DünyadanHaberler

Altın Ayı’yı kazanan İranlı yönetmen çıkış yasağı yüzünden Berlin’e gidemedi

Berlinale’de büyük ödül Altın Ayı’yı “Sheytan Vojud Nadarad” ile İranlı yönetmen Mohammed Rasoulof kazandı. Rasoulof, ülkeden çıkış yasağı bulunduğu için ödülünü almaya Berlin’e gelemedi.

70’inci Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Cumartesi akşamı Berlinale Palast’ta (Berlinale Sarayı) düzenlenen törenle ödüller sahiplerini buldu. En iyi filme verilen Altın Ayı’yı “Sheytan Vojud Nadarad” (Şeytan Yok) ile İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof kazandı. İran’da uygulanan idam cezasını konu alan dört kısa filmden oluşan “Sheytan Vojud Nadarad,” aynı zamanda “Eğer seni birini öldürmeye zorlarlarsa ne yaparsın?” sorusuna odaklanıyor. Uluslararası Jüri Başkanı Jeremy Irons, “Hayattaki sorumluluklarımız ve kararlarımız hakkında sorular sorduğu” gerekçesiyle bu filmi Altın Ayı’ya layık gördüklerini ifade etti.

Yönetmen Mohammad Rasoulof, 2017 yılından beri İran’dan çıkış yapmasına izin verilmediği için Berlin’e de gelemedi, filmin galasına ve ödül törenine katılamadı. Ödülü, Rasoulof adına film ekibi ve kızı aldı.

İran’da 2009 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında protestolara katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Rasoulof, altı yıl hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra da cezası bir yıla indirilmiş ve kefaletle tahliye edilmişti. 2017’deki Cannes Film Festivali’nde “Lerd” (İnatçı Bir Adam) ile Belirli Bir Bakış Ödülü’nü kazanan Rasoulof, ülkeye dönüşünde “ulusal güvenliği tehdit” ve “İslam hükümetine karşı propaganda” suçlamalarıyla yine bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Henüz cezası infaz edilmeyen Rasoulof’un film çekmesine de resmi olarak izin verilmiyor.

Kaynak: DW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu