HaberlerYurttan

Ankara Birlik Tiyatrosu’nun “Aman Başkan Duymasın” oyununa mahkeme kararı

Ankara Birlik Tiyatrosu, Aman Başkan Duymasın oyununun 2019 yılı Aralık ayında Malatya’da yasaklanmasıyla ilgili olarak devam eden hukuki sürece dair bir açıklama yaptı.

Ne Olmuştu?

Ankara Birlik Tiyatrosu, Muzaffer İzgü tarafından kaleme alınan, Gül Göker’in yönettiği Aman Başkan Duymasın oyununun 15 Aralık 2019 Pazar günü Malatya Kongre Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda sahnelemek için tüm prosedürleri yerine getirmişti. Hatta oyun için 600 kişi bilet almıştı. Ancak oyunun sahnelenmesi engellendi. Sebep olarak da “Salonda tadilat yapılıyor” denildi. Ankara Birlik Tiyatrosu bunun üzerine başka bir tarih talep etti. Bu talepleri de olumlu karşılık bulmadı.

Ankara Birlik Tiyatrosu, tüm bu yaşanılanların ardından oyunu Malatyalı tiyatroseverler ile buluşturmak için çalıştı. Oyunun 14 Aralık 2019 Cumartesi günü Malatya Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda sahnelenmesi için izin istendi. Yine tüm prosedürler yerine getirildi. Kaymakamlığa başvuruldu. Kaymakamlık, kararı Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bıraktı. Ancak Ankara Birlik Tiyatrosu’na yine izin verilmedi.

Tüm çabalarına rağmen Malatya’da oyunlarının sahnelenmesi önce engellenen, sonra yasaklanan Ankara Birlik Tiyatrosu, süreci yargıya taşımıştı.

Ankara Birlik Tiyatrosu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

Başa dön tuşu