaberlerYurttan Haberler

Antalya Film Festivali'nde Ulusal Yarışma bölümü kalktı, sanatçıların tepkisi büyüyor…

Antalya Film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünün kaldırılmasına sanatçılar sosyal medya hesaplarından video paylaşarak tepki gösterdi.

Tüm sinema örgütlerinin politikalar üstü birlikteliği ile alınan kararı üzerine her gün saat 16:00 da bir sinemacının
görüşleri sosyal medya üzerinden yayınlayan Film Yönetmenleri Derneği, Altın Portakal’daki ‘Ulusal Yarışma’ kategorisinin kaldırılmasına yönelik tepkileri kamuoyu ile paylaşıyor.
Şu ana kadar, Hülya Koçyiğit, Cahit Berkay, Fatma Girik, Şevket Çoruh, Selçuk Yöntem, Fırat Tanış, Zafer Ergin, Reis Çelik, Halil Ergün, Cihat Tamer, Ece Uslu, Sumru Yavrucuk, Can Kolukısa, Menderes Samancılar, Perihan Savaş, Orhan Oğuz, Osman Şahin, Altan Gördüm, Özgür Ozan, Selda Alkor çektikleri videolar ile değişikliğe tepki gösterdi.
 
İŞTE SANATÇILARIN TEPKİLERİ
Serdar Orçin: “Antalya Altın Portakal Festivali Ulusal Bölümü,Türk sinemasının hafızasıdır.Hafızamızı silmeyin. Bunu yapmayın!”

Hani milli ve yerliydik?

Fırat Tanış: ” Altın Portakal Antalya Film Festivali bu yıl ulusal film yarışması kategorisi kaldırıldı. Hani milli ve yerliydik.


 
Cihat Tamer: “54 yıldır ülkemize mal olmuş Altın Portakal Antalya Film Festivali’nden ulusallık çıkarıldı. Nedendir bilmiyoruz! Ama Sinema Meslek Birlikleri “BİROY” adına kınıyoruz!”


Ece Uslu:”…sinemacıların destekleriyle bu günlere gelmiş olan Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışmasının kaldırılmasını kınıyorum.”


 
Sumru Yavrucuk:“54 yıldan beri gerçekleştirilen Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümü kaldırılamaz!”


Can Kolukısa: “54 yılı aşan Antalya Film Festivali’ni uluslararasına dönüştürmek, Türk sinemasına yapılabilecek en büyük darbedir.”


 
Menderes Samancılar: “Eğer siz bizim sinemamızı pas geçerseniz, unutmayın ki ne gençlik, ne gelecek, ne Antalyalılar ne de Yeşilçam sizi affetmeyecektir!”


Perihan Savaş: ” Altın Portakal’i yok etmek hem ülkesine hem sanatçısına bir ihanettir. Asla kabul etmiyorum.”


Halil Ergün: “Artık geleneğe dönüşmüş bir festival olan


Orhan Oğuz: “Antalya Altın Portakal Film Festivali, ulusal sinemamızın 54 yıllık geleneğidir.Yok edilmesine karşıyım!”


Osman Şahin: “Yerel olmayan asla evrensel olamaz!”


 
Altan Gördüm: “Yapmayın beyler yapmayın. Sanattan korkmayın, bilimden korkmayın, aydınlıktan korkmayın. Yapmayın!”


Özgür Ozan: “Antalya Altın Portakal Film Festivali, ulusal sinemamızın 54 yıllık geleneğidir. Lütfen onun üzerinden ellerinizi çekin”


Selda Alkor: “Altın Portakalı’mı geri istiyorum!”


Zafer Ergin: “Ulusal sinemamız ortadan kaldırılmaya çalışılıyor! Buna karşıyız!”


 
Reis Çelik: “Kendi ulusal sinemasından, kendi filmlerinden, kendi oyuncularından, kendi yönetmenlerinden korkan bir anlayışı asla kabul etmeyeceğiz!”


 
Selçuk Yöntem: Antalya Film Festivalini Antalya Film Festivali yapan ulusal yarışma bölümüdür. Kaldırılmasını anlamak mümkün değil.


 
Şevket Çoruh: Türk sinemasının 54 yıldır devam eden Altın Portakal Antalya Film Festivali ulusal yarışması artık yapılmıyor. Neden yapılmıyor? Neden kaldırdınız? Yapmayın, dokunmayın. Sanat güzeldir.


Cahit Berkay: Bugüne kadar yanılmıyorsam benim 6 tane ödülüm var Antalya’da. Film ve onur ödülleri anlamında. Halbuki ben bunu 10’a çıkarmak istiyordum. Niye durdurdunuz Antalya Altın Portakal Festivalini? Şaka bir yana ama sinema için büyük bir kayıp. Antalya Altın Portakal festivali en büyük motivasyondur sinema adına. Üzgünüm.” değerlendirmesinde bulundu.


Hülya Koçyiğit: (Festival) Türk halkıyla sinemasını buluşturmakta. İlk defa bu yıl ulusal yarışmadan yoksun olacak. Hep yerli ve milli değerlerimiz dedik ve bunları yaygınlaştırmak istedik. O nedenle elbette uluslararası festival olabilir ama ulusal sinemamızı ayakta tutan, destek veren Antalya Film Festivali’nin yapılmamasını, ulusal yarışmanın yapılmamasını kabul edemiyorum.


MENDERES TÜREL’E MEKTUP GÖNDERİLMİŞTİ
Festivalden ulusal bölümün kaldırılmasına tepki gösteren sinema meslek birlikleri de festivalin başkanlığını üstlenen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel‘e bir mektup göndermişti.
Sinema sektörünün endişe ve düşüncelerinin aktarıldığı mektupta, Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB), Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİSTBİR), Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP), Sinema Oyuncuları Meslek Birliği (BİROY), Televizyon ve Sinema Filmi Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP), Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR), Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖN) ve Çağdaş Sinema Oyuncuları’nın (ÇASOD) imzası yer alıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu