Haberler

"Akün ve Şinasi kapanırsa Çankaya çoraklaşır"

Akün ve Şinasi sahnelerinin gizlice satıldığının ortaya çıkmasının ardından her akşam saat 19:00’da sanatseverleri bilgilendirmek amacıyla tiyatro önünde nöbet tutan sanatçılar İleri’ye konuştu.
(İleri – Ankara) Ankara’da bulunan Akün ve Şinasi sahnelerinin gizlice satıldığının ortaya çıkmasının ardından Devlet Tiyatroları oyuncuları her akşam saat 19:00’da Akün ve Şinasi sahneleri önünde bir araya gelerek nöbet tutuyor.
Sanatseverleri ve çevrede yaşayan vatandaşları yaşananlara ilişkin bilgilendirmek isteyen oyuncular, İleri’nin sorularını yanıtladı.
MİRAÇ ERONAT
Neden burada nöbet tutuyorsunuz?
Şinasi ve Akün sahnelerimiz satıldı. Karadenizli bir işadamının aldığı söylenmekte ve artık çok az bir vaktimiz kaldı buradan çıkmak için. Bunun için Şinasi ve Akün sahnelerinin önünde Devlet Tiyatrosu sanatçıları, zaman zaman seyirci, zaman zaman Çankaya halkı beraberce her akşam 17:30 civarında başlayıp seyirci oyuna girene kadar nöbet tutuyoruz.
Nöbet sırasında temas kurduğunuz insanlar nasıl tepkiler veriyor?
Kimi ağlıyor seyircinin, kim, alkışlayarak bize destek veriyor. Çok hüzünlü ve çok ilginç tepkiler alıyoruz.
Sizce bu iki sahnenin kapanması Ankaralılara ne kaybettirecek?
Çünkü bu iki sahnede eğer bir daha tiyatro oynanmazsa Çankaya’yı bitirecek bu. Çünkü nasıl bir yeri güzelleştirmek için o çehresini değiştirmek için sanat getiriyorsa hükümetler burada da Çankaya’nın en önemli, can damarı iki sahnesini kapatıyor. Bu Çankaya bölgesi üzerinde çok kötü etkilere sebep olacak.
İki sene sonra görün bakıp eğer bu iki sahnede oyun oynanmazsa buranın çehresi nasıl değişir. Kuru, çorak, her şeyden uzak, son derece sevimsiz ve artık herkesin sadece işini gücünü yaptığı, ruhsuz bir bölge olarak düşünüyorum. Çünkü sanatın girdiği her yer orayı neşelendirir, düşündürür, eğitir, etkileşir. Sanatçıyla halk, bölgenin insanları etkileşir. Bir yığın şey sayabilirim.
???????????????????????????????
SERPİL GÜL
Şinasi ve Akün sahnelerinin satılmış olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kişisel olarak satış haberine çok üzüldük. Bizden öte, meslektaş olarak hatıralarımızdan öte çocukluğumuzdan beri gidip geldiğimiz sahneler. Arka taraf Çağdaş Sanne’ydi, bir sürü özel tiyatronun geldiği yer, Ankaralılar için çok değerli bir yer. Çankaya için, Tunalı için çok değerli bir yer. Eğlenmek gezmek, seyretmek, sanatsal faaliyetlerde bulunmak için geldiğimiz bir yerin bitmesi çok çok önemli bir şey.
Neden burada böyle bir nöbet tutuyorsunuz?
Durarak dikkat çekmeye çalışıyoruz aslında sadece. Geçen seneden beri çeşitli sebeplerle buralardayız. Anlattığımızda bir kısmının ilk defa duyduklarını fark ettik. Geçen sene baya bir anlattık. Bunu sene de ilgileniyorlar, dinliyorlar, üzüntü duyuyorlar, “kimmiş o satın alanlar” diye soruyorlar. Yanımızdalar nihayetinde. Özellikle salonların tiyatro salonu olarak kalmasıyla ilgili sözleşmelerle ilgili genel müdürlüğe ve karşı tarafa baskı uygulamak, buranın tiyatro olarak kalması gerektiğini anlatmanın her yolunu denemek istiyoruz.
Tiyatroların özelleştirilmesi konusunda ne söylemek istersiniz?
Tiyatroların özelleştirilmesi diye bir şey mümkün değil, bu komik bir şey. Bizim bir oyun için harcadığımız elektriğin masrafı bir dolu salonu karşılamıyor. Kâr edilebilen bir şey olmadığı için özelleştirilebilmesi mümkün değil. Devlet vatandaşına sanat getirmekle mükelleftir ve bu da bunun yollarından birisidir.
Bunun sistemini değiştirmek için TÜSAK dediğimiz yasa çalışmaları yapılıyor. Tabi bu tiyatroları artık halkın tiyatrosu olmaktan çıkarmanın bir yolu. Aslında üstü örtük bir şekilde kapatılmanın yolu. Sadece Devlet Tiyatroları değil aynı zamanda Devlet Opera Balesi, devlete bağlı korolar, yaklaşık elli koroyu da bütün sanat kollarını kapsıyor TÜSAK.
???????????????????????????????
ELİF ŞEKER SAKA
Bu iki sahnenin kapanmasına neden karşı çıkıyorsunuz?
Evet biz burada büyüdük, burada oynuyoruz işimiz bu ama burası aynı zamanda Kavaklıdere’nin. Kavaklıdere seyircisinin buna destek vermesi lazım. Eğer burası satılır başka bir şey haline getirilirse biz başka bir yerde işimize devam edebiliriz. Ama Kavaklıdere çok önemli iki sahnesini kaybetmiş olacaktır. Tıpkı Kavaklıdere Sinemasını kaybettiğimiz gibi.
Bu nöbetler dışında başka adımlar da atılacak mı?
Cumartesi günü 19 15 te Şinasi Sahnesi önünde sivil toplum örgütleri katılımıyla daha geniş katılımlı bir şey yapacağız. Seyircilerin de katılımının da sağlamasını istiyoruz.
???????????????????????????????
ZUHAL TAŞAR
Nöbet sırasında konuştuğunuz seyircilerden nasıl tepkiler alıyorsunuz?
Seyirci görüyor. Katılıyorlar bize, bizimle birlikte birçok seyircimiz de bazen nöbet tutuyor. Böyle bir şey yapılmamalıydı. Bu tiyatrolar kapanmayacak bir şekilde satış gerçekleştirilmeliydi diye düşünüyorum.
Sinasi ve Akün kapatılırsa Ankara çok şey kaybeder. Özellikle Çankaya’da oturan her insan mutlaka bu iki sahnede bir oyun seyretmiştir. Eğer kapatılırsa bana göre tiyatro çok zarar görür.
Tiyatroların özelleştirilmek istenmesine ilişkin ne söylemek istersiniz?
Bence Türkiye’de tiyatro yapmak çok zor. En önemlisi maddi açıdan çok zor. Özel tiyatroların bu ülkeyi doyuracağını, ülkeye yeteceğini sanmıyorum. Bu yüzden özelleştirilmesine karşıyım. Özel tiyatrolar da olmalı. Devlet Tiyatrosu Türkiye şartlarında Türkiye için çok gerekli
Kaynak: İleri Haber
http://ilerihaber.org/akun-ve-sinasi-kapanirsa-cankaya-coraklasir/5164/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu