HaberlerYurttan

Ankara’daki 13 tiyatronun kurduğu Ankara Tiyatro Kooperatifi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı

Ankara’daki 13 tiyatronun kurduğu Ankara Tiyatro Kooperatifi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda, “Çankaya Sahne”nin kurucusu Mehmet Atay genel başkanlığa seçildi.

Çankaya Sahnesi’nde yapılan genel konsey toplantısında konuşan Kulis Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Direktörü Serkan Melikoğlu, Ankara Tiyatro Kooperatifine ait bilgi verdi.

Melikoğlu, kooperatif üyesi tiyatrolar ve bölgedeki öbür tiyatrolarla sanatsal, ekonomik, toplumsal, türel ve akademik çalışmalara sürat verebileceklerini söyledi.

Kooperatif üyelerinin, Ankara Sanat Tiyatrosu, Bambu Tiyatro, Fareler Tiyatrosu, Sahne 367, Kulis Sanat, Çankaya Sahne, FADE, Gülüm Pekcan Dans Tiyatrosu, Şubat Tiyatro Üretim, Tiyatro 1112 Garaj, Tiyatro Tempo, Yakın Tiyatro ve Tiyatro Tam olduğunu belirten Melikoğlu, “İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan, profesyonel tiyatro hayatının bir modülü olan bütün tiyatrolar bu birlikteliğin bir kesimi olabilir.” dedi.

Kooperatifleşmenin tiyatro dünyası açısından yeni konuşulan, tartışılan bir birleşme modeli olduğuna dikkati çeken Melikoğlu, şöyle devam etti:

“Bir tiyatro nasıl kendi farklılığını, lisanını, dünya görüşünü koruma ederek bir kooperatifin içinde yer alıyor, faaliyetlerinde bulunuyorsa, kooperatiflerde kendi bölgelerinin özelliklerini, muhtaçlıklarını gözeterek öbür bölge kooperatifleriyle ortak faaliyetler, projeler gerçekleştirebilirler. Tahminen de yakın gelecekte bütün bölgelerde kurulan kooperatiflerle ve onların oluşturdukları projelerle karşınıza çıkabiliriz. Bu hepimiz için umut veren bir gaye olur.”

Konuşmanın akabinde yapılan Genel Kurul’daki seçimle, Ankara Tiyatro Kooperatifi İdare Konseyi Başkanlığı’na Çankaya Sahne’nin kurucusu Mehmet Atay, idare konseyi üyeliklerine, Marina Ulu, Cem Karar, Öncü Alper ve Onur Gazdağ seçildi.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Esin Işık

Başa dön tuşu