Haberler

AKP'nin öykü festivali'nde sahneden çocuklara 'annenizi vurun' mesajı…

1. Uluslarası Zeytinburnu Öykü Festivali’nin kapanış geçesinde çocuklara sergilenen oyunda, bir çocuğun babasını aldatan annesini vurması konu alındı. Sahnede silah patlatıldı. Çocuklar ağlayarak annelerine sığındı.
Geçen hafta Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen Öykü Festivali’nin kapanış gecesinde bir skandal yaşandı. AKP’li Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen ve 8’i yurt dışından olmak üzere 34 öykücünün katıldığı ‘uluslararası festivalin’ kapanış gecesine, sahnede yaşananlar damga vurdu. Sahnede; Festival’in Onursal Başkanı öykücü Rasim Özdenören’in ‘Sedir yaprağı’ isimli hikâyesi metin dramatizasyonu tekniği ile teatral olarak sergilendi.
Çocuklar çok korktu
Özdenören’in ‘Sedir Yaprağı’ öyküsünde, Rıdvan isimli çocuk, babasını bir berberle aldattığı için annesini silahla vuruyor. Çocuklara seyrettirilen bu oyun, onlara “anneniz aldatırsa onu öldürün” mesajı veriyor. Ancak sahnede yaşananlar bununla da sınırlı kalmadı. Oyundaki ‘ölüm’ sahnesinde kuru sıkı silah patlatıldı. Kapanış gecesine dahil olup oyunu izleyen veliler, çocuklarının, çok korktuğunu ve ağladığını, festivalden ayrılmak istediklerini aktardı.
Kadına şiddet meşrulaştırılıyor
Sahnede, bir annenin ölüme teşvik edilmesi ve çocukların patlayan silahla büyük korku yaşamaları, “Böyle olur AKP’nin öykü festivali” dedirtirken, kadına şiddetin böylesine meşrulaştırılıp adeta çocuklara bile dayatılan bir yaşam tarzına dönüştürülmesi tepki çekti.
Zeytinburnu Belediye Başkanı’nın da katıldığı festival, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Rasim Özdenören’in kapanış konuşmasıyla son buldu. Özdenören, Necip Fazıl Kısakürek Ödül Töreni’ninde, kürsüdeyken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sahneye gelişi esnasında; “Sayın Cumhurbaşkanım yürüyüşünüz yeter” sözleriyle karşılamıştı.
Kaynak: BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu