HaberlerYurttan

AKP’li Ordu Belediyesi tepkiler üzerine Engin Altan Düzyatan’dan bozma Ertuğrul Gazi büstünü kaldırdı

Ordu Büyükşehir Belediyesi Türk büyüğü olarak Ertuğrul Gazi’nin büstünü dikti. Ancak büstün “Diriliş Ertuğrul” dizisinde Ertuğrul Gazi’yi canlandıran Engin Altan Düzyatan’a benzerliği kısa süre içinde sosyal medyada alay konusu oldu.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan‘a benzetilen “Ertuğrul Gazi” büstünü kaldırdı. Belediyeden yapılan açıklamada, konu ile ilgili ihmali bulunan sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturmanın başlatıldığı ifade edildi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na Türk ve İslam tarihinin önemli isimlerinin büstlerini yerleştirdi. Ertuğrul Gazi’nin büstü ise Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a benzetildi. Sosyal medyada “Engin Altan Düzyatan” ve “Ertuğrul Gazi büst” etiketleri en çok konuşulanlar arasında girerken, pek çok kullanıcı ise bu duruma tepki gösterdi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, gelen tepkiler üzerine Ertuğrul Gazi büstünü kaldırma kararı aldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin resmî Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Türk Tarihinin Önemli Şahsiyetlerini Anma Projesi’ kapsamında yaptırdığımız büstlerden ‘Ertuğrul Gazi’ büstünün, Diriliş Ertuğrul dizisinin başrol oyuncusu Engin Altan Düzyatan’a benzetilerek tasvir edilmesi bizleri de rahatsız etmiş ve aynı gün söz konusu büst kaldırılmıştır. Konu ile ilgili ihmali bulunan sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Gösterilen hassasiyetten dolayı tüm kamuoyuna teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Başa dön tuşu