HaberlerYurttan Haberler

Ankara Birlik Tiyatrosu ihraç edilen öğretmenler için sahneye çıktı.

İZMİR’in Çeşme ilçesinde sahne alan Ankara Birlik Tiyatrosu, Kanun Hükmünde Kararname ile görevlerinden ihraç edilen öğretmenler için ‘Bir İsyancının Savunması’ adlı oyunu oynadı.

Eğitim-Sen Çeşme Şubesi’nin düzenleyip Çeşme Demokrasi Platformu’nun desteklediği etkinlik kapsamında Ankara Birlik Tiyatrosu oyuncuları ‘Bir İsyancının Savunması’ adlı oyunu sahneledi. Çeşmeli sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği oyunun gelirinin bir bölümünün, ihraç edilen öğretmenlerin için oluşturulan dayanışma havuzuna aktarıldı…
Hürriyet gazetesi’nden Güneş Atagöz’le bir röportaj gerçekleştiren oyunun yönetmeni Gül Göker, Türkiye’de  Kanun Hükmünde Kararname ile çok sayıda memur ve öğretmenin gözaltına alındığını hatırlatarak “İşten çıkartılan sayısız insan var. Ankara Birlik Tiyatrosu olarak bunlara karşıyız. Açlık grevindeki öğretmen arkadaşlarımızın, işten çıkartılan ve ekonomik anlamda büyük bir yoksunluk yaşayan arkadaşlarımızın yanındayız.
Onlara biraz da olsa destek olmak, belki biraz moral vermek adına buradayız. Eğitim-Sen’li arkadaşlar, çok yoğun çabalarla seyirciyi taşımaya çalışıyor. Biz Ankara Birlik Tiyatrosu olarak 46 yıldır, her zaman eğitim emekçilerinin yanında olduk. Dayanışmamızı hissettirmek için buradayız” diye konuştu.
 

Oturma Eylemine Katıldılar

Oyundan sonra Ankara Birlik Tiyatrosu sanatçıları “Çeşme Demokrasi Platformu”nun düzenlediği açlık grevindeki Öğretim Görevlisi Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça’nın seslerini duyurmak ve yanlarında olduklarını söylemek için yapılan oturma eylemine katıldı.
Çeşme Demokrasi Platformu’nda yer alan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Çeşme Şubesi, Eğitim-Sen Çeşme Temsilciliği, ÇYDD Çeşme Şubesi, ADD Çeşme Şubesi, Sağlık Emekçileri Sendikası, Büro Emekçileri Sendikası, ve yazarların katıldığı oturma eyleminde, “OHAL-KHK Kalksın, İhraçlar Görevine Dönsün, Nuriye Gülmen, Semih Özakça Yaşasın” pankartı da açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu