DünyadanHaberler

Almanya koronavirüs salgını nedeniyle kültür ve sanat yardımlarını 1 milyar euro daha arttırdı

Almanya koronavirüs salgını nedeniyle kültür ve sanat yardımlarını 1 milyar euro daha artırdı. Gelecek dönemde sanatçılara bireysel desteklerin de yolda olduğu belirtildi.

Almanya koronavirüs salgını nedeniyle zor bir dönemden geçen sanatçılara destek olmak amacıyla kültür yardımlarını 1 milyar euro daha arttırarak 2 milyar euroya yükseltti.

Almanya’nın Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters bütçe komitesinde yaptığı açıklamada “Ek fonlarla ikinci kapanmanın neden olduğu ek gereksinimleri karşılamak için fon hatlarını genişletmiş olacağız. Aynı zamanda mevcut fon eksikliklerini giderecek yeni programlar olacak” dedi.

BİREYSEL SANATÇILAR DA DESTEK ALACAK

“Kültür için Yeni Başlangıç” adı verilen destek programı kapsamında gelecek dönemde sanatçılara bireysel olarak da destek olunacağı belirtildi.

Programın farklı sektörlere yönelik 60 alt programdan oluştuğu ve kültürel vakıf ve fonlarla ortak olarak belirlendiği aktarıldı.

Federal hükümetin ayrıca kültür kurumlarına salgın bağlantılı yatırımları için sektörler arası finansman da sağlayacağı belirtildi.

Yılsonunda ilk 1 milyar Euro’luk yardım diliminin 900 milyonunun tahsis edildiği belirtildi.

Kaynak: Odatv

Başa dön tuşu