HaberlerYurttan Haberler

Antalya Film Festivali'nde skandallar bitmek bilmiyor! "İnsan Seli" filmi sansüre uğradı.

Antalya Film Festivalinde “insan seli” filmi sansüre uğradı, “Kurtlar Vadisi Vatan” filminin gösterildiği salon ise boş kaldı.

Ulusal bölümün kaldırılmasının ardından tepki gören Uluslararası Antalya Film Festivali’nin, gösterimi yapılan ilk yarışma filmi ‘İnsan Seli’, sansüre uğradı ve yarıda kesildi. Türkiye’nin Güneydoğu Bölgesi’nde çekilen bir sahnede, Türkçe altyazıda ‘gerilla’ kelimesi geçince, bazı izleyiciler tepki gösterdi. Birkaç dakika alt yazısız devam eden filmin gösterimi, sansürlenerek “teknik sorunlar çözülemediği” gerekçesiyle gösterimi ileri bir tarihe ertelendi.
Çinli sanatçı Ai Weiwei yönetmenliğindeki film; 65 milyon insanın savaş, açlık ve iklim değişikliği nedeniyle zorla yerlerinden edilmesini Afganistan, Bangladeş, Fransa, Yunanistan, Almanya, Macaristan, Irak, İsrail, Meksika, Pakistan, Filistin, Sırbistan, Suriye, Türkiye gibi ülkelerdeki görüntüler ve fotoğraflarla aktarıyordu.
‘İnsan Seli’nin yarıda kalmasına yönelik filmin Türkiye’deki haklarına sahip Filmartı şirketi, açıklama yaptı. Filmin uluslararası hak sahibi şirketinin çalıştığı İngiltere’deki Deluxe Technicolor Laboratuvarı’nın festival gösterimi için gösterim şifrelerini defalarca yanlış yolladığı belirtilen açıklamada, son yollanan şifrelerle gösterimin yapıldığını kaydetti.
Aksaklığın yurt dışındaki laboratuardan kaynaklandığı belirtilen şirket, maddi ve manevi kayıp için hukuki süreç başlatılacağını açıkladı.

‘KURTLAR VADİSİ VATAN’ İLGİ GÖRMEDİ

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 54. kez düzenlediği Antalya Film Festivali, yarışma filmlerinin yanı sıra özel gösterim filmlerle devam etti. Özel gösterimler kapsamında ‘Kurtlar Vadisi Vatan’ filmi de izleyiciyle buluştu. Necati Şaşmaz’ın yapımcılığıyla senaristliğini üstlenerek, başrolünü oynadığı ve 15 Temmuz darbe girişimini konu edinen film, Antalya’da ilgi görmedi.

ŞAŞMAZ SALONU TERK ETTİ

Şaşmaz ve ekibinin yanı sıra, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile eşi Ebru Türel’in de filmi izlediği salondaki boş koltuklar dikkat çekti. Salonun boş kalması üzerine AVM ve çevresinde filmin ücretsiz olduğu duyurusu yapıldı. Filme yine katılım olmadı, festivaldeki görevliler, salona izleyici olarak alındı. Necati Şaşmaz da filmin ortasında salondan ayrıldı.

54. ULUSAL YARIŞMA’YA İLGİ YOĞUN

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl 54’üncüsünü düzenleyeceği Uluslararası Antalya Film Festivali’nden ‘Ulusal Film Yarışma Kategorisi’ kaldırmasına tepki olarak yönetmen Kaan Müjdeci öncülüğünde düzenlenen 54. Ulusal Yarışma yoğun katılma devam ediyor.
54. Ulusal Yarışma filmlerinden ‘Put Şeylere’, yönetmen Onur Ünlü, filmin oyuncuları ve ekibin katılımıyla gösterildi. Filmin ardından Abbas Bozkurt moderatörlüğünde söyleşi yapıldı.

GÖSTERİM ÖNE ALINDI

Gösterim sonrasında gerçekleşen söyleşide Ünlü, aslında filmi izleyiciyle daha ileri bir zamanda paylaşmayı planladıklarını ancak 54. Ulusal Yarışma’ya katılmak için tarihi öne çektiklerini açıkladı. Ünlü aynı zamanda Put Şeylere’yi bir manifesto olarak kurguladığını ve ‘demokratik dramaturji’ isimli yeni bir sinema hareketine evrilmesini planladığını söyledi.
Başrollerini Türkü Turan, Öykü Karayel, Öner Erkan ve Erkan Kolçak Köstendil’in paylaştığı Put Şeylere, İstanbul’da yaşayan bir grup sanatçının hayatlarına giren el kamerasıyla karmaşıklaşan ilişkilerini anlatıyor. Söz konusu kamera kimi için iyi bir fırsatken, kiminin sonunu getiriyor. 54. Ulusal Yarışma, bugün 17.00’de Ali Kemal Çınar’ın Gênco, 21.30’da Emre Yeksan’ın Körfez filmleri Beyoğlu Sineması’nda gösterilecek.
Kaynak: Kültür Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu