HaberlerYurttan Haberler

Ankara Birlik Tiyatrosu'nun 'Üç Kuruşluk Diktatör' adlı oyunu beraat etti!

1971 yılında kurulduğundan bu yana Devlet yardımına başvurmadan ve sermaye çevrelerinden destek almadan tiyatro yapan ender profesyonel tiyatrolardan Ankara Birlik Tiyatrosu tarafından oynanan “Üç Kuruşuk Diktatör” adlı oyuna Burhaniye Belediye başkanı, Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulunmuştu.

45 yıl boyunca sahneye koyduğu oyunların neredeyse tamamı yasaklanan ve mahkeme kararıyla tüm oyunlarını yeniden oynayan Ankara Birlik Tiyatrosu bir davadan daha beraat etti.

Geçtiğimiz sezon sahneledikleri “Üç Kuruşuk Diktatör” adlı oyuna Burhaniye Belediye başkanı tarafından Cumhuriyet Savcılığına giderek suç duyurusunda bulunmuş ve “Cumhurbaşkanını hakaret” iddiasıyla soruşturma açılmıştı.

Oyunun yönetmeni Gül Göker bu durumu şöyle duyurmuştu:

Ama bu kez açılan soruşturmayı farklı kılan Burhaniye Belediye başkanının hemen arkamızdan Cumhuriyet Savcılığına koşuşturarak suç duyurusunda bulunması… Belediye Başkanı oyuna gelmedi, salonun kapısından bile geçmedi, hatta oyun başlamadan salon görevlilerini arayarak, salonda sürekli bulunan yapma çelengini de kaldırttı… Ee… Hiç izlemediği bir oyunda suç işlendiğini, üstüne üstlük Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiğini nasıl iddia ediyor…

13 Aralık 2016 – Gül Göker

Ankara Birlik Tiyatro beraat kararını sosyal medya hesabından “Her şey çok güzel olacak” notuyla paylaştı.

“3 Kuruşluk Diktatör” Beraat etti.

Muzaffer İzgü’nün yazdığı, Gül Göker’in yönettiği ve tiyatromuz tarafından sergilenen oyun ile ilgili açılan “Cumhurbaşkanına hakaret” davası sonuçlandı.

Gül Göker, Burhaniye 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava sonucu beraat etti…

#HerŞeyÇokGüzelOlacak

Oyunun yönetmeni Gül Göker’de beraat kararıyla ilgili bir not paylaştı

Yönetmeni olarak yargılandığım, Muzaffer İzgü’nün “Üç Kuruşluk Diktatör” oyunu, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamasından beraat etti.

Muhalif sanatçıların fişlenmesi, oyunların engellenmesi, tutukevlerindeki oyuncular yüreğimi acıtsa da, Ankara Birlik Tiyatrosu’nun yüzlerce aklanma kararına bir yenisi daha eklendi!

Teşekkür ederim Av. Erman Öztürk

09.05.2019 – Gül Göker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu