DünyadanHaberler

Almanya’da yapılan araştırmaya göre bulaşma riskinin en düşük olduğu halka açık yerler kültürel mekanlar

Berlin’deki Hermann-Rietschel Enstitüsü, halka açık yerlerde aerosollerin (havada asılı mikro damlacıklar) bulaşma risklerini ölçmek ve bunları karşılaştırmak için bir araştırmaya imza attı.

Araştırmaya göre kurallara uyan tiyatroların, konser salonlarının ve müzelerin listedeki en güvenli yerler olduğu görülüyor.

Araştırma sırasından yapılan karşılaştırmaların sonuçlarına göre bulaşma riskinin; maske takılsa bile süpermarketlerde iki kat, %20 doluluk oranında olan açık alan ofislerde üç kat ve yarı doluluk oranında ders yapılan liselerde ise 6 kat olduğu açıklandı.

10 Şubat’ta yayınlanan araştırmanın sonuçları: test edilen tüm yerler arasında (özellikle toplu taşıma, süpermarketler, restoranlar, iş yerleri, okullar veya spor salonları) tiyatrolarda, opera salonlarında ve müzelerde bulaş riskinin maske takma, havalandırma ve kısıtlama kurallarına uyulduğu takdirde çok düşük olduğunu gösteriyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre; Tiyatrolar, opera salonları ve müzelerin (maske takan ve seyirci kapasitesi % 30 olan kültür sanat mekanlarında bulaş riskinin, bir süpermarkete göre iki kat daha düşük olduğu görülüyor.

Kültürel mekanlarda neden sonuçlar daha düşük çıkıyor?

Kültür sanat mekanlarında sonuçların bu derece düşük çıkmasının en büyük nedenini “katılımcıların genellikle sessiz kaldığı tek halka açık yerler olmaları” diyerek açıklayan yetkililer; “Ayrıca, özellikle gösteri sırasında sakin bir şekilde otururlarsa ve dolaşımlarını minimuma indirirlerse, fiziksel mesafeyi bozmanın da oldukça zor olduğu ortada. Ek olarak, sanatçılar performanslardan önce veya sonra hızlı testler yoluyla kolayca test edilebiliyor.” dedi.

Profesör Martin Kriegel konuya dair kendisiyle yapılan bir röportajda, siyasetçileri bu sonuçları dikkate almaya davet ederek:iyi düşünülmüş ve tutarlı hijyen prosedürleri, bazı halka açık yerler yeniden açılabilir.” diyor.


rtbf.be’da Antoine Danhier imzasıyla yayımlanan “Les lieux culturels sont les lieux publics où le risque de contamination est le plus faible, selon une étude allemande” başlıklı yazıdan çevrilmiştir. 

Başa dön tuşu