HaberlerYurttan Haberler

Ankara Birlik Tiyatrosu’ndan Muzaffer İzgü’ye mektup: “Yargılanıyorsak birlikte yargılanalım”

Ankara Birlik Tiyatrosu’nun 2015 yılında yeniden sergilemeye başladığı “Üç Kuruşluk Diktatör” oyununa geçtiğimiz yıl soruşturma açılmıştı.

Çizim: Alinur Uğurpakkan

Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın suç duyurusuyla başlatılan soruşturma geçtiğimiz aylarda ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla davaya dönüştürüldü. İlk duruşmasının önümüzdeki Aralık ayında görüleceği davaya ilişkin Ankara Birlik Tiyatrosu yazılı bir açıklama paylaştı.
Açıklamada oyunun yazarı Muzaffer İzgü’ye bir mektup var. Muzaffer İzgü’nün vefatının ardından yazılan mektupta oyunun yönetmeni Gül Göker “Yargılanıyorsak birlikte yargılanalım, ne büyük onur Muzaffer İzgü ile yargılanmak” dedi.
 
Mektubun tamamı:
Muzaffer İzgü’ye mektup…
Sevgili Muzaffer abi;
30 yıl önce getirip, tiyatromuza, bize verdiğiniz “Üç Kuruşluk Diktatör” adlı oyunu, iki yıl önce arşivden çıkarıp, sahneye koymak için, sizden izin istediğimde; “Yapma kızım, oynamayın. Seksen küsür yaşındayım, yengen evde çok hasta, yatağa bağlı, benim bakımıma muhtaç. Bu yaştan sonra seni de, beni de Silivri zindanına tıkarlar. Girip yatarız yatmasına da, yengene kim bakar?” demiş ve ısrarım üzerine beni kıramayıp, kabul etmek zorunda kalmıştınız…
Size söz vermiştim, afişlere, oyunun yazarının adını yazmayacaktım. Sözümü tuttum. Oyunu sahneye koydum. İstanbul ve Anadolu’da bir çok kez oynadık, çok beğenildi, ayakta alkışlandı.
Şu sıralarda yargılanıyorum, oyunu yazan ve yöneten olarak. ” Cumhurbaşkanına hakaret” ten, Burhaniye Savcılığı önce soruşturma açtı, Adalet Bakanlığından onay alarak, 2. Asliye Ceza’da dava açıldı. 18 Aralık günü duruşmam var.
Sevgili Muzaffer abi, tiyatro oyunları konusunda, bu ilk yargılanmam değil, sağlık olsun. ” İnsan olmanın ilk koşulu, vicdan ve sorumluluk duygusudur” demiştiniz.
“Sorumluluk” tan hiç kaçmadım.
Sorun, “vicdan” da…
“3 Kuruşluk Diktatör” adlı oyunu, ben yazdım dersem, sizin o güzel, onurlu kaleminize, emeğinize haksızlık etmiş olurum. Duruşmada çıkıp, gururla açıklayacağım, “Bu oyunu Muzaffer İzgü yazdı, ben sahneye koydum.” diyeceğim.
Size verdiğim sözü belki ihlal etmiş olacak ama vicdanen rahat olacağım.
Yargılanıyorsak, birlikte yargılanalım. Ne büyük onur Muzaffer İzgü ile birlikte yargılanmak. O gün yanımda olamasanızda, biliyorum orada olacaksınız, bıyık altından gülecek, bunun mizahını çıkaracaksınız.

Hamiş : Muzaffer abicim, duruşmaya gelirken, Zeki Göker’i de getirin olur mu; malum son zamanlarda çok yalnızız!
Gül Göker

 
Ankara Birlik Tiyatrosu yazılı açıklamayı kendi twitter hesabından paylaştı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu