HaberlerYurttan

Altın Koza’da ödül alan Barış Gönenen’den LGBTİ+ karşıtı yürüyüşe tepki

Adana’da, bu yıl 29’uncusu düzenlenen ‘Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü, Ziya Demirel’in yönettiği ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ adlı yapım kazandı.

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ‘Çilingir Sofrası’ filmindeki performanslarıyla Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen’e, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ise ‘Bana Karanlığını Anlat’, ‘Ela ile Hilmi ve Ali’ filmlerindeki performanslarıyla Aslıhan Gürbüz ve Ece Yüksel’e verildi.

Altın Koza Film Festivali’nde ‘Çilingir Sofrası’ filmindeki performansıyla ödül alan Barış Gönenen, yaptığı konuşmada bugün Saraçhane’de gerçekleşen LGBTİ+ karşıtı yürüyüşe, “Buradan herkesi sistematik olarak LGBTİ+lara karşı yürütülen bu nefret siyasetine karşı ses çıkarmaya davet ediyorum. Birimiz özgür değilsek hiçbirimiz özgür değiliz” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Çukurova Üniversitesi Kongre Salonu’nda düzenlenen ‘Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’ ödül töreninde ödüller dağıtıldı. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü “Çilingir Sofrası” filmindeki performanslarıyla Ahmet Rıfat Şungar, Barış Gönenen’e verildi.

Şungar’ın katılmadığı törende ödülleri almak üzere sahneye çıkan Gönenen, konuşmasında bugün Saraçhane’de LGBTİ+ları hedef alarak gerçekleştirilen yürüyüşe tepki gösterdi.

Gönenen, şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de bir eylem var. Bir nefret eylemi. Buradan herkesi sistematik olarak LGBTİ+’lara karşı yürütülen bu nefret siyasetine karşı ses çıkarmaya davet ediyorum. Birimiz özgür değilsek hiçbirimiz özgür değiliz”

EN İYİ ERKEK VE KADIN OYUNCU ÖDÜLLERİ PAYLAŞTIRILDI

Gecede “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü “Çilingir Sofrası” filmindeki rolleri ile Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen alırken, “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü “Ela ile Hilmi ve Ali” filminden Ece Yüksel ile “Bana Karanlığını Anlat” filminden Aslıhan Gürbüz’e verildi.

“BİZ DÜNYANIN FİLM FESTİVALLERİ İLE YARIŞMAYA ADAY BİR KENTİZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’nın sanatsever, çok sanatçı yetiştiren ve sinema endüstrisine olağanüstü katkı koyan, bunu da artırarak devam ettiren bir kent olduğunu söyledi.

Her sene, bir öncekinden daha güzel bir festival yapmak istediklerini ifade eden Karalar, bu yıl festival kapsamında yaklaşık 150 yerde halkı sinema ile buluşturduklarını, gondolda sinema sefası yaşattıklarını anlattı.

Türkiye’de çekilen film sayısının yeterli olmadığını, festivale 50 filmin başvurduğunu, 8 filmin elemeyi geçtiğini ifade eden Karalar, şunları dile getirdi:

“İnşallah biraz daha özgür, biraz daha rahat bir ortam olur. Önümüzdeki sene daha çok film başvurusu olur. Daha çok film elemeyi geçer. Buradan sesleniyorum. Biz dünyanın film festivalleri ile yarışmaya aday bir kentiz. Çünkü sinema deyince akla Adana gelir. Çünkü Adana deyince akla sinema gelir. Çünkü Adana deyince yetiştirdiği sanatçılar gelir. Yaşasın sinema, yaşasın sanat, yaşasın sanatçılar diyorum.”

“YILMAZ GÜNEY” ÖDÜLÜNE LAYIK FİLM BULUNAMADI

Festivalde “Yılmaz Güney” ödülünü vermek için sahneye çıkan Jüri Başkanı Özcan Alper, sesi duyulmayan farklı toplumsal ve sınıfsal kimlikler ve cinsel yönelimleri sinemanın kendi olanaklarıyla anlatarak başka türlü görme ve düşünme biçimi üreten, üstü örtülen, halının altına süpürülen meselelerle ilişki kurarken politik sinemaya farklı bir bakış getiren bir film örneği bu yıl maalesef göremediklerini belirterek, “Yılmaz Güney adına verilen ödülü boş bırakıyoruz.” dedi.

Festivalde eski festival direktörü merhum Kadir Beycioğlu anısına verilen Jüri Özel Ödülü’ne Ümran Safter’in yönettiği “Kabahat” filmi layık görüldü.

ÖDÜL ALANLAR

– En İyi Film Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel

– En İyi Yönetmen Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel

– En İyi Senaryo Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Ziya Demirel ve Nazlı Elif Durlu

– Jüri Özel Ödülü: Kabahat – Ümran Safter

– En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Bana Karanlığını Anlat / Ece Yüksel – Aslıhan Gürbüz

– En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Çilingir Sofrası – Ahmet Rıfat Şungar ve Barış Gönenen

– En İyi Müzik Ödülü: Bana Karanlığını Anlat – Taner Yücel

– En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Çilingir Sofrası – Engin Özkaya

– En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Gülay Doğan

– En İyi Kurgu Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Selda Taşkın ve Henrique Cartaxo

– En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Kabahat – Ece Demirtürk

– En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Mendirek – Alihan Kaya

– Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Kabahat – Mina Demirtaş

– Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Ela ile Hilmi ve Ali – Denizhan Akbaba

– Film Yönetmenleri Derneği En İyi Yönetmen Ödülü: Cem Demirer – Mendirek

– Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü: Çilingir Sofrası – Ali Kemal Güven

– Adana İzleyici Ödülü: Suna – Çiğdem Sezgin

Törende ayrıca Belgesel Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ile Adana Kısa Film Yarışması’nda da ödüller sahiplerini buldu.

Kaynak: BirGün

Başa dön tuşu