HaberlerYurttan

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Hafta içi kısmi, hafta sonu tam yasak!’

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yeni tip koronavirüs salgınına yönelik tedbirleri açıkladı.

Erdoğan, hafta içi 21.00 – 05.00 arasında ve Cuma 21.00 – Pazartesi 05.00 arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını duyurdu.

Okul öncesi vb. eğitim kurumlarının yüz yüze eğitim faaliyetlerine ara vereceğini açıklayan Erdoğan, evlerde gün, mevlid ve yılbaşı kutlamaları için toplanmanın yasaklandığını da belirtti.

“Dev opera binamızın perşembe akşamı açılışını yapacağız”

Yatırımlara ve açılışlara devam edeceklerini vurgulayan Erdoğan, şimdi de Ankara’da dev opera binasının açılışını perşembe akşamı yapacaklarını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

“Bununla birlikte Türkiye’de ilk dev opera binamızı Ankara’mıza kazandırmış olacağız. Tabii ki bu töreni bütün şu andaki Kovid şartlarını dikkate alarak çok çok az sayıda katılımla yapacağız. Normalde 2 bini aşkın davetlinin gelebileceği bir yer olmasına rağmen biz bunu 300 kişilik katılımla bunu yapacağız. Bütün derdimiz bu yatırımlar bir kenarda kalmasın. Biz bir taraftan yatırımları açalım, bir taraftan yolumuza devam edelim ve yine hafta sonu telekonferans sistemiyle Türkiye’nin değişik yerlerinde bitirdiğimiz otoyolların, viyadüklerin, bütün bunların da açılışlarını yapacağız ve benim vatandaşım, benim halkım, nerede hangi iller birbirine bağlanıyor, otoyollarda nasıl birbirine bağlanıyor, bunları da izlesinler istiyoruz. Bu hastalık bizi engelleyemeyecek. Biz yolumuza devam edeceğiz. İnşallah bütün tedbirlerimizi, başta hastanelerimiz olmak üzere, aşı noktasında attığımız adımlar olmak üzere, bütün bu tedbirleri alıyoruz. ve işte görüldüğü gibi bu akşam açıkladım hafta sonu cuma akşamından başlamak üzere cumartesi, pazar evlerimizdeyiz, dışarı çıkmıyoruz ve evlerimizde de kontrolü elden bırakmıyoruz, buna mecburuz. Bunlar keyfi değildir ama lütfen evinizde de yok sigaraymış, yok nargileymiş aman ha bunları da içmeyin. Kendim için değil sadece ben vatandaşım için bunları sizlerden istiyorum ve camlarınızı da açık tutmayı ihmal etmeyin.”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ve yarın (1 Aralık Salı) akşam uygulanmaya başlanacak yeni kısıtlamalar şöyle:

  • Hafta içi her gün gece 21.00  ile sabah 05.00 arasında genel sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu kısıtlama cuma akşamı 21.00’den pazartesi sabah 05.00’e kadar devam edecek.
  • Daha önceki genelgelerde belirtilen istisnalar haricindeki 20 yaş altı 65 yaş üstü vatandaşlar toplu taşıma kullanamayacak.
  • Ana sınıfı vb. eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek.
  • Evlerde gün, mevlid, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya geleceği kutlamalar yapılmayacak.
  • Cenaze törenlerine aile yakınları dahil 30 kişi katılabilecek, nikahlarda da aynı sınırlama geçerli olacak.
  • Alışveriş merkezlerine girişte HES kod uygulamasına geçilecek. Kalabalık caddeler ile meydanlara girebilecek kişi sayısı yine il kurulları kararı ile sınırlanabilecek. İl kurullarının belirleyeceği hizmetler dışındaki kamu kuruluşlarının mesai saatleri 10.00 ile 16.00 arası uygulanabilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine ‘Sokağa Çıkma Kısıtlamaları’ konulu genelge gönderildi. Genelgede yasağın ayrıntılarına yer verildi.

Genelge haberine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz

Başa dön tuşu